Zaloguj
Reklama

Poznaj skuteczne zioła na kobiece dolegliwości

Autorzy: Redakcja
Fot. materiał zleceniodawcy
(3)

Zapalenie pęcherza, bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, przekwitanie – na wszystkie te dolegliwości medycyna ludowa miała swoje sprawdzone sposoby. Choć dziś w aptekach można kupić leki syntetyczne, które mają łagodzić niepożądane objawy, warto sprawdzić, czy natura nie oferuje nam lepszych „zamienników”, które są mniej szkodliwe i tańsze. Jeśli jednak zamiast przyrządzania naparów i nalewek wolicie łykać tabletki, sprawdźcie, czy nie mają w składzie polecanych przez nas roślin.

Reklama

Niepokalanek mnisi

Niepokalanek, bardzo popularny w Azji, a także niektórych krajach Europy (np. Włoszech, Hiszpanii) to typowo „kobiece” zioło. Dlaczego? Ponieważ jego działanie przypomina działanie estrogenu, a więc łagodzi skutki napięcia przedmiesiączkowego. Regularne picie naparów lub przyjmowanie tabletek z wyciągiem z tego zioła pomaga uregulować gospodarkę hormonalną organizmu, co wpływa korzystnie na regularność cykli miesięcznych.

Żurawina

Owoce żurawiny są bogate w wiele minerałów (m.in. fosfor i wapń)  oraz witamin. Dzięki dużej zawartości witaminy C żurawina (w formie naparów, nalewek, suszonych owoców) skutecznie pomaga w walce z zapaleniem pęcherza moczowego: sprawia, że  bakterie szybciej odklejają się od ścianek pęcherza moczowego i są, wraz z moczem, wydalane z organizmu. Dodatkowo żurawina lekko zakwasza mocz, a tym samym zapobiega namnażaniu się bakterii.

Pokrzywa

Trudno wymienić wszystkie zdrowotne właściwości pokrzywy. Tradycyjnie była stosowana jako środek oczyszczający krew, poprawiający stan cery i… uspokajający. Dziś powszechnie stosuje się ją w chorobach układu moczowego – dzięki delikatnemu działaniu moczopędnemu pomaga usuwać z pęcherza bakterie powodujące infekcję. Dodatkowo pokrzywa wpływa korzystanie na układ krwionośny, dlatego polecana jest kobietom, które mają obfite miesiączki.

Rumianek

Rumianek to jedno z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez Polki ziół. Dzięki zawartości olejku eterycznego ma potwierdzone działanie bakteriobójcze, sprawdza się wiec doskonale w walce z infekcjami, np. zapaleniem pęcherza. Rumianek ma również łagodne działanie rozkurczające, może więc przynieść ulgę w przypadku bólu menstruacyjnego. Dzięki łagodnemu działaniu uspokajającemu może również łagodzić obawy PMS i ułatwiać zasypianie.

Melisa

Napary z melisy to znany od lat lek na walkę z bezsennością i podenerwowaniem. Melisa, o lekko cytrynowym smaku i zapachu, dzięki swojemu rozluźniającemu działaniu łagodzi bóle miesiączkowe. Pita podczas PMS uspokaja, koi nerwy i pomaga zapanować nad wahaniami nastrojów.  Ma również działanie antybakteryjne, więc wspiera układ odpornościowy i pomaga zwalczać drobne infekcje.

Poznaj domowe sposoby na kobiece dolegliwości.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze