Zaloguj
Reklama

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: prof. dr hab. n. med G. Bręborowicz: Położnictwo i Ginekologia, PZWL 2010, Warszawa, s. 28-30.
J.Tkaczuk-Włach, D.Robak- Chołubek, M.Sobstyl, A. Baran, G.Jakiel: Niepowściągliwe wymioty ciężarnych; Przegląd Menopauzalny 2007; 5, s. 310-315.
Wymioty
Fot. medforum
Wymioty
(3)

Podczas ciąży około 30% kobiet uskarża się na nudności natomiast połowa zarówno na nudności jak i wymioty.

Reklama

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to nasilone wymioty, które rozpoznaje się przed 16 tygodniem ciąży. Stwierdzono, że ich natężenie jest zbliżone do pacjentów onkologicznych podczas chemioterapii. Stan ten dotyczy 0,3- 1,5 % kobiet ciężarnych. Niekiedy są tak uciążliwe, że kobiety te wymagają hospitalizacji, która jest wskazana, gdy utrata wagi wynosi ponad 5%.

Jak dotąd nie ma dokładnych przyczyn ich powstawania. Jedna z teorii wskazuje, iż nudności związane są z aktywnością trofoblastu będącego następstwem podwyższonego poziomu gonadotropiny. Stwierdzono, iż u kobiet takich występuje wyższe stężenie hCG.

 fot. ojoimages

 

Inna z teorii mówi o tym, iż przyczyną jest wyższy poziom lęku i napięcia emocjonalnego. Stan taki najczęściej zauważa się u kobiet niedojrzałych, histerycznych. Większe ryzyko wystąpienia niepowściągliwych wymiotów pojawia się w ciążach bliźniaczych. Inni upatrują przyczyn w podwyższonym stężeniu progesteronu.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze