Zaloguj
Reklama

Palenie tytoniu kobiet w ciąży – rzuć razem z nami!

Autorzy: Barbara Nowok, Anna Błaszczyk. Katarzyna Drozd
Palenie papierosów w ciąży
Fot. shutterstock
Palenie papierosów w ciąży
(5)

Artykuł zawiera informacje na temat szkodliwego wpływu nikotyny na organizm matki, ojca oraz dziecka zarówno przed poczęciem, w trakcie trwania ciąży i po porodzie.

Reklama

Ogromne znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka ma Twój stan zdrowia zarówno przed poczęciem jak i w czasie trwania ciąży. Okres ciąży jest najważniejszy dla prawidłowego rozwoju Twojego maleństwa teraz i w przyszłości dlatego powinnaś zadbać o to, aby przebiegał w najbardziej komfortowych dla niego warunkach. Pomimo szerokiej świadomości społeczeństwa o negatywnych skutkach biernego i czynnego palenia tytoniu ciągle można niestety zauważyć efekty działania tego nałogu. Wszechstronne propagowanie zdrowego stylu życia w tym wolnego od nałogów w formie programów zdrowotnych, a także bezpośrednia edukacja zdrowotna prowadzona przez położną i lekarza ginekologa w celu zaprzestania palenia przyczynia się do wyeliminowania tego nałogu wśród kobiet w ciąży.

Problem występowania nałogu palenia zarówno czynnego jak i biernego w okresie ciąży ciągle jest zauważalny. Ma on nie tylko wpływ na Twój stan zdrowia ale także ogromny wpływ na stan ogólny noworodka przed jak i po porodzie. Jakiekolwiek ryzykowne zachowania w okresie ciąży negatywnie wpływają na przebieg rozwoju ciąży (palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, leków, promieniowanie jonizujące oraz substancje chemiczne). Planujesz ciążę lub właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, to najlepszy momentem do zaprzestania palenia tytoniu. Silną motywacją może stać się chęć urodzenia zdrowego dziecka. 

Nie wystarczy jednak tylko samo postanowienie zerwania z nałogiem potrzebna jest także izolacja od osób palących. Zapewnie zdajesz sobie sprawę, iż w czasie biernego palenia wdychasz więcej substancji toksycznych aniżeli sam palacz. Dlatego tak ważna jest izolacja od osób palących papierosy. Z ponad 4 tysięcy związków chemicznych takich jak nikotyna, tlenek węgla, cyjanowodór aż 40 związków jest rakotwórczych. Rozwój Twojego dziecka uzależniony jest wówczas od aktywności tych związków. Nie zapominaj, że w okresie ciąży Twoja krew dostarcza do organizmu dziecka tlen i pożywienie, jednak kiedy palisz maleństwo przyjmuje również substancje szkodliwe zawarte w dymie tytoniowym. Im większa aktywność tych substancji w Twoim organizmie tym większy stopień niedotlenienia dziecka (przenikająca przez łożysko nikotyna powoduje obkurczenie naczyń, co zwiększa ciśnienie oraz zmniejsza utlenowanie krwi dostarczanej płodowi) to z kolei powoduje wiele innych zaburzeń takich jak np. niska masa urodzeniowa (około 300-400 gramów masy urodzeniowej mniej w porównaniu z noworodkami matek nie palących).

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze