Zaloguj
Reklama

PMS a objawy wczesnej ciąży: jak je od siebie rozróżnić?

PMS a objawy wczesnej ciąży: jak je od siebie rozróżnić?
Fot. panthermedia
(4)

Dolegliwości, które pojawiają się w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), nierzadko są dość podobne do objawów wczesnej ciąży. Czy istnieją jakieś proste sposoby na to, aby kobieta poznała, który z tych dwóch stanów u niej występuje? Jak najbardziej – szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy doświadcza się objawów, które wyjątkowo sugerują możliwość zajścia w ciążę.

Reklama

Zmiany apetytu

Przypisywane zwykle ciężarnym zachcianki na nietypowe połączenia pokarmów bywają spotykane również i u kobiet zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Nie tylko jednak pacjentki pożądają różnych pokarmów, ale i zdarza się, że pewne produkty – nawet takie, które wcześniej kobieta wręcz wyjątkowo lubiła – nagle zaczynają być uznawane za niesmaczne czy nieprzyjemnie pachnące. Awersja do pokarmów raczej nie jest spotykana w przebiegu PMS, w ciąży jest już ona zdecydowanie bardziej możliwa.

Objawy szczególnie wskazujące na ciążę

Wystąpienie pewnych dolegliwości w szczególny sposób może sugerować, że pacjentka nie cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a tak naprawdę zaszła ona w ciążę. Przede wszystkim jako takowy objaw można podać brak miesiączki – wtedy, gdy opisanym wcześniej dolegliwościom towarzyszy takie właśnie zjawisko, szczególnie warto wykonać jest test ciążowy.

Innymi problemami, które są charakterystyczne dla ciąży, a raczej nie są spotykane w przebiegu PMS, są nudności i wymioty. Typowo pojawiają się one w dość krótkim nawet czasie i szacunkowo nudności oraz wymioty występują u nawet 8 na 10 spośród wszystkich pacjentek spodziewających się dziecka.

Kolejnym przejawem tego, że pacjentka może być w ciąży, są zmiany w obrębie jej brodawek sutkowych. Takie zjawiska, jak np. ich powiększenie czy zmiana barwy na ciemniejszą, raczej nie są obserwowane w przebiegu PMS, w ciąży są już one jak najbardziej możliwe. Zmiany w obrębie brodawek sutkowych mogą rozpoczynać się już w bardzo wczesnej ciąży, bo nawet w jej pierwszym lub drugim tygodniu.

Doskonale zapewne widać, że ciążę i PMS nie zawsze łatwo od siebie rozróżnić. Wtedy, gdy pacjentka ma wątpliwości, zawsze może ona skorzystać z testu ciążowego. W sytuacji zaś, gdy jego wynik wydaje się niepewny i kobieta nadal podejrzewa, że tak naprawdę mogła zajść w ciążę, najkorzystniej jest udać się po prostu na wizytę do ginekologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze