Zaloguj
Reklama

Różne aspekty opieki położniczo-ginekologicznej w Wielkiej Brytanii - rozmowa MEDFORUM z dr n. med. Piotrem Żakiem

Autorzy: Dr n. med Piotr Żak
Różne aspekty opieki położniczo-ginekologicznej w Wielkiej Brytanii - rozmowa MEDFORUM z dr n. med. Piotrem Żakiem
Fot. Pantherstock
(5)

Rozmowa z dr n. med. Piotrem Żakiem - specjalistą ginekologii i położnictwa praktykującym w Wielkiej Brytanii.

Reklama

MEDFORUM: Coraz więcej młodych ludzi w tym kobiet wyjeżdża na krótki okres za granicą, jakiej opieki położniczo-ginekologicznej mogą się spodziewać? Jakie są różnice i podobieństwa?

Dr n. med. Piotr Żak: Organizacja opieki ginekologicznej i położniczej w Wielkiej Brytanii jest trochę inna niż w Polsce. Większość problemów ginekologicznych rozwiązuje się u lekarza rodzinnego. Dopiero gdy on sobie nie radzi kieruje pacjentkę do ginekologa. Poradnie położnicze i ginekologiczne są najczęściej zlokalizowane na terenie szpitala, rejestruje się na wizytę tylko pacjentki ze skierowaniami a okres oczekiwania na poradę jest dość długi. W zależności od regionu od kilku tygodni do nawet przeszło 2 miesięcy. Poradnia przysyła pacjentce informacje z terminem wizyty. Na wizytę w poradni ale również do leczenia szpitalnego dostarczana jest cała dokumentacja medyczna ze wszystkich porad i pobytów szpitalnych, czasem jest tego kilka sporych tomów. Jeśli ktoś nie może przybyć lub w międzyczasie wyzdrowiał odwołuje telefonicznie wizytę. Po zakończeniu cyklu leczniczego pacjentka jest wypisywana z poradni i odsyłana ponownie pod opiekę lekarza rodzinnego.
Podstawową opiekę nad ciążą fizjologiczną prowadzi położna rejonowa (community midwife). Jeśli są jakieś obciążenia lub jest to ciąża powikłana ciężarna jest przesyłana do poradni patologii ciąży ( antenatal clinic) gdzie przyjmuje konsultant ze swoimi asystentami (podobnie jest w poradni ginekologicznej).
Poradnie patologii ciąży maja oddzielna organizacje, nie ma mieszania pacjentek ginekologicznych z ciężarnymi. Młodsi lekarze konsultują trudniejsze przypadki z konsultantem, ale przyjmują w gabinecie samodzielnie. W nagłych przypadkach pacjentki są konsultowane na oddziałach, ale po wcześniejszej rejestracji telefonicznej lekarza rodzinnego lub położnej, lub też zgłaszają się na oddział pomocy doraźnej (accident & emergency) a tam w zależności od przypadku wzywa się lub też nie na konsultacje dyżurnego ginekologa.
W poradni patologii ciąży sporadycznie tylko bada się wewnętrzne ginekologicznie, jedynie osłuchuje się tętno płodu, mierzy centymetrem wysokości dna macicy, określa czy jest położenie główkowe badaniem zewnętrznym przez powłoki brzuszne i głównie rozmowa.
Badanie ginekologiczne nie odbywa się na fotelu ginekologicznym jak w Polsce tylko na leżance i zawsze w obecności świadka (ktoś z żeńskiego personelu poradni).
W Wielkiej Brytanii jest ogromne wyczulenie na punkcie intymności w trakcie badania i jeśli to tylko jest możliwe unika się badania ginekologicznego. Wynika to w dużej części z tradycji oraz specyficznego podejścia do badania różnych mniejszości narodowych.
Pracując jeszcze w Polsce miałem pacjentki na stałe mieszkające w Wielkiej Brytanii ale niezadowolone z tamtejszej opieki a właściwie chyba zwyczajów, nie odpowiadało im że bada je lekarz rodzinny, że trzeba czekać długo na konsultacje ginekologiczną.
Spora część społeczeństwa brytyjskiego korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej. Prywatną praktykę mogą wykonywać tylko lekarze konsultanci i odbywa się to w prywatnych szpitalach. Ci sami lekarze pracują najczęściej również w publicznych szpitalach.

MEDFORUM: Jak wygląda opieka w trakcie porodu i połogu w angielskim szpitalu ?

Dr n. med. Piotr Żak: Coraz więcej Polek decyduje się na poród w Wielkiej Brytanii. Różne szpitale oferują różny poziom opieki. Spora cześć porodów odbywa się w izbach porodowych gdzie pracują tylko położne, w razie problemów przy porodzie pacjentkę przesyła się do szpitala. Sporo pacjentek decyduje się na poród w domu. Oddziały położnicze składają się z pojedynczych pokoi porodowych, właściwie normą jest towarzystwo kogoś z bliskich, powszechnie stosowane jest znieczulenie okołoporodowe dolędźwiowe lub wziewne. Ciężarną przyjmuje się na oddział porodowy (delivery suite) dopiero z chwilą rozpoczęcia regularnej akcji porodowej lub do indukcji porodu nie wcześniej niż 10-14 dni po terminie. Jest znacznie mniej cięć cesarskich i z reguły stosuje się znieczulenie lędźwiowe. Powszechnie stosowane są próżniociągi lub kleszcze, dla oceny stanu płodu w czasie porodu gdy jest nieprawidłowy zapis ktg sugerujący zagrożenie niedotlenieniem pobierana jest z główki płodu próbka krwi do badania gazometrycznego. Procedury te jak zauważyłem budzą często w Polskich pacjentkach spory lęk. Nie stosuje się natomiast wcale instrumentalnej kontroli jamy macicy po porodzie, jeżeli wystąpi bardzo wyraźna konieczność to robi się tylko kontrole ręczną. Bardzo często pacjentki idą do domu w 6 godzin po porodzie fizjologicznym i 2-3 dni po cieciu cesarskim.

MEDFORUM: W jaki sposób działa organizacja planowych zabiegów ginekologicznych?

Dr n. med. Piotr Żak: Czas oczekiwania na zabiegi operacyjne ginekologiczne jest bardzo długi i wynosi do 9 miesięcy w przypadku usunięcia macicy z powodów nienowotworowych. Jest to poważny problem brytyjskiej służby zdrowia i czas oczekiwania na operacje jest tematem ciągłych poważnych debat politycznych i decyzji rządowych. Istnieje dobrze rozwinięty system prywatnych ubezpieczeń i prywatnych szpitali gdzie po uiszczeniu opłaty za pobyt szpitalny i ustaleniu honorarium za operacje z ginekologiem, operacja może się odbyć niemal natychmiast. Dość często jest to ten sam konsultant u którego w ramach NHS (kasy chorych) trzeba czekać wiele miesięcy. Prywatne ubezpieczenie gwarantuje pewne przywileje takie jak jednoosobowy pokój w państwowym szpitalu oraz bezpośrednią opiekę konsultancką ginekologa i anestezjologa. Takiej pacjentki nie operuje i nie bada młodszy lekarz. Prywatne ubezpieczenie nie wpływa na czas oczekiwania na zabieg operacyjny w szpitalu NHS, gdzie lista oczkujących prowadzona jest centralnie i jest do wglądu na stronie internetowej szpitala. Kilka razy spotykałem się z sytuacją, kiedy po wielu miesiącach oczekiwania pacjentka nie była przyjmowana z braku miejsc lub odwoływano operację z powodu braku personelu. Obowiązkiem szpitala w takiej sytuacji jest zapewnić pacjentowi zabieg w ciągu miesiąca.

MEDFORUM: Co należałoby zrobić, aby korzystać w pełni ze świadczeń zdrowotnych w Anglii w czasie dłuższego pobytu?

Dr n. med. Piotr Żak: Osobom pracującym potrącana jest składka (NI) z pensji. Należy wystąpić również o numer ubezpieczenia (NIN). Osoby przebywające w Wielkiej Brytani dłużej niż 3 miesiące powinny się zarejestrować u najbliższego lekarza rodzinnego (General Practitioner) i to do niego należy się zgłaszać w pierwszej kolejności. Poza godzinami pracy GP w absolutnie nagłych i poważnych przypadkach należy dzwonić pod numer 999 i wezwać karetkę. W przypadkach mniej nagłych dzwonimy do swojej poradni GP a rozmowa jest przekierowywana do całodobowego serwisu NHS Direct gdzie porady udziela specjalnie przeszkolona pielęgniarka. Gdy nie jesteśmy zarejestrowani w żadnej poradni GP dzwonimy do najbliższej w okolicy lub na bezpośredni numer NHS Direct.
Oddzielna jednostką organizacyjną jest Walk-in Center które jest poradnią pracującą codziennie przez wiele godzin, gdzie można również uzyskać pomoc w nagłych przypadkach ginekologicznych, gdy np. zawiodła antykoncepcja. Nie są one niestety dostępne we wszystkich miastach a czas oczekiwania w kolejce może być dość długi.

MEDFORUM: Kto pokrywa koszty leczenia w nagłych sytuacjach, w takich jak poród, ciąża pozamaciczna itp.?

Dr n. med. Piotr Żak: Jak wspomniałem wcześniej osoby pracujące w Wielkiej Brytanii najczęściej pracują oficjalnie nawet jeśli jest to kilka tygodni i z ich dochodów potrącana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne ( National Insurance). Osoby wyjeżdżające na krótszy okres i nie planujące podjąć pracy w Wielkiej Brytanii powinny udać się do Oddziału NFZ jeszcze przed wyjazdem i wypełnić odpowiednie formularze.

MEDFORUM: Jakie są powody, dla których kobiety wybierają leczenie w kraju?

Dr n. med. Piotr Żak: Ktoś kto wybiera się do Wielkiej Brytanii raczej nie planuje tam specjalnie leczenia. Ludzie w znakomitej większości przyjeżdżają tu pracować i każdy dzień chorobowego jest wymierną stratą. Innym istotnym powodem jak mi się wydaje jest obawa przed nowym środowiskiem, trudności w porozumieniu się z personelem medycznym i otoczeniem anglojęzycznym. Z drugiej strony co ciekawe ogromnie wzrosła ilość Polek rodzących w Wielkiej Brytanii. Spotkałem też z jedną panią która zmagała się z przewlekłym schorzeniem i przeszła w Polsce kilka operacji w niezłych ośrodkach, lecz rozgoryczona i rozżalona brakiem oczekiwanej poprawy, z nadzieją oczekiwała że operacja w przeciętnym angielskim szpitalu rozwiąże jej problem. Byłem świadkiem tej operacji i obawiam się że ta pani nadal będzie rozczarowana. Brytyjska służba zdrowia też nie radzi sobie z cudami. Trzeba jednak uczciwie przyznać że w Wielkiej Brytanii stosuje się rutynowo procedury na które w Polsce często nie stać szpitali jak np. zakładanie taśm TVT lub TOT, Pelvicol, znieczulenie okołoporodowe, nowoczesne wkładki antykoncepcyjne uwalniające hormon, które zresztą są rutynowo stosowane w ginekologii w przypadku krwawień, oraz różnego rodzaju termoablacje wymagające drogiego sprzętu jednorazowego.

MEDFORUM: Co z kobietami stosującymi doustną antykoncepcję? Czy decydując się na dłuższy wyjazd lepiej zabezpieczyć się w większą ilość leków antykoncepcyjnych czy udać się w tym celu do lekarza ginekologa na miejscu?

Dr n. med. Piotr Żak: Uważam, że wygodniej jest zabrać ze sobą 1-2 opakowania tabletek antykoncepcyjnych z Polski niż tracić czas na rejestrację w Poradni Lekarza Rodzinnego, czekanie na swoją kolejkę, no i jeszcze dochodzi problem porozumienia się z lekarzami mówiącymi co prawda dobrze po angielsku ale pochodzącymi z najróżniejszych części świata, lub czekanie na tłumacza. Nie wszystkie środki dostępne w Polsce są osiągalne w Wielkiej Brytanii, część z nich występuje pod inną nazwą.
W Wielkiej Brytanii jest dostępny dość szeroki wachlarz bezpłatnych metod antykoncepcyjnych i należy się w tym celu zwrócić do lekarza rodzinnego. Można mieć założoną wkładkę domaciczną (zakłada najczęściej lekarz rodzinny, dopiero gdy ma problemy kieruje do ginekologa) i jest to wkładka nowej generacji jak np. Mirena. Często stosowana jest sterylizacja laparoskopowa polegająca na założeniu na jajowody specjalnych klipsów. Stosowane są też implanty podskórne, zastrzyki i różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych.

 

MEDFORUM: Bariera językowa stanowi duży problem w kontaktach na różnym szczeblu czy również w kontaktach lekarz-pacjent?

Dr n. med. Piotr Żak: Populacja Wielkiej Brytanii jest ogromnie zróżnicowana i wiele osób nie potrafi się porozumiewać w języku angielskim. W takich sytuacjach poradnia i szpital zobowiązane są zapewnić tłumacza (translator). Odbywa się to rozmaicie, w jednych szpitalach mają podpisaną umowę na tłumaczenie telefoniczne, w innych próbuje się znaleźć pracownika mówiącego w danym języku. Sam byłem proszony o pomoc w takich sytuacjach parę razy, w tym również do pacjentów czeskiego i rosyjskiego pochodzenia.

MEDFORUM: Dziękuję za rozmowę.

Dr n. med. Piotr Żak: Dziękuję bardzo.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze