Reklama:

Palenie papierosów przez kobiety w ciąży

Centrum Onkologii, Informacja prasowa

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Palenie papierosów przez kobiety w ciąży

ojoimages

Zakaz palenia

W. Zatoński, W. Hanke

Bierne palenie (ekspozycja na dym tytoniowy) dotyczy nie tylko osób niepalących przebywających w towarzystwie palaczy.

Reklama:

Może mieć miejsce już w okresie prekoncepcyjnym (przed poczęciem) w przypadku, kiedy jedno lub oboje rodzice palą papierosy, w okresie płodowym − kiedy kobieta ciężarna pali papierosy lub jako palacz bierny wdycha dym tytoniowy z otoczenia oraz po urodzeniu dziecka w sytuacji, gdy palą domownicy. W Polsce około 20% kobiet ciężarnych pali papierosy, a prawie połowa dzieci narażona jest na bierne wdychanie dymu papierosowego. Kobieta ciężarna paląc papierosy, wprowadza do swego organizmu związki chemiczne, w tym również substancje rakotwórcze, z których większość przenika przez łożysko i stanowi zagrożenie dla płodu.

Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu w czasie ciąży zwiększa ryzyko małej masy urodzeniowej. Sytuacja ta wynika z dwóch mechanizmów: może być efektem skrócenia czasu trwania ciąży lub ograniczenia (zwolnienia) wzrostu płodu. W wyniku pierwszej sytuacji rodzi się „wcześniak”, w wyniku drugiej „hipotrofik”, czyli dziecko mniejsze niż to wynika z czasu trwania ciąży. Niekiedy oba mechanizmy działają jednocześnie, co skutkuje urodzeniem wcześniaka z objawami hipotrofii.

Często przedstawiane są w mediach informacje o poważnych konsekwencjach wcześniactwa, w tym uporczywych, wymagających długotrwałego leczenia antybiotykami, infekcjach. Mniej mówi się o skutkach hipotrofii. Może dlatego, że na ogół dzieci urodzone jako hipotroficzne szybko wyrównują deficyt masy ciała i pozornie nie różnią się od innych.

Jednak, jak wskazują długofalowe badania epidemiologiczne, dzieci takie mają w wieku dojrzałym zwiększone ryzyko cukrzycy typu II (charakterystycznej dla dorosłych), nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Rzadko mówi się o licznych powikłaniach ciąży wynikających z palenia, takich jak: poronienia, łożysko przodujące, przedwczesne oddzielenie łożyska lub pęknięcie pęcherza płodowego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
Antykoncepcja i endometrium polipowate
Jestem już półtora miesiąca po zabiegu histeroskopii ze względu na polipy w macicy. Okazało się że mam endometrium polipowate i dostałam luteinę na wstrzymanie okresu. Miesiąc po zabiegu poszłam do i...
Plamienie, brak okresu
Czesc, wspolzylam z moim chlopakiem w gumce, 3 razy, nigdy nie pekla i sie nie zsunela. Dzisiaj wypada mi 28 dzien cyklu gdzie zwykle trwa on 27 dni, okresu brak. Moj niepokoj budzi kilka kropel krwi...
Czy to dziewczynka
Hej dziewczyny miałam USG prenatalne w 21 tygodniu ciąży lekarz powiedział że dziewczynka na 100 %. Czy możecie zerknąć i powiedziec mi jak wy to widzicie
Ciąża przez palec
Witam. Czy ciaza poprzez dotykanie penisa a następnie pochwy jest możliwa? Bez wytrysku, palce w pochwie byly kilka sekund ,nie byly wytarte tylko bezpośrednio po dotykaniu penisa. Miało to miejsce...
Ciąża po przez pękniętą prezrwatywe
Witam mam pytanie czy jak prezerwatywa była pęknięta ale penis nie był w środku pochwy tylko blisko niej może dojść do zapłodnienia?
gość
Krążki antykoncepcyjne
Czy jeśli planowo wyjęłam krążek Polaring po 3 tygodniach w poniedziałek, a dzien przed, w niedziele doszło do stosunku z wytryskiem wewnątrz pochwy, to jest ryzyko zapłodnienia?
Reklama:
Reklama: