Zaloguj
Reklama

Ostre zapalenie trzustki w ciąży. Część 2.

Autorzy: Dr n. med. Sylwia Kellas-Ślęczka
Ostre zapalenie trzustki w ciąży. Część 2.
Fot. Pantherstock
(0)

Przedstawiono aspekty medyczne współistnienia ciąży i groźnego powiklania chirurgicznego, jakim jest ostre zapalenie trzustki.

Reklama

Śmiertelność chorych zwiększa się z liczbą dodatnich objawów (tabela).

Tabela. Śmiertelność z powodu ostrego zapalenia trzustki w zależności od  liczby  dodatnich czynników ryzyka (zmod. wg Ransona).

 

Liczba objawów

Śmiertelność (%)

1-3

1%

4-5

16%

6-7

40%

8 i więcej

100%

 

W przebiegu ostrego zapalenia trzustki istnieją dwa krytyczne momenty kiedy ryzyko zgonu jest największe: pierwszy to pierwsza doba (chorzy umierają we wstrząsie hipowolemicznym i septycznym), a drugi po kilku tygodniach (chorzy umierają z powodu wyniszczenia i różnych powikłań).

Rozpoznanie ostrego zapalenia trzustki w czasie ciąży bywa trudne. Przede wszystkim jest to związane z rzadkim występowaniem tego schorzenia w ciąży, a także z powodu braku jednoznacznych objawów wskazujących na tą chorobę. Ostre zapalenie trzustki w czasie ciąży bywa mylone m.in. z zapaleniem wyrostka robaczkowego oraz z zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Przy prawidłowym zdiagnozowaniu ostrego zapalenia trzustki należy rozpocząć leczenie farmakologiczne, którego celem jest zahamowanie wydzielniczą czynność trzustki. Leczenie polega głównie uzupełnianiu płynów, ewentualnej podaży tlenu, wprowadzeniu głodówki, odsysaniu treści żołądkowej, żywieniu pozajelitowym, w ciężkich przypadkach na podawaniu antybiotyków. Leczenie chirurgiczne jest przeprowadzane tylko w wybranych przypadkach m.in. w przypadku ropnia lub torbieli rzekomej trzustki oraz w przypadku powikłań takich jak niedrożność, krwotok lub perforacja jelita.

U chorej z ostrym zapaleniem trzustki należy starać się utrzymać ciążę, z wyjątkiem przypadków, w których pojawia się zagrożenie dla płodu - wówczas ciążę należy ukończyć cięciem cesarskim.

 

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze