Zaloguj
Reklama

Nowo wykryty gen może przewidzieć wystąpienie zaawansowanego raka jajnika.

Nowo wykryty gen może przewidzieć wystąpienie zaawansowanego raka jajnika.
Fot. iStock
(0)

Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center powiązali modyfikacje genu nazywanego Rsf-1 z zaawansowanymi przypadkami raka jajnika.

Reklama

Naukowcy twierdzą, iż odkrycie to jest pierwszym krokiem w kierunku ustalenia roli genów w powstawaniu raka jajnika i może prowadzić do opracowania testu pozwalającego przewidzieć, dużo wcześniej, u której z pacjentek rozwinie się agresywna postać tego nowotworu.

„Mamy nadzieję, iż pozwoli to na stworzenie nowych terapii, których celem będzie Rsf-1, tak samo jak się to dzieje w przypadku stosowania Herceptin w raku piersi - leku, który atakuje drogę genu Her2/neu”- twierdzi Tian-Li Wang, asystent na oddziale ginekologii/położnictwa i onkologii w Szpitalu Johns Hopkins.

Odkrycie naukowców, o którym doniesiono we wrześniowym numerze Proceedings of the National Academy of Science, opisują wzrost liczby kopii genu Rsf-1 w 13,2 % (16 z 121) w wysoko zróżnicowanych komórkach rakowych jajników ale nie zaobserwowano takiego zjawiska w nisko zróżnicowanych lub też łagodnych guzach jajników. Zazwyczaj komórki posiadają dwie kopie każdego genu. W przypadku komórek rakowych mechanizm kopiowania jest rozregulowany tym samym powodując wytwarzanie dużej ilości kopii genów w procesie nazywanym amplifikacją. Dane odnoszące się do przeżywalności wykazują, iż 16 pacjentek z amplifikacją genu Rsf-1 czuło się gorzej w porównaniu do pacjentek bez większej ilości kopii genów, przeżywając przeciętnie 29 miesięcy w porównaniu do 36 miesięcy.

Według doktora Ie-Ming Shih, profesora nadzwyczajnego patologii i onkologii, współkierownika laboratorium, inne metody odczytywania genu mogą jedynie zidentyfikować nieprawidłowości w obrębie szerokich obszarów genomu, natomiast metoda zastosowana do opisywanego badania, nazywana „digital karyotyping” – cyfrowe kariotypowanie, jest znacznie bardziej dokładna. W trzech z siedmiu linii komórkowych naukowcy skupili swoją uwagę na chromosomie 11 po wykryciu wysokiej amplifikacji (dużej) w obszarze znanym z obecności innych związanych z rakiem genów. Dalsza analiza tego obszaru ujawniła, iż gen Rsf-1 wykazywał dużo wyższą aktywność w porównaniu do innych genów obecnych na tym obszarze. Raf-1 zazwyczaj otwiera i zamyka strukturę DNA, która to zachowuje się jak strażnik produkcji białka. Naukowcy z ośrodka Hopkins uważają, iż w momencie, kiedy gen Rsf-1 ulega amplifikacji może zakłócić ten właśnie proces i utworzyć więcej miejsc do produkcji białka pewnych genów, które to z kolei mogą pobudzać wzrost guza.

„Ważne dla nas jest szersze poznanie tematu, w jaki sposób Rsf-1 powoduje powstawanie agresywnego raka aby móc rozpocząć prace nad lekiem docelowym”- twierdzi Wang. ”Ale na chwilę obecną musimy zbadać większą ilość próbek w celu określenia czy Rsf-1 trafnie przewiduje wyniki kliniczne”.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Johns Hopkins Medical Institutions

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze