Zaloguj
Reklama

Poród za granicą - Niemcy

Autorzy: Anna Malek
Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(5)

Przygotowania do porodu za granicą wiążą się z dużą dawką emocji. Dodatkowego stresu może przysporzyć nieznajomość języka oraz procedur przeprowadzanych w danym kraju. Poniższy artykuł pomoże się przygotować tym, które planują urodzić w Niemczech.

Reklama

Opieka i badania prenatalne

Kwestie formalne, związane z pokryciem kosztów, zostały w Niemczech znacznie uproszczone. Całkowitą opiekę oraz wszystkie badania pokrywa podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (warto się jednak upewnić, czy mamy do niego pełne prawo, tak aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów). Bezpłatne są również badania prenatalne, które przeprowadza się ok. 12 tygodnia ciąży. Do tego czasu przyszła mama podejmuje decyzję, czy zgadza się na ich przeprowadzenie. Poza podstawowymi wizytami i badaniami, kobiety mogą korzystać bezpłatnie z wielu zajęć dodatkowych, np. nauki relaksacji lub zajęć na basenie. Podczas ostatniego trymestru każdą ciężarną odwiedza położna, która wykonuje podstawowe badania (np. moczu) oraz udziela wszelkich niezbędnych informacji. Wizyty te są kontynuowane do 2 tygodni po porodzie. Położna otacza opieką zarówno mamę jak i maluszka. Dodatkowo udziela wsparcia psychicznego, bardzo przydatnego w tym okresie.

Okres ochronny

Kobietom pracującym, będącym w ciąży przysługuje tzw. sześciotygodniowy okres ochronny (który może zostać przedłużony). W tym okresie przysługuje zasiłek (Mutterschultzlohn), którego wysokość równa się zasiłkowi chorobowemu. Różnicę między jego wysokością, a wysokością dotychczasowego wynagrodzenia pokrywa pracodawca. Przysługujący urlop macierzyński trwa 8 tygodni. W przypadku ciąży mnogiej lub zagrożonej – 12 tygodni. Aby w pełni skorzystać ze swoich praw, najkorzystniej jest poinformować pracodawcę o swoim stanie już na początku ciąży.

 fot. pantherstock


Poród i opieka okołoporodowa

Sam poród oraz wszystkie zabiegi z nim związane są również pokrywane przez ubezpieczenie. Możliwe jest zwiedzenie szpitala przed porodem, podczas którego można dopełnić wszystkich formalności. Dzięki temu nie będzie to konieczne po rozpoczęciu akcji porodowej. Podczas porodu na sali mogą przebywać bliskie osoby. Za tę możliwość również nie trzeba dopłacać. W razie potrzeby możliwe jest podanie znieczulenia zewnątrz oponowego (refundowanego przez kasę chorych). Warunki na oddziałach położniczych są bardzo komfortowe. Z reguły sale są jedno lub dwu osobowe, z prywatną toaletą. Nasi zachodni sąsiedzi dbają nawet o odpowiednie menu, które rodząca sama może wybrać. Niemiecki personel znany jest z bardzo troskliwej i profesjonalnej pomocy.

Ciąża i poród w Niemczech oraz wszelkie procedury z nimi związane zostały dostosowane do komfortu rodzącej i jej rodziny. Dostępność oraz bezpłatność badań oraz opieki medycznej jest niewątpliwie wielką zaletą niemieckiego systemu zdrowotnego. Profesjonalna i życzliwa opieka pozostawia wiele przyjemnych wspomnień u kobiet, które z niej korzystały.  
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze