Zaloguj
Reklama

Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.

Autorzy: Dr Zofia Polska
Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.
Fot. ojoimages
(0)

W artykule tym zostały opisane czynniki ryzyka występowania niepłodności żeńskiej oraz ich wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów płciowych kobiety mających najistotniejsze znaczenie dla w procesie rozrodu.

Reklama

Im kobieta starsza tym częściej można się u niej spotkać z problemem niepłodności. Prawdopodobne jest, że kobieta rodzi się z pewną liczbą komórek jajowych. Zbyt mała ich ilość może być powodem przedwczesnego wygaśnięcia jajników wskutek wyczerpania się tych zasobów. Dlatego niezmiernie ważne jest, by nie odkładać decyzji o macierzyństwie „na później”.

To, jaki tryb życia prowadzi kobieta, jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu wszystkich funkcji życiowych, a w tym również na rozrodczość. Istnieją przypuszczenia, że niektóre zawody wykonywane przez kobietę, jak np. te, w których narażona ona jest na działanie różnego rodzaju czynników teratogenne jak np. leki, substancje chemiczne, napromieniowanie mogą znacznie pogorszyć jej płodność.

Także różnego rodzaju używki jak tytoń, alkohol czy narkotyki jak również zażywanie wielu leków może znacznie ją upośledzić. Do grupy leków mogących czasowo wpłynąć na płodność są różnego rodzaju leki psychotropowe, przeciwbólowe, pewna grupa antybiotyków oraz wiele innych. Dlatego niezmiernie ważną rzeczą jest, aby nie przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, nawet jeżeli są to leki dostępne bez recepty.

 

Nie bez znaczenia dla płodności jest również liczba partnerów seksualnych. Zbyt częsta zmiana partnera niesie bowiem zwiększone ryzyko różnego rodzaju zakażeń i infekcji, zarówno bakteryjnych, grzybiczych jak i wirusowych. Wśród najczęstszych zakażeń występują zakażenia chlamydiami. Nieleczone stany zapalne pochwy i szyjki macicy mogą się rozprzestrzenić na inne narządy układu rozrodczego powodując wiele bardzo niebezpiecznych powikłań mogących w przyszłości powodować niepłodność lub trudność w zajściu w ciążę.

Jak widać czynników mogących upośledzać funkcje rozrodcze kobiety jest bardzo wiele i z pewnością opisane tutaj nie wyczerpują ich długiej listy, która wraz z postępem medycyny wciąż się powiększa. Wiele z tych czynników nie zostało jeszcze poznane i dlatego bardzo często zdarza się, iż pomimo przeprowadzenia bardzo wnikliwej diagnostyki zarówno kobiety jak i jej partnera nie udaje się ustalić przyczyny braku potomstwa.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze