Zaloguj
Reklama

Nietrzymanie moczu - o czym każda pacjentka wiedzieć powinna

Autorzy: Dr Zofia Polska
Zatroskana młoda kobieta
Fot. medforum
Zatroskana młoda kobieta
(4)

W artykule przedstawiono to co każda pacjentka powinna wiedzieć o nietrzymaniu moczu - objawy, podział, podstawowe metody leczenia a także badania które lekarz zaproponuje podczas diagnostyki tego schorzenia.

Reklama

Szacuje się, że co dziesiąta kobieta, po 45 roku życia boryka się z ogromnymi problemami związanymi z coraz częściej spotykanym schorzeniem, jakim jest nietrzymanie moczu, czyli bezwiednym oddawaniem go w różnych sytuacjach. Problemy te to nie tylko problemy natury fizycznej, ale w dużej mierze psychicznej. Najczęściej, kobiety nie traktują tej przypadłości jako schorzenia i nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to pewnego rodzaju choroba, a co najważniejsze, w pełni wyleczalna. Wprawdzie nie jest ona śmiertelna jednakże potrafi bardzo skutecznie uprzykrzyć życie. Przypadłość ta występuje niezależna od wieku kobiety.

Nietrzymanie moczu - nie tylko osoby starsze

Faktem jest, że nietrzymanie moczu najczęściej dotyczy kobiet starszych, ale również młodsze kobiety cierpią z tego powodu. Trzeba jednak przyznać, że wiek nie jest tu bez znaczenia, bowiem wraz z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby znacznie się zwiększa. Starsze pokolenie kobiet, uznaje nietrzymanie moczu uznaje za rzecz normalną w podeszłym wieku, przechodząc nad tym do porządku dziennego. Uważają one, że jest to wynik naturalnego starzenia się organizmu. Niewątpliwie bezwiedne oddawanie moczu jest bardzo uciążliwe dla każdej kobiety bez względu na to, w jakim jest wieku. Jednakże dla kobiet młodych, przeważnie czynnych zawodowo i aktywnych towarzysko, stanowi niejednokrotnie poważny problem. Dolegliwość ta wpływa w znacznym stopniu na psychikę kobiety. Częste wizyty w toalecie stają się dla niej bardzo krępujące, podobnie jak towarzyszący niekiedy nieprzyjemny zapach związany z rozkładem moczu. Czuje ona niesamowity dyskomfort. Bardzo często zdarza się, iż zaczyna się izolować od otoczenia, rzadziej wychodzić z domu i tracić radość życia.

Skala klasyfikacji nietrzymania moczu

W związku z tym, że większość kobiet wstydzi się przyznać do swoich problemów dotyczących nietrzymania moczu i często je ukrywa, trudno jest im pomóc. Trafiają one do lekarza dopiero w momencie, gdy nie potrafią sobie już poradzić z nasilającymi się dolegliwościami. W lżejszej postaci tego schorzenia występuje jedynie nieznaczne nietrzymanie moczu przy wysiłku fizycznym, natomiast w cięższych przypadkach dochodzi nawet do bezwiednego opróżniania pęcherza moczowego nawet w spoczynku. W zależności od ciężkości schorzenia można przyjąć trzystopniową skalę klasyfikacji nietrzymania moczu.

Pierwszy stopień to niewielkie popuszczanie lub całkowite nietrzymanie moczu przy dużym wysiłku, drugi przy nieznacznym wysiłku, trzeci przy najmniejszym wysiłku lub niezależnie od niego. W sytuacjach, gdy do uciekania moczu dochodzi w momencie kichnięcia, kaszlu, śmiechu lub, gdy podnosimy coś ciężkiego mamy do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Jest to najczęściej spotykana postać tej choroby. Spowodowana jest ona niewydolnością zwieracza cewki moczowej, na którą ma wpływ osłabienie mięśni dna miednicy i prawidłowego napięcia przepony moczowo-płciowej.

Na prawidłowe funkcjonowanie mięśni przepony moczowo-płciowej ma wpływ gospodarka hormonalna kobiety. W szczególności duże znaczenie mają żeńskie hormony płciowe, jakimi są estrogeny. Jak wiadomo wraz z wiekiem poziom tych hormonów w organizmie kobiety zaczyna spadać, a co się z tym wiąże, napięcie mięśni przepony maleje, słabiej one utrzymują pęcherz moczowy i cewkę w rezultacie prowadząc do obniżenia tych narządów i do nietrzymania moczu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze