Reklama:

Szkoła rodzenia - przykładowe rozplanowanie zajęć

Położne: Nowok Barbara, Drozd Katarzyna, Błaszczyk Anna.

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Szkoła rodzenia - przykładowe rozplanowanie zajęć

ojoimages

Odpoczynek w ciąży

Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat zajęć odbywających się w szkołach rodzenia.

Reklama:

Szkoła rodzenia i profilaktyka 

Szkoła rodzenia to instytucja, której podstawowym celem jest przygotowanie ciężarnej do porodu i jej aktywnego uczestnictwa w nim, a także przygotowanie uczestniczącego/cej w porodzie partnera/partnerki.

Psychoprofilaktyka szkoły rodzenia jest zespołem wielu działań, które zmierzają do kształtowania nowego modelu przeżywania rodzicielstwa. W skład tych działań wchodzi:

  • dydaktyka( zdobywanie informacji na temat przebiegu ciąży, porodu i połogu),
  • psychoterapia,
  • fizjoprofilaktyka.

Zadaniem psychoprofilaktyki nie jest zwalczanie bólu, a nastawianie na naturalną interpretację doznań bólowych oraz właściwe zachowanie w czasie dyskomfortu wywołanego bólem. Informacje zdobyte w szkole rodzenia w dużym stopniu wpływają na zmniejszenie napięcia i lęku przed owym dyskomfortem.

Na spotkaniach, w których uczestniczą ciężarne wraz z partnerami/partnerkami, prowadzone są zajęcia teoretyczne, na których zagadnienia ilustrowane są pokazami filmowymi czy plakatami. Natomiast w czasie zajęć praktycznych przyszli rodzice mogą nauczyć się jak pielęgnować i kąpać noworodka.

Uczestnictwo w szkole rodzenia, obejmuje także ćwiczenia gimnastyczne. Już w I trymestrze ciąży rozpoczyna się ćwiczenia fizyczne, mające na celu poprawę kondycji i postawy ciężarnej. Są one wykorzystywane do połowy ciąży, o ile tylko nie występują żadne przeciwwskazania do ich stosowania. W II połowie ciąży dochodzą ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne oraz ułatwiające koncentrację.

Przykładowe rozplanowanie zajęć szkoły rodzenia

Pierwsze spotkanie w szkole rodzenia odbywa się najczęściej przed 12 tygodnia ciąży. Jest to pierwsza lekcja, na której wiele możesz się dowiedzieć. Położna lub lekarz położnik dostarczy Ci informacji na temat konieczności odbywania wizyt w poradni K oraz jakie badania i testy są szczególnie ważne w czasie ciąży. Omówiony zostanie sposób racjonalnego odżywiania się, a także jakie dolegliwości mogą towarzyszyć Ci na początku ciąży, jak długo mogą one potrwać oraz jak skutecznie sobie z nimi będziesz mogła poradzić.

Drugie spotkanie przypada około 20 tygodnia ciąży. Położna w czasie tej lekcji przekaże Ci wiedzę na temat fizjologicznego przebiegu porodu, a także przedstawi jak będzie rozwijać się dziecko w Twoim łonie. Dowiesz się w jakie ubrania powinnaś się zaopatrzyć, by było Ci wygodnie, nawet wtedy, gdy Twoje ciało zacznie nabierać kształtów charakterystycznych dla kobiet ciężarnych (powiększający się brzuch oraz piersi). Na tych zajęciach będzie obecna również położna z sali porodowej, która wraz z fizjoterapeutką , udzieli wskazówek o sposobach dzięki którym w czasie porodu będziesz mogła zrelaksować się i odprężyć (techniki oddechowe, techniki masażu, ćwiczenia postawy), przez co zdecydowanie zmniejszy się ból towarzyszący akcji skurczowej podczas porodu.

Trzecie spotkanie to 22 tydzień ciąży. W tym czasie dowiesz się jakie są zwiastuny rozpoczynającego się porodu. Położna wytłumaczy Ci jak rozpoznasz, że poród rozpoczął się, a także jak rozpoznać i zróżnicować występujące skurcze macicy oraz odpłynięcie wód płodowych i jak zachować się w takiej sytuacji. Ta lekcja, w większym stopniu niż poprzednie, będzie poświęcona Twojemu, jeszcze nie narodzonemu dziecku. Pielęgniarka z oddziału noworodkowego dostarczy nowych informacji na temat ubioru, pieluszek i przewijania, co będzie łatwiej przyswajalne dzięki licznym prezentacją oraz ćwiczeniom praktycznym z waszym uczestnictwem.

fot. panthermedia

W dalszym ciągu będziesz pogłębiać swą wiedzę na temat racjonalnego odżywiania w czasie ciąży oraz ćwiczeń relaksujących, a także tych, które mają na celu utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Czwarte spotkanie- 24 tydzień ciąży. Położna pomoże Ci się zapoznać z terminologią używaną przez personel medyczny na sali porodowej, w takim stopniu, by nie wprawiał Cię on w zakłopotanie, wynikające z niewiedzy. Na tych zajęciach duża uwaga zostanie poświęcona Twojemu partnerowi. Pozwoli mu to na oswojenie się z nową rolą oraz zaakceptowanie tego, że zostanie ojcem.

Lekarz położnik wraz z położną omówią czego możesz oczekiwać, a czego spodziewać się w czasie porodu. Dowiesz się w jaki sposób radzić sobie z bólem, jak go zwalczać, w jaki sposób relaksować się i oddychać w sposób kontrolowany. Zaznajomią Cię z urządzeniami monitorującymi stan zdrowia Twojego dziecka, jeszcze przed jego narodzeniem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Deflagyn
Stosuję żel już dwa miesiące. Tak jak u niektórych osobow śluz czasem ma kolor różowy. Ostatnio po misiaczce w okolicach dni płodnych w śluzie była krew dość spora ilość i na następny dzień już wszyt...
gość
Hsv
Witam mam pytanie. Robiłem ostatnie badanie na hsv2 był to wymaz z cewki moczowej. Zastanawiam się czy z cewki moczowej wyjdzie hsv2 czy to trzeba z miejsc gdzie występują objawy. Ale właśnie Pani co...
gość
Piekąca i lekko swędząca zmiana skórna
Witam, piszę do Państwa z prośbą o pomoc. Od jakiegoś czasu zauważyłem swędzenie w okolicy odbytu które zebrało się na sile. Oprócz świądu nie ma żadnego bólu przy wypróżnianiu ani także dyskomfortu ...
gość
Krostki na prąciu
Witam wie może ktoś co to moze byc, jakby krostki na prąciu czasami mam wrażenie że są białe. Myślałem że po goleniu może ale sam nie wiem
gość
Upławy, pieczenie pochwy i sromu
Od miesiąca zmagam się z objawami takimi jak świąd, pieczenie miejsc intymnych( pochwy i sromu), ból przy oddawaniu moczu oraz od tygodnia występują u mnie upławy. Takie jak na załączonym zdjęciu. Po...
gość
Infekcja
Hej. Pod koniec lutego dostałam antybiotyk i niestety pojawiła się infekcja intymna mimo przyjmowania probiotyku . Zastosowałam clotrimazol i iladian . Przeszło pi kilku dniach . Od tygodnia jednak z...
Reklama:
Reklama: