Zaloguj
Reklama

Szkoła rodzenia - przykładowe rozplanowanie zajęć

Autorzy: Położne: Nowok Barbara, Drozd Katarzyna, Błaszczyk Anna.
Odpoczynek w ciąży
Fot. ojoimages
Odpoczynek w ciąży
(5)

Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat zajęć odbywających się w szkołach rodzenia.

Reklama

Szkoła rodzenia i profilaktyka 

Szkoła rodzenia to instytucja, której podstawowym celem jest przygotowanie ciężarnej do porodu i jej aktywnego uczestnictwa w nim, a także przygotowanie uczestniczącego/cej w porodzie partnera/partnerki.

Psychoprofilaktyka szkoły rodzenia jest zespołem wielu działań, które zmierzają do kształtowania nowego modelu przeżywania rodzicielstwa. W skład tych działań wchodzi:

  • dydaktyka( zdobywanie informacji na temat przebiegu ciąży, porodu i połogu),
  • psychoterapia,
  • fizjoprofilaktyka.

Zadaniem psychoprofilaktyki nie jest zwalczanie bólu, a nastawianie na naturalną interpretację doznań bólowych oraz właściwe zachowanie w czasie dyskomfortu wywołanego bólem. Informacje zdobyte w szkole rodzenia w dużym stopniu wpływają na zmniejszenie napięcia i lęku przed owym dyskomfortem.

Na spotkaniach, w których uczestniczą ciężarne wraz z partnerami/partnerkami, prowadzone są zajęcia teoretyczne, na których zagadnienia ilustrowane są pokazami filmowymi czy plakatami. Natomiast w czasie zajęć praktycznych przyszli rodzice mogą nauczyć się jak pielęgnować i kąpać noworodka.

Uczestnictwo w szkole rodzenia, obejmuje także ćwiczenia gimnastyczne. Już w I trymestrze ciąży rozpoczyna się ćwiczenia fizyczne, mające na celu poprawę kondycji i postawy ciężarnej. Są one wykorzystywane do połowy ciąży, o ile tylko nie występują żadne przeciwwskazania do ich stosowania. W II połowie ciąży dochodzą ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne oraz ułatwiające koncentrację.

Przykładowe rozplanowanie zajęć szkoły rodzenia

Pierwsze spotkanie w szkole rodzenia odbywa się najczęściej przed 12 tygodnia ciąży. Jest to pierwsza lekcja, na której wiele możesz się dowiedzieć. Położna lub lekarz położnik dostarczy Ci informacji na temat konieczności odbywania wizyt w poradni K oraz jakie badania i testy są szczególnie ważne w czasie ciąży. Omówiony zostanie sposób racjonalnego odżywiania się, a także jakie dolegliwości mogą towarzyszyć Ci na początku ciąży, jak długo mogą one potrwać oraz jak skutecznie sobie z nimi będziesz mogła poradzić.

Drugie spotkanie przypada około 20 tygodnia ciąży. Położna w czasie tej lekcji przekaże Ci wiedzę na temat fizjologicznego przebiegu porodu, a także przedstawi jak będzie rozwijać się dziecko w Twoim łonie. Dowiesz się w jakie ubrania powinnaś się zaopatrzyć, by było Ci wygodnie, nawet wtedy, gdy Twoje ciało zacznie nabierać kształtów charakterystycznych dla kobiet ciężarnych (powiększający się brzuch oraz piersi). Na tych zajęciach będzie obecna również położna z sali porodowej, która wraz z fizjoterapeutką, udzieli wskazówek o sposobach dzięki którym w czasie porodu będziesz mogła zrelaksować się i odprężyć (techniki oddechowe, techniki masażu, ćwiczenia postawy), przez co zdecydowanie zmniejszy się ból towarzyszący akcji skurczowej podczas porodu.

Trzecie spotkanie to 22 tydzień ciąży. W tym czasie dowiesz się jakie są zwiastuny rozpoczynającego się porodu. Położna wytłumaczy Ci jak rozpoznasz, że poród rozpoczął się, a także jak rozpoznać i zróżnicować występujące skurcze macicy oraz odpłynięcie wód płodowych i jak zachować się w takiej sytuacji. Ta lekcja, w większym stopniu niż poprzednie, będzie poświęcona Twojemu, jeszcze nie narodzonemu dziecku. Pielęgniarka z oddziału noworodkowego dostarczy nowych informacji na temat ubioru, pieluszek i przewijania, co będzie łatwiej przyswajalne dzięki licznym prezentacją oraz ćwiczeniom praktycznym z waszym uczestnictwem.

fot. panthermedia

W dalszym ciągu będziesz pogłębiać swą wiedzę na temat racjonalnego odżywiania w czasie ciąży oraz ćwiczeń relaksujących, a także tych, które mają na celu utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Czwarte spotkanie- 24 tydzień ciąży. Położna pomoże Ci się zapoznać z terminologią używaną przez personel medyczny na sali porodowej, w takim stopniu, by nie wprawiał Cię on w zakłopotanie, wynikające z niewiedzy. Na tych zajęciach duża uwaga zostanie poświęcona Twojemu partnerowi. Pozwoli mu to na oswojenie się z nową rolą oraz zaakceptowanie tego, że zostanie ojcem.

Lekarz położnik wraz z położną omówią czego możesz oczekiwać, a czego spodziewać się w czasie porodu. Dowiesz się w jaki sposób radzić sobie z bólem, jak go zwalczać, w jaki sposób relaksować się i oddychać w sposób kontrolowany. Zaznajomią Cię z urządzeniami monitorującymi stan zdrowia Twojego dziecka, jeszcze przed jego narodzeniem.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze