Zaloguj
Reklama

Opieka przedporodowa u kobiet zakażonych wirusem HIV

Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(5)

Zarówno w Polsce jak i na całym świecie rośnie liczba zakażeń wirusem HIV, w związku z tym rośnie również liczba porodów u kobiet borykających się z tym problemem. Niezbędne jest wykonanie badania na obecność wirusa, ale duże znaczenie mają również wyniki innych badań na schorzenia przenoszone drogą płciową. Kobiety ciężarne z wirusem HIV podlegają opiece wyznaczonych ośrodków referencyjnych.

Reklama

Ogólnoświatowa liczba kobiet zakażonych wirusem HIV cały czas ma tendencje wzrostowe. Na gruncie polskim, liczba osób zakażonych przekracza 30% i mowa tu o zarejestrowanych przypadkach. Niestety około 50% osób, które są zakażone wirusem HIV, nie jest tego świadoma. Co roku, w Polsce, przybywa 70 do 100 porodów u kobiet, które są zakażone tym wirusem.

Niezwykle istotne jest więc objęcie opieką przedporodową kobiet, które borykają się z tym problemem. Zaleca się więc, by badanie w kierunku HIV, wykonane było już na pierwszej wizycie u lekarza w przypadku kobiety ciężarnej. Wynik, bądź odmowa wykonania badania, powinny zostać umieszczone w karcie pacjentki. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kobietę, która nie zgłosi się na takie badania, lekarz powinien traktować jak kobietę zakażoną, zgodnie z zasadą universal precautions.
W przypadku wyniku pozytywnego, lekarz i pacjentka powinni uzyskać taka informację maksymalnie do dwóch tygodni od wykonania badania. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarza chorób zakaźnych, zajmującego się terapią osób zakażonych wirusem HIV. Pozytywny wynik badania jest szczególnie istotny dla kobiet, co do których istnieje prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Istotne jest również wykonanie badań na inne schorzenia przenoszone drogą płciową, zarówno na początku ciąży jak również w 28 tygodniu. Duże znaczenie mają tutaj wyniki badań w kierunku WZW B i C.

Jeśli z jakiegoś powodu, podczas ciąży, kobieta zakażona wirusem HIV zostaje przeniesiona do innego ośrodka, który będzie sprawował nad nią opieką przedporodową, cała jej dokumentacja, wraz z wynikami badań, przekazywana jest do danego ośrodka.


fot. panthermedia

Oprócz standardowych testów na obecność wirusa HIV, można wykonać test ekspresowy, tzw. rapid test. Jest to dobre rozwiązanie, w przypadku, kiedy do porodu zostaje przyjęta kobieta, która nie posiada wyniku badania na obecność wirusa HIV lub badania takiego wcześniej odmówiła (w takim przypadku lekarz powinien taki test zaproponować).

W 36 tygodniu ciąży, kobieta jest kierowana do ośrodka referencyjnego, który to przejmuje opiekę nad pacjentką oraz w którym będzie odbywał się poród.

Przeniesienie zakażenia wirusem HIV od matki do dziecka, jest głównym powodem zakażeń HIV i AIDS u dzieci. Opieka medyczna w okresie ciąży i porodu jest w takich przypadkach szczególna z racji tego, iż wirus ten, może zostać przeniesiony zarówno w okresie ciąży, porodu jak i w okresie karmienia piersią. Przy zastosowaniu odpowiedniej interwencji, można obniżyć ryzyko przeniesienia z 30% nawet do 1%. Niestety wciąż zdarzają się przypadki, że zakażenie wirusem HIV u matki, rozpoznaje się dopiero po stwierdzeniu AIDS u jej dziecka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Rekomendacje grupy ekspertów powołanych przez PTG w zakresie perinatalnej transmisji HIV”

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze