Zaloguj
Reklama

Ruch w ciąży - jak nie zaszkodzić dziecku?

Autorzy: Anna Piotrowska
Kobieta w ciąży
Fot. Shutterstock
Kobieta w ciąży
(4)

Ciąża w życiu kobiety to niezwykły czas. W ciele jak i w psychice zachodzą dynamiczne zmiany. Nie ma niestety wiarygodnych danych, które dotyczyłyby uprawiania sportu i jego wpływu na rozwój dziecka i poród.

Reklama

Z każdym tygodniem kobieta czuje się coraz mniej wydolna do wysiłku fizycznego, który zwiększa zużycie tlenu i energii. Skutkiem tego jest zwiększenie się PH krwi ciężarnej i płodu, przyczynia się to do wystąpienia skurczów.

Jeżeli chodzi o pracę zawodową to ogólnie wpływa korzystnie na stan ciężarnej. Należy jednak pamiętać, że niektóre zawody to uniemożliwiają. Lekarz prowadzący musi znać warunki w jakich pracuje ciężarna. Jeżeli widzi przeciwwskazania do kontynuowania pracy musi wystawić jej zwolnienie lekarskie.

Ważne jest uprawianie sportu dające obciążenie dla dużych grup mięśni np: pływanie, jazda na rowerze, jogging (w pierwszych miesiącach - po konsultacji z lekarzem). Nie wskazane jest uprawianie dyscyplin kontaktowych takich jak piłka nożna czy koszykówka, które mogłyby uszkodzić płód, i które wymagają zbyt dużego wysiłku.

Mierny wysiłek fizyczny nie wpływa na częstotliwość czynności serca płodu. Przeprowadzono badania gdzie podczas 10 tygodni treningu pływackiego ciężarnej zapis czynności płodu wskazał, iż adaptuje się ono do wysiłku fizycznego. U kobiet ciężarnych, które stosowały zbyt męczące fizycznie ćwiczenia u płodu następowała tachykardia.

fot. panthermedia

Jeżeli chodzi o podróżowanie ciężarnej to lot samolotem nie powoduje niedoboru tlenu u dziecka oraz nie występują niekorzystne zaburzenia układu krążenia. Ciężarna nie może podróżować w regiony gdzie musi zaszczepić się szczepionką zawierającą żywe wirusy.

Kobieta w ciąży nie powoduje większego ryzyka prowadząc samochód. Nie należy odradzać jej jazdy pojazdem, jeżeli czuje się na siłach uczestniczyć w ruchu drogowym.

Przy ciąży prawidłowej współżycie partnerów może odbywać się nawet do ostatnich tygodni.

Aktywność ruchowa człowieka jest sferą niezwykle ważną, nie powinny z niej rezygnować również kobiety w ciąży. Należy skonsultować się z lekarzem bowiem tylko ciąża o prawidłowym przebiegu na to pozwala. Istnieją przypadki, gdzie przy ciąży zagrożonej ruch ograniczony zostaje do minimum.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Dudenhausen J.W., W. Pschyrembel: Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Warszawa, PZWL 1974; 65-66.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze