Zaloguj
Reklama

Poród przedwczesny - podstawowe informacje dla pacjentek.

Autorzy: Dr Sylwia Kellas-Ślęczka
Poród przedwczesny - podstawowe informacje dla pacjentek.
Fot. ojoimages
(5)

Podstawowe informacje dla pacjentek i ich rodzin dotyczące porodu przed terminem porodu.

Reklama

Czas trwania prawidłowej ciąży wynosi 267 dni, 38 tygodni lub 9 ½ miesiąca księżycowego licząc od dnia zapłodnienia. Większość kobiet nie jest w stanie podać dnia zapłodnienia, dlatego w obliczeniach zwykle wykorzystuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Tak obliczony czas trwania ciąży wynosi 281 dni, 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych.

Porodem przedwczesnym nazywamy poród między 23 a 37 tygodniem trwania ciąży i jest on zwykle definiowany jako regularne skurcze macicy, którym towarzyszy skracanie się szyjki macicy oraz rozwieranie się jej kanału. W wyniku porodu przedwczesnego na świat przychodzi wcześniak, czyli noworodek nie w pełni przystosowany do życia poza organizmem matki.

U pacjentek, których wcześniejsze ciąże zostały zakończone porodem przedwczesnym istnieje większe ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego w kolejnej ciąży. Dlatego kobiety te należą do grupy wysokiego ryzyka i wymagają szczególnego nadzoru w czasie ciąży. Istnieją także inne czynniki ryzyka predysponujące do wystąpienia porodu przedwczesnego takie jak palenie papierosów (więcej niż 10/dzień), ciężka praca wyczerpująca fizycznie, narażenie na stres, używanie kokainy, wiek poniżej 16 lat lub powyżej 30 roku życia, złe odżywienie, czy przebyte w przeszłości zabiegi w obrębie szyjki macicy mogące prowadzić do rozwoju jej niewydolności w czasie ciąży. Porody przedwczesne częściej obserwuje się u kobiet rasy czarnej, z gorszym statusem społeczno-ekonomicznym.

Także występowanie u kobiety pewnych schorzeń w przebiegu ciąży może doprowadzić do porodu przedwczesnego. Często wymienia się zakażenie wewnątrzmaciczne, infekcje dróg moczowych, w tym bezobjawowy bakteriomocz, nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową choroby serca u ciężarnej, cholestazę i in. Poza tym cukrzyca oraz czynniki powodujące nadmierne rozciągnięcie mięśnia macicy takie jak ciąża mnoga, wielowodzie mogą przyczyniać się do wystąpienia przedwczesnej akcji porodowej.

Znajomość przez ciężarną czynników ryzyka oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą poród przedwczesny, a także umiejętność rozpoznania jego pierwszych objawów ma ogromne znaczenie dla podjęcia odpowiedniego leczenia. Im wcześniej dochodzi do porodu, tym więcej obserwuje się powikłań okołoporodowych i zgonów wcześniaków.

Zwykle początkowo objawy są słabo nasilone i istnieje ryzyko ich zlekceważenia przez ciężarną. Niepokój u kobiety powinny wzbudzić pojawiające się przed 37 tygodniem ciąży skurcze macicy przypominające skurcze miesiączkowe, bóle w krzyżu czy uczucie napięcia w miednicy małej. Dodatkowo zwiększona ilość wydzieliny pochwowej, zwiększenie częstości oddawania moczu czy krwawienie z pochwy powinno skłonić ciężarną do wizyty u ginekologa. Jeśli w badaniu ginekologicznym zostaną rozpoznane zmiany zachodzące w obrębie szyjki macicy świadczące o zagrażającym porodzie przedwczesnym pacjentka może zostać skierowana do szpitala.

W grupie pacjentek wysokiego ryzyka zaleca się przedłużony wypoczynek w pozycji leżącej, szczególnie na lewym boku, unikanie stresów i wysiłku fizycznego, dobre nawodnienie oraz zaprzestanie palenia papierosów. Lekarz może także zalecić wstrzymanie się od stosunków płciowych pomiędzy 23 a 37 tygodniem ciąży. Pacjentka powinna regularnie zgłaszać się na badania lekarskie, podczas których ginekolog m.in. monitoruje zmiany zachodzące w obrębie szyjki macicy. W zależności od patologii, która może prowadzić do rozwoju porodu przedwczesnego stosowane jest odpowiednie leczenie. Np. w przypadku niewydolności szyjki macicy zakładany jest szew szyjkowy, a w przypadku infekcji lub zakażenia jest włączany odpowiedni antybiotyk.

W sytuacji, gdy pojawią się objawy porodu przedwczesnego pacjentka powinna przestrzegać reżimu łóżkowego. Dodatkowo zaleca się, aby jeden koniec łóżka unieść (np. na cegłach) tak, aby nogi pacjentki i miednica znajdowały się wyżej niż głowa. Takie postępowanie „odciąża” szyjkę macicy i pomaga w utrzymaniu ciąży.

Istnieje wiele leków, które mogą być pomocne w hamowaniu porodu przedwczesnego niemniej ich skuteczność zależy od wielu różnych czynników, w tym odpowiednio wczesnego wdrożenia leczenia oraz przyczyny, która prowadzi do porodu przed czasem.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie)
    Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze