Zaloguj
Reklama

Pierwsze objawy wczesnej ciąży

Autorzy: Dr Zofia Polska
Pierwsze objawy wczesnej ciąży
Fot. Pantherstock
(4)

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety od momentu zapłodnienia mogą być przyczyną wielu objawów, dzięki którym kobieta może podejrzewać, że jest w ciąży. Artykuł zawiera opis najczęściej spotykanych symptomów i objawów wczesnej ciąży, które mogą być zauważalne nawet przed terminem spodziewanej miesiączki...

Reklama

Objawy ciąży - pęcherzyk ciążowy

Jakże często kobiety zastanawiają się nad tym czy nie są w ciąży. Myśl ta staje się szczególnie natarczywa w przypadku, kiedy z niecierpliwością oczekuje ona upragnionego dziecka, a także, jeżeli uważa, że czas na poczęcie nie jest najodpowiedniejszy. Poszukuje ona wówczas najmniejszych symptomów, które mogłyby sugerować istnienie ciąży. Czasami myśli o dziecku są tak uporczywe, że zbyt intensywnie wsłuchuje się ona w swój organizm, podświadomie przypisując ciąży wszelkie pojawiające się objawy mogące odpowiadać objawom ciążowym. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż istnieje wiele różnych czynników mogących wywoływać objawy podobne do ciążowych, a nie mających z ciążą nic wspólnego. Bardzo trudno wówczas dokładnie ocenić, jakie mają one podłoże.

Objawy ciąży dzielą się na prawdopodobne oraz pewne. Pewnymi objawami ciąży, które nie dają już jakichkolwiek wątpliwości, że w macicy rozwija się nowe życie, jest obecność pęcherzyka ciążowego oraz zarysu płodu uwidocznione podczas badania ultrasonograficznego. Pewność daje również wysłuchanie tętna płodu czy też ruchy płodu odczuwane przez samą ciężarną. Istnienie ciąży potwierdza także dodatni wynik testu ciążowego wykonanego z moczu lub też obecność gonadotropiny kosmówkowej (hcg) we krwi. Są to jednak badania dodatkowe służące do rozpoznania wczesnej ciąży.

Niestety, wszystkie objawy pojawiające się we wczesnej ciąży są objawami, na podstawie których kobieta może jedynie podejrzewać, że doszło do zapłodnienia oraz implantacji zarodka. Są one wyłącznie wskazówkami, na które należy zwrócić uwagę, nie dając całkowitego rozpoznania. Stąd też nazywane są one objawami prawdopodobnymi. Czasami są one jednak tak subtelne, że niezauważalne lub mylone z dolegliwościami innego pochodzenia. Należą do nich między innymi: zatrzymanie miesiączki, poranne nudności i wymioty, zmiany w piersiach, nadwrażliwość i huśtawka emocjonalna.

Objawy ciąży - zmiany hormonalne po zapłodnieniu, burza hormonów

Tuż po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, przede wszystkim hormonalnych, które wpływają w znacznym stopniu na jej samopoczucie. Rozwijające się łożysko produkuje gonadotropinę kosmówkową (hcg), ciałko żółte duże ilości progesteronu, a jajniki estrogeny. Ta burza hormonalna ma na celu wytworzenie odpowiednich warunków niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu, stając się jednocześnie przyczyną wielu uciążliwych dla kobiety dolegliwości. Bywa również tak, iż pomimo ciąży kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Najczęściej, pierwszym objawem nasuwającym przypuszczenia istnienia ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Istnieje jednak wiele czynników jak np. silny stres, zmiana klimatu, nadmierny wysiłek fizyczny i inne, które w znacznym stopniu wpływają na zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, co może stać się przyczyną opóźnienia lub zatrzymanie miesiączki. Większość objawów wczesnej ciąży można zauważyć wraz z zatrzymaniem miesiączki. Od tego momentu stają się one bardziej nasilone, a tym samym lepiej zauważalne przez kobietę i kojarzone z ciążą.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze