Zaloguj
Reklama

Poród siłami natury czy cesarskie cięcie?

Badanie kobiet w warunkach szpitalnych
Fot. medforum
Badanie kobiet w warunkach szpitalnych
(3)

Poród to okres kończący dziewięciomiesięczną ciążę. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, mających na celu przygotowanie jej do tego wielkiego dnia. Przez większość lekarzy zalecany jest poród siłami natury, jeśli oczywiście nie ma bezwzględnych medycznych wskazań do porodu poprzez cesarskie cięcie.

Na poród naturalny decyduje się około 80% kobiet. W jego przebiegu nie są używane jakiekolwiek środki farmakologiczne czy metody chirurgiczne, za wyjątkiem tych których działanie polega na wzmocnieniu bądź wywołaniu skurczów macicy. Nie są one jednak szkodliwe dla matki oraz dziecka.

Reklama

Poród siłami natury

Poród siłami natury ma zarówno wady jak i zalety. Jak wskazuje jego nazwa planuje i decyduje o nim matka natura (nie my decydujemy kiedy nasza pociecha przyjdzie na świat). Podczas porodu aktywnie i świadomie w nim uczestniczymy, wiemy co się dzieje z naszym ciałem oraz rodzącym się dzieckiem.

Zaraz po porodzie możemy swoje dziecko zobaczyć i przytulić a co ważne bardzo szybko dochodzimy do pełnej sprawności. Wśród wad porodu naturalnego wiele kobiet wymienia to, że nigdy nie wiedzą kiedy ich pociecha przyjdzie na świat. Skurcze są bardzo bolesne i mogą doprowadzić do uszkodzenia tkanek pochwy oraz krocza co może prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu. Co ważne nigdy nie wiadomo ile czasu będzie trwał poród (od kilku minut po kilkanaście godzin).

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie to sytuacja, w której dziecko przychodzi na świat przy użyciu technologii medycznych. Jest on starannie zaplanowany (kobieta zgłasza się do szpitala w ustalonym dniu i o określonej porze). Trwa on znacznie krócej niż poród naturalny i kobiety zakładają, że jest on bezbolesny (od 45- 60 minut).

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ale warto pamiętać o tym, że rekonwalescencja po niej jest o wiele dłuższa niż w przypadku porodu naturalnego. Kobieta nie wkłada w poród wysiłku (nie musi przeć, nie odczuwa skurczów), nie towarzyszy jej widok krwi, potu czy niekontrolowane oddawanie kału. Co ważne dziecko nie przeciska się przez kanał rodny i nie jest przecinane krocze. Kobieta nie traci atrakcyjności seksualnej, pochwa się nie rozciąga.

Podjęcie decyzji o metodzie porodu

Wybór sposobu porodu jest kwestią indywidualną dla pacjentki. Zanim jednak podejmiemy decyzję należy skontaktować się z ginekologiem bądź położnikiem i zaczerpnąć wiedzę z fachowej literatury.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze