Zaloguj
Reklama

Poród za granicą - Francja

Autorzy: Anna Malek
Szczęśliwa para oczekująca dziecka
Fot. medforum
Szczęśliwa para oczekująca dziecka
(4)

Przygotowanie do porodu za granicą, może okazać się nie lada wyzwaniem. Zawiłości administracyjne lub niezrozumiałe procedury, mogą być źródłem dodatkowego stresu. Oto najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia, opieki ciążowej oraz porodu we Francji.

Reklama

Pokrycie kosztów

Już na początku ciąży, każda przyszła mama powinna zgłosić się do Kasy Ubezpieczenia Zdrowotnego (la Caisse d'Assurance Maladie) w celu zadeklarowania ciąży. Gwarantuje to uzyskanie wszystkich możliwych ulg. Do końca piątego miesiąca ciąży, koszty wszystkich wizyt lekarskich pokrywane są w 70 %. Natomiast wszystkie konieczne w tym okresie badania – w 100 %. Od początku szóstego miesiąca, aż do dwunastego dnia po porodzie, wszystkie podstawowe opłaty związane z opieką nad ciężarną oraz dzieckiem, są całkowicie bezpłatne (całość pokrywa ubezpieczenie zdrowotne). Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie prywatne (la Mutuelle), które pokryje wszystkie koszty dodatkowe. Zalicza się do nich wszystkie interwencje, które wynikają z komplikacji okołoporodowych (cesarskie cięcie, przedłużony pobyt w szpitalu, urodzenie wcześniaka). Koszty te mogą być bardzo wysokie, dlatego warto poważnie zastanowić się nad możliwością opłacenia dodatkowych składek.

Opieka medyczna w czasie ciąży

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, zazwyczaj przewiduje się pierwszą wizytę u ginekologa przed 12 tygodniem ciąży. Kolejne wizyty (pomiędzy 12 a 31 tygodniem ciąży) odbywają się co 4-6 tygodni. Ich częstotliwość wzrasta pomiędzy 31-36 tygodniem, odbywają się wówczas co 2-3 tygodnie. Od 37 tygodnia ciąży aż do porodu, wizyty przewidziane są co tydzień. Pierwsze badanie USG wykonuje się zazwyczaj pod koniec pierwszego trymestru (pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży), drugie pomiędzy 20-22 tygodniem, natomiast trzecie pomiędzy 32 a 34 tygodniem ciąży. Jednocześnie wykonywane są badania prewencyjne: comiesięczne badanie krwi i moczu oraz badania mogące wykryć anomalia zdrowotne matki i dziecka.

 fot. pantherstockPrzebieg porodu

Kobietom oczekującym narodzin dziecka, proponuje się wiele możliwości przygotowania do porodu: zajęcia na basenie, joga, szkoła rodzenia lub kurs relaksacji.
Pomimo wielu pozytywnych zmian, poród we Francji pozostaje zabiegiem bardziej medycznym niż naturalnym. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest procedurą standardową, którą stosuje się u większości rodzących. Dlatego mama, która chciałaby urodzić bez znieczulenia, musi poinformować o tym lekarza. Niektóre mniejsze szpitale proponują rozwiązania niestandardowe, takie jak sala porodu naturalnego, w której znajduje się wanna do kąpieli oraz miejsce do aktywności fizycznej. Pomimo tego, najczęściej wybieraną pozycją samego porodu, pozostaje pozycja ginekologiczna (horyzontalna). Z powodu nadmiernej medykalizacji porodu, coraz więcej kobiet decyduje się na poród domowy, który wciąż pozostaje kwestią sporną i nie jest zalecany przez większość francuskich lekarzy.

Niewątpliwie pozytywną stroną narodzin dziecka we Francji jest profesjonalna opieka medyczna oraz duże wsparcie finansowe zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka. Dobrze jest jednak uporządkować sprawy administracyjne jeszcze przed zajściem w ciążę, ponieważ ułatwi to przeprowadzenie wszystkich procedur związanych z ubezpieczeniem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, nic już nie stanie na przeszkodzie do wielkiego szczęścia, jakim jest przywitanie nowego członka rodziny.  
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • http://www.lefigaro.fr/assurance/2014/05/30/05005-20140530ARTFIG00223-bien-choisir-sa-mutuelle-avant-une-maternite.php
    http://www.guidegrossesse.com/examens-medicaux/examens-prenataux.htm
    http://www.doctissimo.fr/html/grossesse/accouchement/15164-position-accouchement.htm

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze