Zaloguj
Reklama

Pierwsza wizyta u ginekologa

Autorzy: Położne Barbara Nowok oraz Anna Błaszczyk
Pierwsza wizyta u ginekologa
Fot. medforum
(3)

Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat pierwszej wizyty ginekologicznej. Jest rodzajem przewodnika dla młodych dziewczyn decydujących się na pierwszą wizytę.

Reklama

Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa zazwyczaj jest wielkim przeżyciem. Wiąże się z obawami, wstydem, strachem. Ma ogromny wpływ na późniejszy przebieg i częstotliwość wizyt kontrolnych. Uważa się, że pierwsza wizyta powinna odbyć się do 18 roku życia. Najczęściej, jednak odbywa się w granicach 16 roku życia. Istnieją jednak sytuacje, w których należy wcześniej zgłosić się do ginekologa.

Kiedy należy koniecznie zgłosić się do lekarza ginekologa na badanie, m.in:

  • miesiączka przed 9 rokiem życia lub jej brak do 16 roku życia,
  • bardzo bolesne menstruacje,
  • nasilona nieregularność menstruacji (regularna miesiączka przez kilka miesięcy, następnie jej brak lub bardzo krótkie odstępy czasu między krwawieniami miesięcznymi),
  • występowanie krwawienia międzymiesiączkowego,
  • niepokojące objawy: świąd, pieczenie, ból, nieprawidłowa wydzielina.

Wizytę w gabinecie ginekologicznym można podzielić na dwie części.

Wizyta u ginekologa - wywiad lekarski

Pierwsza część badania ginekologicznego polega na rozmowie (zebraniu wywiadu), druga część stanowi badanie ginekologiczne przez pochwę (per vaginam) lub odbyt (per rectum). Całościowe badanie ginekologiczne służy do rozpoznania problemów i skutecznego ich zwalczania. Jest to możliwe dzięki zebraniu informacji na temat twojego aktualnego i przeszłego stanu zdrowia.

W czasie wywiadu lekarz zapyta o Twoje dane personalne (nazwisko, imię, datę urodzenia) oraz o powód wizyty. Dalsza część wywiadu dotyczy menstruacji. Przypomnij sobie, w którym wieku była Twoja pierwsza miesiączka. Zanotuj najlepiej w kalendarzyku dane dotyczące poprzedniej miesiączki, kiedy się zaczęła i kiedy skończyła. Oblicz długość swojego cyklu. Pamiętaj, że długość cyklu oblicza się od momentu pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego pierwszy dzień następnej miesiączki. Ważny jest także charakter krwawień. Zaobserwuj czy są one skąpe, obfite, mierne. Lekarz pomoże ci w wyborze odpowiedniego określenia, jeśli nie jesteś pewna.

Wszelkie dolegliwości występujące przed, w czasie lub po krwawieniu miesięcznym zgłoś lekarzowi (jak np. rozdrażnienie, uczucie napięcia w sutkach, pobolewanie w okolicy krzyża lub podbrzusza). Bardzo istotna jest również informacja na temat współżycia płciowego oraz ewent. sposobu stosowanej antykoncepcji. Informacje te są niezbędne w wyborze metody badania.

W czasie pierwszej wizyty lekarz zbierze jak najwięcej informacji o aktualnym stanie Twojego zdrowia jak również zapyta o przebyte przez Ciebie choroby oraz o te, które występowały w Twojej rodzinie. Przypomnij sobie albo zapytaj najbliższych o przebyte choroby w dzieciństwie, dowiedz się, jakie choroby występują w najbliższej rodzinie.

fot. panthermedia

Na każdym etapie badania ginekologicznego, jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania nie obawiaj się ich zadać. Uzyskanie odpowiedzi wzbudzi w tobie poczucie zaufania do lekarza i obniży napięcie emocjonalne.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze