Zaloguj
Reklama

Połóg – dowiedz się, czym jest i ile trwa!

Karmienie piersią
Fot. Panthermedia
Karmienie piersią
(0)

Połóg to niezwykle ważny czas w życiu kobiety. To wtedy następuje cofanie się wszelkich zmian, jakie zaszły podczas trwania ciąży. Warto, żeby młoda mama wiedziała, co będzie działo się z jej organizmem i jak powinna się przygotować. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje.

Reklama

Spis treści:

  1. Połóg – czym jest?
  2. Połóg – ile trwa?
  3. Połóg po cesarce
  4. Połóg – krwawienia

Połóg – czym jest?

Połóg to powszechna nazwa dla pierwszych sześciu tygodniu po porodzie – niezwykle ważnych zarówno dla młodej mamy, jak i noworodka. To okres, w którym cofają się wszelkie zmiany w ciele kobiety, jakie zaszły podczas ciąży. W ciągu pierwszych kilku godzin i dni po porodzie następuje wiele zmian – i fizycznych, i emocjonalnych. Z kolei następne sześć tygodni to okres, kiedy układ rozrodczy powoli wraca do stanu sprzed zajścia w ciążę. 

Pierwsze dni po porodzie piersi kobiety są wypełnione płynem zwanym siarą. W tym czasie, a także kiedy siarę zastąpi mleko, mogą one stać się powiększone, jędrne i bolesne. Nazywa się to obrzękiem piersi i powinno zniknąć po kilku dniach. To ważne, by w tym czasie, pomimo pojawiającego się bólu, wytrwać w karmieniu piersią.  

U niektórych mam mogą pojawiać się dolegliwości fizyczne – infekcje, trudności w oddawaniu moczu, hemoroidy czy zaparcia. Interwencja lekarza i odpowiednie leczenie może pomóc złagodzić dyskomfort i pozbyć się problemu.

Po porodzie kobiety często dotyka tzw. baby blues – to uczucie rozdrażnienia, niepokoju i ogólne wahania nastroju. Przypadłość odczuwa aż 85 proc. kobiet i trwa zwykle kilka dni. Niezwykle ważne, żeby w tym czasie młoda mama miała wsparcie w osobach najbliższych – jest to bowiem najlepsze lekarstwo na wahania hormonów w tym czasie.

Połóg – ile trwa?

Połóg trwa zwykle około dwa miesiące po porodzie. To czas, kiedy macica kobiety ulega kurczeniu. Świeżo upieczona mama może wówczas odczuwać delikatny ból, jednak nie jest to nic niepokojącego. Uczucie dyskomfortu nasila się w czasie karmienia piersią – niemowlę poprzez ssanie brodawki pobudza bowiem hormony, które z kolei mogą nasilać kurczenie macicy. Ból zazwyczaj nie jest intensywny, jednak w niektórych przypadkach trudny do wytrzymania. W takich sytuacjach należy skonsultować z lekarzem możliwość zażycia środków przeciwbólowych.

Połóg, fot. panthermedia

Połóg po cesarce

Wracając do zdrowia po cesarskim cięciu, warto pamiętać, że to czas na dochodzenie do siebie również po ciąży. Połóg po cesarskim cięciu przebiega bardzo podobnie do tego po naturalnym porodzie, jednak kobieta może bardziej odczuwać wszelkie dolegliwości.

Połóg po cesarce może wydłużyć się z sześciu do ośmiu tygodni. Tuż po operacji kobieta może odczuwać dyskomfort związany ze znieczuleniem, który z kolei może objawiać się m.in. bólem głowy, pleców czy drętwieniem kończyn.

Po cesarskim cięciu kobieta początkowo nie powinna nic dźwigać, ponieważ świeżo zaszyta rana musi mieć czas na zrośnięcie się. W ciągu dwóch miesięcy od narodzin dziecka powinny ustać wszystkie dolegliwości – krwawienia, bóle, wahania nastroju oraz uczucie dyskomfortu. To również czas, kiedy rana po operacji się zagoi.

Połóg – krwawienia

Niezależnie od tego, czy poród odbywał się w sposób naturalny, czy za pośrednictwem cesarskiego cięcia, w okresie połogu pojawiają się krwawienia oraz wydzielina z pochwy. To normalnie, ponieważ macica wracając do stanu sprzed ciąży, obkurcza się i oczyszcza z pozostałości poporodowych. Ciało kobiety nadal wydziela krew i tkankę wyściełającą macicę w czasie ciąży.

W pierwszej dobie po porodzie krwawienie jest bardzo silne, a przez tydzień może przypominać obfity okres. Z czasem jednak odchody połogowe są coraz mniej intensywne, a kolor wydzieliny może zmienić się w jasnoróżowy lub brunatny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze