Zaloguj
Reklama

Pierwsze cztery tygodnie ciąży - od zapłodnienia do nowego życia

Test owulacyjny
Fot. medforum
Test owulacyjny
(2)

Brak miesiączki okazał się….ciążą! Gratulacje - za dziewięć miesięcy zostaniesz Mamą! Czy zastanawiałaś się co dzieje się z zapłodnioną komórką jajową?

Reklama

Pierwsze dwa tygodnie

Po połączeniu komórki jajowej i plemnika, powstaje zygota. To właśnie ona zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, aby w ciągu kolejnych dni, tygodni i miesięcy przeistoczyć się w dziecko.

Trzeci tydzień

Zygota przechodzi szereg podziałów komórkowych. Na ich skutek powstaje tzw. Blastocysta.  Pęcherzyk żółtkowy, który znajduje się w jamie blastocysty wytwarza komórki pierwsze komórki krwi!  Rozwijający się dziecko mierzy tylko 0,15 mm! Pierwsze tygodnie ciąży to czas niezwykle szybkiego rozwoju – już w trzecim tygodniu pojawiają się zawiązki kręgosłupa, rdzenia kręgowego i systemu nerwowego. Uwidaczniają się nerki, wątroba i jelita.

Czwarty tydzień ciąży

Zarodek ostatecznie zagnieździł się w śluzówce macicy. Na skutek zagnieżdżenia powstaje połączenie, pomiędzy tkankami matki a rozwijającym się dzieckiem.  Blastocysta zaczyna produkować hormony, które powodują zatrzymanie miesiączki. Dziecko rośnie intensywnie i mierzy już….1 mm!

fot. pantherstock

Badania w pierwszym miesiącu ciąży

Do najważniejszych badań przypadających na pierwszy miesiąc ciąży zalicza się badanie krwi, które sprawdza poziom hCG. Bardzo ważne jest aby poziom hCG utrzymywał się na początku ciąży na wysokim poziomie - wskazuje to, na rozwijającą się ciążę. 

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, lekarz sprawdzi Twoją wagę, ciśnienie tętnicze i zapyta o ogólny stan zdrowia. Może pobrać posiew z dróg rodnych oraz wykonać cytologię.

Badanie USG pozwoli sprawdzić, czy zarodek zagnieździł się w macicy, czy mamy doczynienia z ciążą pojedyńczą czy też mnogą. Lekarz zleci badania: krwi na na morfologię, glukozę, przeciwciała anty Rh, WR, HBs, HCV oraz  skieruje na  badanie ogólne moczu. Do listy tej dochodzi: grupa krwi, czynnik Rh, TSH, przeciwciała anty-TPO oraz w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki, jeśli nie były robione niedawno.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ciąża. Poradnik dla rodziców. Opracowanie zbiorowe, wyd. Muza

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze