Zaloguj
Reklama

Suplementacja żelaza w trakcie ciąży - zalecenia

Autorzy: Dr Piotr Stołtny
Tabletki
Fot. ojoimages
Tabletki
(5)

Profilaktyczna suplementacja żelaza u kobiet ciężarnych zagrożonych niedokrwistością z niedoboru żelaza i anemią, wykazuje korzystny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. W artykule przedstawiono okoliczności potwierdzające zasadność suplementacji tego biopierwiastka w czasie ciąży.

Reklama

Żelazo - ważny biopierwiastek

Nie ulega wątpliwości, iż żelazo jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych w organizmie człowieka, niezbędnym do jego prawidłowego funkcjonowania. Niestety coraz więcej osób cierpi na jego większe lub mniejsze niedobory. Zjawisko to dotyczy często kobiet w wieku prokreacyjnym, których dieta nie pokrywa w pełni zapotrzebowania na mikroelementy i witaminy.

Żelazo to niezbędny składnik hemoglobiny, mioglobiny oraz enzymów związanych z łańcuchem oddechowym. Hemoglobina, czyli barwnik czerwonych krwinek, za pomocą żelaza umożliwia transport tlenu do krwi, za pośrednictwem której dociera do wszystkich tkanek i narządów całego ciała. Zdecydowana część żelaza jest wykorzystywana przez komórki układu erytroblastycznego do produkcji hemoglobiny, niewielka jego pula związana jest z transferyną, natomiast pozostała część jest magazynowana w wątrobie i śledzionie oraz innych tkankach pod postacią ferrytyny i hemosyderyny. Jest ono niezbędne do transportu i przechowywania tlenu, przenoszenia elektronów, katalizowania podstawowych przemian łańcucha oddechowego oraz do proliferacji komórek.

Ze względu na to, iż żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do wielu podstawowych zjawisk biologicznych, zaburzenia jego gospodarki mogą wywołać różne skutki w przemianach ustrojowych. Tkankowe niedobory żelaza mogą doprowadzić do obniżenia odporności organizmu i podatności na infekcje. W konsekwencji, jego niedostateczny poziom prowadzi do zaburzenia wytwarzania czerwonych krwinek, do niedokrwistości i anemii.

Niedobory żelaza w ciąży

Za wykładniki niedokrwistości uznaje się: obniżenie wartości hemoglobiny i hematokrytu oraz spadek liczby erytrocytów na jednostkę objętości. Stężenie hemoglobiny poniżej 11 mg% wymaga oceny stężenia żelaza w surowicy i ewentualnej suplementacji. Spośród wszystkich niedokrwistości najczęściej spotykaną jest niedokrwistość niedoborowa z powodu niedostatecznego poziomu żelaza, vit B12 lub kwasu foliowego.

Do niedoboru żelaza dochodzi w przypadku, gdy jego zapasy zgromadzone w tkankach i narządach ulegają wyczerpaniu. Najczęściej zdarza się to w stanach zwiększonego zapotrzebowania na ten biopierwiastek. Jednym z takich stanów jest ciąża. U kobiet ciężarnych 95% wszystkich typów niedokrwistości stanowi niedokrwistość z niedoboru żelaza. Ze względu na zachodzące w czasie ciąży zmiany w organizmie szacuje się, iż u około 30-40% kobiet ciężarnych dochodzi do niedoboru żelaza, co może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

fot. panthermedia

Braki te mogą prowadzić do znacznej niedokrwistości oraz anemii, stanowiąc zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu. Żelazo zapewnia odpowiednie dotlenowanie krwi, a tym samym płodu, przez co długotrwała niedokrwistość może prowadzić do wad rozwojowych płodu, a w wyniku niedotlenienia macicy zwiększać ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego i osłabienia akcji porodowej. Jest ono również niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu, w związku z czym jego znaczny niedobór w okresie płodowym w skrajnych przypadkach może prowadzić do niedorozwoju umysłowego i fizycznego.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze