Reklama:

Suplementacja w ciąży

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Suplementacja w ciąży

Panthermedia

Kobieta w ciąży ze zdjęciem usg

Zdecydowana większość ginekologów uważa, że suplementacja w ciąży jest bardzo istotna - witaminy, minerały i składniki odżywcze mają kluczowy wpływ na rozwój płodu. Przyszła mama powinna dostarczać organizmowi wyłącznie witaminy przepisane przez lekarza - są odpowiednio dobrane i nie ma ryzyka przedawkowania. Należy pamiętać, że większa ilość składników odżywczych może skutkować efektem odwrotnym i zaszkodzić dziecku.

Reklama:

Witamina ta ponadto wpływa na:

  • rozwój intelektualny dziecka,
  • podatność na infekcje,
  • układ nerwowy.

Urodzenie dziecka z niedoborem witaminy D3 skutkuje w późniejszym okresie życia groźnymi następstwami m.in.

  • słaba mineralizacja kości (m.in. rozwój krzywicy),
  • zwiększenie ryzyka cukrzycy typu I,
  • choroby autoimmunologiczne.

W Polsce niedobór witaminy D3 jest niemal powszechny. Z przeprowadzonych badań wynika, że występuje u niemal 100% ciężarnych oraz noworodków.

Ważne! Kobiety w ciąży powinny dostarczać organizmowi od II trymestru do końca ciąży 20 - 25 µg witaminy D3 na dobę.

IV. Jod

Od odpowiedniej ilości jodu zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy - organu odpowiedzialnego za rozwój mózgu i kości dziecka. Niedobory tego pierwiastka są przyczyną:

  • opóźnienia intelektualnego,
  • nieprawidłowego rozwoju psychoruchowego.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki istotny jest okres pierwszych 10 tygodni od momentu zapłodnienia - w tym czasie płód nie ma jeszcze wykształconej własnej tarczycy i musi pobierać hormon z organizmu matki. W tym okresie najintensywniej rozwijają się wszystkie narządy (m.in. mózg).

Ważne! Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kobietom w ciąży spożywanie 150 µg jodu na dobę. 

V. Żelazo

Niedobór tego pierwiastka jest dosyć często spotykany u kobiet w ciąży - prowadzi on do niedokrwistości. Skutki zbyt małej ilości żelaza w organizmie są poważne nie tylko w czasie ciąży, ale także w późniejszym okresie również dla dziecka (gorsze zdolności intelektualne).

Ważne! Suplementacja związkami żelaza powinna być prowadzona u kobiet przed koncepcją i następnie rozpoczęta ponownie po ukończeniu 8 tygodnia ciąży.

Suplementację tym pierwiastkiem zaleca się ciężarnym, u których istnieje ryzyko pojawienia się niedokrwistości (m.in. wegetarianki, kobiety z zaburzeniami wchłaniania).

Ważne! Amerykański Kongres Położnictwa i Ginekologii zaleca kobietom w ciąży dostarczanie organizmowi 27 miligramów żelaza dziennie.

Pierwiastki w ciąży

Istnieje spora grupa pierwiastków, które mają istotny wpływ na stan ciąży i rozwój płodu.  

Cynk

Niedobór tego pierwiastka może mieć poważne konsekwencje m.in.

  • ryzyko porodu przedwczesnego,
  • niska masa urodzeniowa noworodka,
  • powikłania w trakcie porodu (np. przedłużający się poród).

Miedź

Pierwiastek niezbędny w procesie produkcji krwinek czerwonych, metabolizmie tkanki nerwowej, łącznej oraz kostnej.

Ważne! Miedź jest ściśle związana z przemianą żelaza (konieczny do prawidłowego wchłaniania żelaza).

Niedobór miedzi prowadzi do wystąpienia niedokrwistości u ciężarnych, dzieci.

Magnez

Pierwiastek jest aktywatorem wielu układów enzymatycznych jak i przemian energetycznych w komórce. Wspomaga rozwój kości.

Wapń i fosfor

Podstawa struktur kości oraz zębów. Niedobór wapnia powoduje osteopenię oraz osteoporozę. Zapotrzebowanie kobiet na wapń wzrasta w II i III trymestrze ciąży, a także w okresie laktacji. Ryzyko wystąpienia niedoboru wapnia wzrasta u wieloródek.

Badania wykazały, że przyjmowanie wapnia w trakcie ciąży wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Witaminy w ciąży

Witaminy ważne podczas ciąży to:   

Witamina A

Jest antyoksydantem (przeciwdziała zaburzeniom procesów metabolicznych wywołanym przez wolne rodniki). Umożliwia prawidłową pracę siatkówki oka (niedobór może prowadzić do upośledzonej adaptacji oka do ciemności).  

Witamina K

Składnik odżywczy, który współdziała z witaminą D. Przyczynia się do prawidłowej produkcji i krzepliwości krwi. Wspomaga utrzymanie zdrowych kości.

Witaminy z grupy B

Istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (B6, B12), wspierają układ odpornościowy (B6, B12, kwas foliowy). Ponadto biorą udział w regulacji aktywności hormonalnej (m.in. łagodzą nudności w ciąży).

Witamina E

Jest antyoksydantem (zwalcza wolne rodniki). Niski poziom antyoksydantów prowadzi do pogorszenia stanu śródbłonka naczyń (m.in. ryzyko poronienia, uszkodzenia płodu).

Witamina C

Kwas askorbinowy jest niezbędny do prawidłowego przebiegu większości procesów metabolicznych. Witamina bierze udział w procesie wchłaniania żelaza w przewodzie pokarmowym.

Ważne! Suplementację kwasem askorbinowym zaleca się kobietom, u których pojawia się zwiększone ryzyko niedoboru (m.in. ciąża mnoga, cukrzyca w ciąży).

W przypadku, gdy wyniki badań przyszłej mamy są w normie, ponadto stosuje ona bardzo bogatą i różnorodną dietę - nie powinna przyjmować preparatów wielowitaminowych (kilkanaście bądź więcej składników).

Ważne! Dostarczanie organizmowi dużych dawek witamin w trakcie ciąży skutkuje urodzeniem dziecka o dużej wadze (ponad 4 kg). Dlatego nie powinno stosować się suplementów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.  

Podsumowanie

Suplementy diety można przyjmować pod postacią tabletek, kapsułek bądź w formie płynnej. Zazwyczaj preparat przyjmuje się raz dziennie.

Ważne! Większość suplementów działa lepiej, gdy są przyjmowane na czczo i popijane są wodą.

Niektóre preparaty są źle tolerowane przez kobiety w ciąży, powodując (m.in. zaparcia, problemy żołądkowe). Należy poinformować o dolegliwościach lekarza, który dobierze odpowiednią dawkę.

Należy pamiętać, że będąc w ciąży wcale nie trzeba przyjmować wszystkich witamin i mikroelementów, jakie istnieją. W przypadku wystąpienia niedoboru jakiegoś składnika odżywczego - lekarz zaleca suplement indywidualnie.

Ważne! Dostarczanie organizmowi suplementów nie zwalnia ciężarnej z dbania o zdrową i zbilansowaną dietę.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
Antykoncepcja i endometrium polipowate
Jestem już półtora miesiąca po zabiegu histeroskopii ze względu na polipy w macicy. Okazało się że mam endometrium polipowate i dostałam luteinę na wstrzymanie okresu. Miesiąc po zabiegu poszłam do i...
Plamienie, brak okresu
Czesc, wspolzylam z moim chlopakiem w gumce, 3 razy, nigdy nie pekla i sie nie zsunela. Dzisiaj wypada mi 28 dzien cyklu gdzie zwykle trwa on 27 dni, okresu brak. Moj niepokoj budzi kilka kropel krwi...
Czy to dziewczynka
Hej dziewczyny miałam USG prenatalne w 21 tygodniu ciąży lekarz powiedział że dziewczynka na 100 %. Czy możecie zerknąć i powiedziec mi jak wy to widzicie
Ciąża przez palec
Witam. Czy ciaza poprzez dotykanie penisa a następnie pochwy jest możliwa? Bez wytrysku, palce w pochwie byly kilka sekund ,nie byly wytarte tylko bezpośrednio po dotykaniu penisa. Miało to miejsce...
Ciąża po przez pękniętą prezrwatywe
Witam mam pytanie czy jak prezerwatywa była pęknięta ale penis nie był w środku pochwy tylko blisko niej może dojść do zapłodnienia?
gość
Krążki antykoncepcyjne
Czy jeśli planowo wyjęłam krążek Polaring po 3 tygodniach w poniedziałek, a dzien przed, w niedziele doszło do stosunku z wytryskiem wewnątrz pochwy, to jest ryzyko zapłodnienia?
Reklama:
Reklama: