Zaloguj
Reklama

Szczepionka HPV – kiedy należy ją zastosować i ile kosztuje?

Szczepienie
Fot. panthermedia
Szczepienie
(0)

Przenoszony drogą płciową wirus HPV to bardzo groźny patogen – powiązany on jest z takimi schorzeniami, jak m.in. rak szyjki macicy czy nowotwory odbytu i prącia. Szczęśliwie istnieje metoda, z której skorzystanie zmniejsza związane z tym drobnoustrojem ryzyko – mowa o szczepieniu. Kiedy warto skorzystać ze szczepionki HPV, czy istnieje ryzyko wystąpienia jakichś powikłań po szczepieniu i jaki jest koszt tej szczepionki?

Reklama

Spis treści:

  1. Wirus HPV – co to za potogen?
  2. Szczepionka HPV – przeciwko czemu?
  3. Szczepionka HPV – kiedy warto z niej skorzystać?
  4. Szczepionka HPV – powikłania po szczepieniu
  5. Szczepionka HPV wycofana?
  6. Szczepionka HPV – cena

Każdy człowiek podczas swojego życia styka się z różnymi drobnoustrojami – zapewne pierwszym wirusem, który przychodzi w tej chwili na myśl, jest wirus grypy. Istnieje jednak pewien inny jeszcze patogen, o którym wspomina się zdecydowanie rzadziej, a z którym także styczność ma większość ludzi – mowa o wirusie HPV.

Wirus HPV – co to za patogen?

Wirus HPV (ang. Human Papillomavirus) to jeden z najgroźniejszych dla człowieka wirusów – pewne jego typy (szczególnie 16 i 18) mają potencjał onkogenny, czyli mogą sprzyjać chorobom nowotworowym. Patogen powiązany jest z ryzykiem raka szyjki macicy, ale i nowotworów pochwy, odbytu czy prącia, skutkiem zakażenia HPV mogą być także brodawki płciowe.

Wirus HPV przenosi się przede wszystkim drogą płciową. Zdecydowana większość zainfekowanych nim osób nie ma żadnych objawów, co, niestety, sprzyja roznoszeniu się tego wirusa. W rzeczywistości każdy człowiek, który kiedykolwiek podejmował jakiś kontakt seksualny, mógł podczas niego zakazić się HPV. Warto tutaj jednak dodać, że wirus HPV przenosi się nie tylko drogą płciową – istnieje bowiem chociażby możliwość przeniesienia patogenu na noworodka, podczas porodu, przez zakażoną HPV matkę.

Szczepionka HPV – przeciwko czemu?

Nie istnieją żadne leki, dzięki którym możliwe byłoby leczenie zakażeń wirusem HPV – dostępne są jedynie metody leczenia tych schorzeń, które wywołuje wirus HPV, np. raka szyjki macicy. Medycyna nie jest jednak całkowicie bezradna wobec tego drobnoustroju – istnieje bowiem możliwość zapobiegania zakażeniu wirusem dzięki skorzystaniu ze szczepionki HPV. W Polsce dostępne są dwa jej rodzaje: szczepionka HPV przeciwko dwóm typom wirusa (2-walentna) oraz przeciwko dziewięciu typom wirusa (9-walentna).

Szczepionka HPV, fot. panthermedia

Szczepionka HPV – kiedy warto z niej skorzystać?

Szczepionka HPV typowo stosowana jest przed inicjacją seksualną – dzięki temu zwiększa się szansa, że szczepienie rzeczywiście będzie w stanie zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy czy innych wywoływanych przez HPV problemów zdrowotnych. Szczepienie w związku z tym przeprowadza się przede wszystkim u dzieci (po 9. roku życia), nastolatków i młodych dorosłych. Osoby, które nie są zbyt chętne do zaszczepienia swoich dzieci szczepionką HPV, do zmiany zdania powinny przekonać konkretne liczby – otóż okazuje się, że pełne szczepienie może zmniejszać ryzyko raka szyjki macicy o 70 do nawet 90% (w zależności od szczepionki).

Szczepionka HPV – powikłania po szczepieniu

Między innymi przez ruchy antyszczepionkowe wiele osób bardzo obawia się szczepień – obawy pojawiają się również i w związku ze szczepionką HPV. Zdecydowanie należy tutaj podkreślić, że szczepienie przeciwko temu wirusowi jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Sama szczepionka nie zawiera żywych drobnoustrojów – obecne są w niej jedynie antygeny wirusowe, dzięki czemu ryzyko wystąpienia po niej chorób wywoływanych przez HPV nie istnieje. Owszem, istnieje ryzyko wystąpienia pewnych powikłań, jest ono jednak stosunkowo niskie, a komplikacje zazwyczaj nie są poważne. Najczęstszymi powikłaniami szczepienia przeciwko HPV są odczyny miejscowe (np. obrzęk, świąd czy zaczerwienienie w miejscu iniekcji), uczucie zmęczenia czy ból głowy lub ból mięśni.

Szczepionka HPV wycofana?

Natknąć się można czasami na doniesienia sugerujące to, że szczepionka HPV została wycofana z obiegu. Nie są one prawdziwe – szczepienie cały czas jest w Polsce dostępne i nadal rekomendowane przez lekarzy.

Szczepionka HPV – cena

Szczepienie przeciwko HPV, niestety, nie należy do grupy szczepień refundowanych przez NFZ. Dla niektórych pacjentów ich koszt okazuje się zbyt duży, cena jednej dawki szczepionki sięga bowiem około 300-400 zł, do uzyskania odporności konieczne jest zaś – w zależności od wieku – podanie dwóch do trzech jej dawek. Droższe są zwykle szczepionki przeciwko większej ilości typów wirusa HPV.

Wspomniany wyżej koszt można uznać za stosunkowo wysoki, biorąc jednak pod uwagę korzyści płynące z zaszczepienia się, warto rozważyć skorzystanie ze szczepionki HPV. Koniecznym jest wspomnienie, że niektóre polskie miasta decydują się na zorganizowaniu programów szczepień przeciwko HPV, których istotą jest finansowanie kosztów szczepionek przez samorządy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze