Reklama:

Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego postępowania u kobiet z cukrzycą

Zespół Ekspertów PTG pod przewodnictwem Prezesa PTG Prof. dr. hab. Marka Spaczyńskiego

Ten tekst przeczytasz w 22 min.

Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego postępowania u kobiet z cukrzycą

Panthermedia

Wstrzykiwanie insuliny

Przedstawiono rekomendacje PTG dotyczące postepowania lekarzy ginekologów-położników z pacjentką chorującą na cukrzycę.

Reklama:

W okresie planowania ciąży u każdej pacjentki należy ocenić:

- stan wydolności nerek, poprzez ocenę stopnia bialkomoczu i klirensu kreatyniny. Jeśli stwierdzamy jawny białkomocz (mikroalbuminuria powyżej 300 mg/24 h), należy przeprowadzić ocenę dobowej utraty białka.

Należy tez w okresie planowania ciąży wykonać badanie ogólne moczu i posiew moczu. W przypadku stwierdzenia znamiennej bakteriurii należy wdrożyć celowane leczenie. Zakażenia układu moczowego mogą nasilać nefropatię cukrzycową.

- ciśnienie tętnicze krwi -u kobiet z nadciśnieniem tętniczym lub nefropatią, nawet bez nadciśnienia tętniczego często stosowane są profilaktycznie inhibitory konwertazy angiotensynowej. Należy poinformować pacjentkę, że leki te mogą mieć działanie teratogenne i w związku z tym należy zmodyfikować leczenie w okresie planowania ciąży, zgodnie z zasadami obowiązującymi w leczeniu nadciśnienia w ciąży.

- stan układu krążenia, poprzez ocenę stanu klinicznego, wykonanie elektrokardiografii, a w razie konieczności również echokardiografii i ewentualnej próby wysiłkowej. W przypadku stwierdzenia choroby wieńcowej należy odradzać pacjentkom z cukrzycą zajście w ciążę

- stan narządu wzroku, minimum 3 miesiące przed planowaną koncepcją pacjentka z cukrzycą powinna być bezwzględnie poddana badaniu okulistycznemu i ocenie stopnia zmian naczyń siatkówki.

Dieta u pacjentki z cukrzycą planującej ciążę nie różni się od diety standardowej diety cukrzycowej. Powinna być regulowana w zależności od BMI pacjentki i zawierać określone ilości energii i węglowodanów w konkretnych posiłkach.

Należy w okresie planowania ciąży kontrolować również poziom żelaza i leczyć ewentualną niedokrwistość, jak również pamiętać o suplementacji kwasem foliowym (min. 0,4 mg/dobę) przez okres co najmniej dwóch miesięcy.

 

Przeciwwskazania do zajścia w ciążę u kobiet chorych na cukrzycę:

  • nefropatia manifestująca się klirensem kreatyniny poniżej 40 ml/min
  • nadciśnienie tętnicze krwi nie poddające się leczeniu
  • nie poddająca się leczeniu retinopatia proliferacyjna
  • aktywna zaawansowana choroba niedokrwienna serca lub przebyty zawał
  • autonomiczna neuropatia z zajęciem układu bodźco- przewodzącego serca lub przewodu pokarmowego

Ostateczna decyzja należy do pacjentki, niemniej musi być ona poinformowana przez specjalistów z danej dziedziny o ryzyku jakie niesie w tych przypadkach ciąża dla jej zdrowia i życia.

W czasie ciąży:

W momencie podejrzenia lub rozpoznania ciąży należy dążyć do utrzymania zalecanych docelowych poziomów glikemii, poprzez wielokrotne w ciągu doby jej pomiary.

Dla prawidłowego przebiegu ciąży niezbędne jest uzyskanie wartości glikemii na czczo w granicach 60-90 mg/dl, przed posiłkami 60-105 mg/dl, w 1 godz. po posiłku w granicach <140 mg/dl, w 2 godz. po posiłku w granicach < 120 mg/dl, a w nocy >60 mg/dl . Kontrolę stężenia glikowanej hemoglobiny należy dokonywać w ciąży co 4-6 tygodni.

W razie stwierdzanego białkomoczu w każdym trymestrze ciąży powinno się ocenić dobową utratę białka oraz klirens kreatyniny.

W diecie ciężarnej z nefropatią należy zwracać szczególną uwagę na nie przekraczanie podaży białka powyżej 0,6-0,8g/kg idealnej masy ciała. W przypadku dużej utraty dobowej powyżej 5g/dobę można tę podaż zwiększyć do 1,0 g/kg wagi ciała.

Pacjentki ze stwierdzonymi zmianami naczyniowymi powinny być poddane regularnej kontroli okulistycznej, co najmniej jednokrotnej w każdym trymestrze ciąży. W razie stwierdzonych zmian na dnie oka, wymagających w czasie ciąży leczenia okulistycznego należy to leczenie wdrożyć. Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do laseroterapii.

W przypadku stwierdzanego nadciśnienia tętniczego należy bezwzględnie odstawić inhibitory konwertazy angiotensyny oraz blokery receptorów angiotensyny. Lekiem pierwszego rzutu jest α-metyldopa, a w przypadkach przewlekłego nadciśnienia tętniczego krwi, z białkomoczem zalecane jest stosowanie blokerów kanału wapniowego (werapamil, nifedipina). Z uwagi na stwierdzane niekorzystne działanie na płód (zahamowanie wzrastania płodu, noworodkowa hipoglikemia i bradykardia) nie zaleca się długotrwałego stosowania w okresie ciąży beta-blokerów. Badania wykazały, że preparaty nowej generacji (Labetalol i Atenolol) nie wykazują tego negatywnego działania i w sytuacji nadciśnienia nie poddającego się leczeniu u ciężarnej można je zastosować. Leki te mogą maskować objawy hipoglikemii.

Kontrola zarówno położnicza, jak i diabetologiczna, nawet przy prawidłowo przebiegającej ciąży, powinna być prowadzona w ośrodkach o najwyższym stopniu referencji, co najmniej raz na dwa tygodnie.

Podawanie steroidów celem stymulacji dojrzewania płuc płodu należy w każdym przypadku indywidualnie rozpatrzeć, bowiem wymaga ono zawsze korekty stosowanej dawki insuliny.

 

2.1. Cukrzyca ciążowa (GDM - gestational diabetes mellitus) jest definiowana jako różnego stopnia zaburzenia tolerancji glukozy, które po raz pierwszy wystąpiły bądź zostały wykryte w trakcie ciąży. Dominującą grupę stanowią kobiety, u których hiperglikemia rozwinęła się w czasie ciąży, jednak w tej grupie może się też znaleźć niewielka liczba kobiet, u których cukrzyca (głównie typu 2) istniała już przed ciążą, ale z powodu bezobjawowego przebiegu nie została wykryta.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Deflagyn
Stosuję żel już dwa miesiące. Tak jak u niektórych osobow śluz czasem ma kolor różowy. Ostatnio po misiaczce w okolicach dni płodnych w śluzie była krew dość spora ilość i na następny dzień już wszyt...
gość
Hsv
Witam mam pytanie. Robiłem ostatnie badanie na hsv2 był to wymaz z cewki moczowej. Zastanawiam się czy z cewki moczowej wyjdzie hsv2 czy to trzeba z miejsc gdzie występują objawy. Ale właśnie Pani co...
gość
Piekąca i lekko swędząca zmiana skórna
Witam, piszę do Państwa z prośbą o pomoc. Od jakiegoś czasu zauważyłem swędzenie w okolicy odbytu które zebrało się na sile. Oprócz świądu nie ma żadnego bólu przy wypróżnianiu ani także dyskomfortu ...
gość
Krostki na prąciu
Witam wie może ktoś co to moze byc, jakby krostki na prąciu czasami mam wrażenie że są białe. Myślałem że po goleniu może ale sam nie wiem
gość
Upławy, pieczenie pochwy i sromu
Od miesiąca zmagam się z objawami takimi jak świąd, pieczenie miejsc intymnych( pochwy i sromu), ból przy oddawaniu moczu oraz od tygodnia występują u mnie upławy. Takie jak na załączonym zdjęciu. Po...
gość
Infekcja
Hej. Pod koniec lutego dostałam antybiotyk i niestety pojawiła się infekcja intymna mimo przyjmowania probiotyku . Zastosowałam clotrimazol i iladian . Przeszło pi kilku dniach . Od tygodnia jednak z...
Reklama:
Reklama: