Zaloguj
Reklama

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Badanie w ciąży
Fot. medforum
Badanie w ciąży
(0)

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa to schorzenie, w którym szyjka macicy staje się niezdolna do donoszenia ciąży do terminu porodu. Następuje jej przedwczesne skracanie i rozwieranie. Najgroźniejszym powikłaniem jest poród przedwczesny.

Reklama

Terminem tym określa się stan, kiedy szyjka macicy jest niezdolna do utrzymania ciąży do terminu porodu. Wśród przyczyn tego schorzenia wymienia się między innymi urazy szyjki macicy – podczas porodu lub przebytych operacji ginekologicznych, zwłaszcza przeprowadzanych z mechanicznym rozszerzaniem kanału szyjki macicy, czynniki wrodzone – za najbardziej istotny uważa się wpływ dietylstilbestrolu w czasie życia wewnątrzmacicznego oraz czynniki hormonalne – wpływ może mieć relaksyna oraz przedwczesne uwolnienie prostaglandyn w czasie ciąży, co w konsekwencji powoduje obniżenie zawartości kolagenu i rozwieranie się szyjki macicy.

Objawy jakich doświadczyć może pacjentka to zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej, plamienia oraz uczucie wzmożonego ciśnienia w podbrzuszu. Potwierdzeniem niewydolności cieśniowo-szyjkowej jest badanie ginekologiczne, w którym widoczne jest skracanie się szyjki macicy wraz z rozwieraniem jej kanału, przy nieobecności czynności skurczowej macicy. Ciężarne, u których istnieje zwiększone ryzyko niewydolności cieśniowo-szyjkowej powinny być często poddawane badaniu, szczególnie z zastosowaniem ultrasonografii przezpochwowej.
Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem niewydolności cieśniowo-szyjkowej jest poród przedwczesny i zagrożenia z tym związane - zarówno dla matki jak i dziecka (szczególnie gdy płód jest niedojrzały).

Postępowanie lecznicze może być zachowawcze z zastosowaniem leków tokolitycznych, czyli substancji hamujących czynność skurczową macicy oraz maksymalne ograniczenie aktywności ruchowej. Najczęściej jednak wybiera się metodę leczenia operacyjnego z założeniem szwu okrężnego na szyjkę macicy. Zwykle wykonuje się to w drugim trymestrze ciąży. Szew zdejmuje się po donoszeniu ciąży, czyli po 37 tygodniu. Wcześniejsze usunięcie szwu jest konieczne, gdy pojawi się nieregularna czynność skurczowa macicy lub objawy zakażenia wewnątrzmacicznego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Położnictwo i ginekologia,Grzegorz Bręborowicz, PZWL,2008, str174,178

Reklama
(0)
Komentarze