Reklama:

Szkoła rodzenia - przykładowe rozplanowanie zajęć

Położne: Nowok Barbara, Drozd Katarzyna, Błaszczyk Anna.

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Szkoła rodzenia - przykładowe rozplanowanie zajęć

ojoimages

Odpoczynek w ciąży

Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat zajęć odbywających się w szkołach rodzenia.

Reklama:

Piąte spotkanie w 26 tygodniu ciąży. To czas, w którym powinnaś dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów dotyczących pierwszego i drugiego okresu porodu, co w czasie ich trwania może się wydarzyć, a także jakie nieprawidłowości mogą nastąpić.

Pielęgniarka z oddziału noworodkowego doradzi Ci co powinnaś kupić i przygotować w wyposażeniu dla noworodka. Zapozna Cię z najczęstszymi reakcjami dziecka, do których musisz się przyzwyczaić w jego pierwszych dniach życia (np. płacz z powodu; głodu, mokrej czy zanieczyszczonej pieluchy, kolki, braku zainteresowania jego osobą).

Szóste spotkanie- 28 tydzień ciąży. Na tych zajęciach obecny będzie pracownik socjalny, który wyjaśni Ci jakiej pomocy możesz spodziewać się od państwa po urodzeniu dziecka. Przedstawi ściśle wiążące się z tym przepisy prawne, z którymi warto się zapoznać.

Położna omówi z Tobą cel i  konieczność zastosowania indukcji porodu oraz na czym ona polega. Dostarczone zostaną Ci również wiadomości na temat  pozycji, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas porodu. Twój partner dowie się w jaki sposób będzie mógł Ci pomagać przy narodzinach Waszego dziecka, w chwilach gdy Ty będziesz już zmęczona.

Szczegółowo zostaną omówione zalety karmienia naturalnego. Dowiesz się jak karmić swoje dziecko piersią, jakie dobierać do tego pozycje i jak radzić sobie w sytuacjach trudnych z tym związanych (np. brak pokarmu, nawał i zastój pokarmu, bolesność i krwawienie brodawek).

Siódme spotkanie- 30 tydzień ciąży. W dalszym ciągu będziesz uczyć się kontrolowanego oddychania i relaksacji podczas porodu. Położna przedstawi Ci ewentualność przeprowadzenia porodu przez cięcie cesarskie ze specjalnych do tego wskazań (np. przy położeniu miednicowym płodu u pierwiastki, ciąża bliźniacza, ze szczególnych wskazań). Twój partner dowie się jakie czekają go obowiązki, jako przyszłego ojca. Razem z Tobą będzie mógł uczestniczyć w ćwiczeniach kąpieli noworodka oraz opieki nad nim. Zapoznasz się z zaletami systemu rooming-in (matka-dziecko) obowiązującego na oddziale położniczo-noworodkowym, który obecnie uznany jest za najbardziej korzystny dla matki i dziecko przez co znalazł zastosowanie w większości polskich szpitali.

Ósme spotkanie w 32 tygodniu ciąży. Na tych zajęciach powtórzysz sobie wraz z położną, wszystkie dotychczasowe zebrane informacje na temat porodu. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy niewiedzy możesz zadawać pytania. Lekarz położnik czy położna chętnie udzielą Ci odpowiedzi. Poinformowana zostaniesz na temat konieczności i celu odwiedzin położnej środowiskowej, gdy  po porodzie z dzieckiem będziecie już w domu oraz o wizytach w poradni D.

Dziewiąte spotkanie- 34 tydzień ciąży. To już przedostatnie zajęcia w szkole rodzenia. W czasie ich trwania będziesz oprowadzona po sali porodowej, oddziale położniczym i noworodkowym, w celu zapoznania się z nimi. Dowiesz się jakie czynności higieniczne i dietę po porodzie będziesz musiała stosować, w zależności czy będzie to poród siłami natury czy cięcie cesarskie.

Położna poinformuje Cię do jakich zaleceń stosować się gdy będziesz już z dzieckiem w domu, kiedy zgłosić się macie na wizyty i badania kontrolne. Dobrze by było, gdybyś już teraz pomyślała jakie wprowadzić ułatwienia po powrocie do domu, zaplanować rozkład dnia dziecka, na tyle na ile to jest możliwe. Podsumujecie wiadomości dotyczące karmienia naturalnego, a także dowiesz się pewnych nowości na temat karmienia sztucznego noworodka.

Dziesiąte spotkanie- 36 tydzień ciąży. To już ostatnie spotkanie, na którym wyświetlony zostanie film przedstawiający poród. Informacje dostarczone Tobie podczas wszystkich spotkań są już wystarczające, by można stwierdzić, że jesteś dobrze przygotowana i gotowa do porodu. Na tym spotkaniu miejsce będzie miała ożywiona dyskusja pomiędzy uczestniczkami zajęć w szkole rodzenia, a personelem medycznym, w czasie której zostaną rozwiane wszelkie nurtujące Cię pytania i wątpliwości.

Podsumowując działalność szkół rodzenia można stwierdzić, że u kobiety ciężarnych, które do nich uczestniczyły, częściej występują porody o przebiegu fizjologicznym, mniej jest natomiast porodów powikłanych. Dzięki zajęciom w szkole rodzenia pogłębia się dialog między partnerami, a także pozwalają one na wczesne nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Kształtują świadome i odpowiedzialne rodzicielstwo już od pierwszych chwil życia dziecka.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

zmiany naskórne
Przychodzę z ostatnio dokuczającym mi problemem, pojawiły się u mnie jakieś zmiany naskórne, jestem po wyleczniu się z HPV i pojawiło się u mnie coś nowego, myślałam, że to z powodu złej higieny part...
4 Lacti Baby. Weź udział w QUIZie i wygraj atrakcyjne nagrody
4 Lacti Baby w postaci kropli doustnych zalecany do stosowania dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Probiotyk ten dostępny jest w kroplach łatwych do podania. 4 Lacti ...
Jak naturalnie zwiększyć odporność u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jako rodzice zawsze staramy się dbać o zdrowie swoich dzieci. Jednak zdarza się, że dziecko uczęszczające do przedszkola często łapie infekcje i przeziębienie. Czy macie jak...
gość
Interpretacja wyników
Dzień dobry, robiłam badania kontrolne i chciałabym się dowiedzieć jak zinterpretować podane wyniki? Wynik negatywny oznacza brak zakażenia ?
gość
Pomozcie 😪
Czy to grzybica
dziwne zmiany na pochwie pomocy
Zmiany wyglądają tak jak na zdjęciu poniżej, bardzo bolą i mam je już około od tygodnia jak nie dłużej. Niedługo przed tym miałam opryszczkę na ustach.. Czy to może być to samo tylko w miejscu intymn...
Reklama:
Reklama: