Zaloguj
Reklama

Tarczyca – ważny gruczoł wydzielania wewnętrznego u kobiety

USG tarczycy
Fot. Panthermedia
USG tarczycy
(3)

Funkcjonowanie tarczycy wpływa u kobiet na wiele ważnych procesów. Jest ona gruczołem nieparzystym wydzielania wewnętrznego. Produkuje ona hormony takie jak: T3 (trójjodotyronina), T4 (tyroksyna), kalcytoninę. Jej praca wpływa głównie na metabolizm, gospodarkę wapniowo-fosforanową. Ma także duży wpływ na „sprawy kobiece” - a dokładniej – gdy tarczyca źle funkcjonuje, to mogą pojawić się u kobiet problemy związane z miesiączką, nadwagą czy cukrzycą.

Reklama

Nie powinno się lekceważyć rozpoznania nadczynności lub niedoczynności tarczycy. W przypadku drugiego schorzenia leczenie trwać może nawet do końca życia.

Hormony tarczycy – najważniejsze informacje

Trójjodotyronina - pęcherzyki gruczołu tarczycy wytwarzają ten hormon. T3, czyli trójjodotyronina, magazynowany jest w postaci tyreoglobuliny, a następnie wpada do krwioobiegu. Tarczyca odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a zatem poziom tego hormonu ma duże znaczenie. Odgrywa ogromną rolę podczas rozwoju Ośrodkowego Układu Nerwowego. Wpływa także na prawidłowy rozwój wzrostu człowieka. T3 ma także znaczenie dla prawidłowego rozwoju organów wewnętrznych (głównie tkanka kostna i mózg). Bierze także udział w metabolizmie organizmu. Poziom tego hormonu wpływa także na nasz stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Tyroksyna – jest organicznym związkiem chemicznym wydzielanym przez gruczoł tarczycy. Tyroksyna wytwarza się dzięki substratowi do jej wydzielania czyli tyrozynie. T4 budzi procesy utleniania w tkankach. Ma wpływ na rozpadanie się tłuszczów w organizmie, a dokładniej pobudza ten proces. Kwasy tłuszczowe tworzą rozpad do kwasów tłuszczowych i glicerolu. T4 ma ogromne znaczenie przy wchłanianiu się z przewodu pokarmowego glukozy. Ma także ważne znaczenie przy czynności gruczołów płciowych. Wpływa regulująco na laktację. U młodych osób ma duże znaczenie przy prawidłowym rozwoju fizycznym i psychicznym. U osób z niedoborem tyroksyny stosuje się jej podawanie w postaci leku. Należy pamiętać, że tyroksyna w postaci leku łączona z innymi lekami może wchodzić w różne interakcje. O wszystkich lekach jakie aktualnie przyjmujemy należy poinformować lekarza.

Tarczyca a samopoczucie

Wydzielanie hormonów tarczycy jest bardzo ważne na każdym etapie życia człowieka. Zaburzenia wydzielania – czyli pojawienie się większych lub mniejszych ilości, może mieć poważne konsekwencje.

Zachwiania stężeń hormonów tarczycy we krwi mogą wpływać na np. uczucie wzmożonej senności, rozdrażnienie czy pojawiający się od czasu do czasu niepokój. Nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów tarczycy mogą mieć także wpływ na zaburzenia pracy serca.

Jaki specjalista zajmuje się tarczycą?

Zazwyczaj problemy z tarczycą wykrywane są podczas badań krwi, które zlecił nam lekarz ogólny. Dlaczego lekarze kierują nas na badania tarczycy? Wiele objawów, które mamy w dzisiejszych czasach może wskazywać na wiele chorób. Tarczyca nie ma jednoznacznych objawów, a co ciekawe może jej towarzyszyć szereg innych, które nie zawsze są bezpośrednio łączone z tarczycą. Osoby, które skarżą się na senność, nadmierną potliwość czy otępienie i zmiany nastrojów mogą mieć podejrzenia niedoczynności tarczycy. Niektóre z tych objawów mogą także sugerować inne choroby takie jak np. cukrzyca (senność) czy depresja (zmiany nastroju).

Przy nadmiernej pobudliwości, tachykardii czy problemach ze snem lekarze mogą podejrzewać nadczynność tarczycy. Nie ma jednak co gdybać. Gdy pojawimy się u lekarza z kilkoma typowymi objawami zaburzeń hormonalnych związanych z tarczycą, to powinniśmy zostać skierowani na podstawowe badania tarczycowe. Pracę tarczycy sprawdzimy dzięki badaniu poziomu TSH, f-T4, fT4, anty-TPO, anty-HG, wapnia całkowitego.

Jeżeli wyniki będą zaburzone, to lekarz rodzinny skieruje nas do specjalisty endokrynologa, który zajmuje się chorobami tarczycy. Wybór endokrynologa jest bardzo ważny.
Warto poszukać dobrego specjalisty, ponieważ praca tarczycy wpływa na wiele procesów w naszym organizmie. Dla kobiet starających się o dziecko mających problemy z tarczycą dobry endokrynolog zaraz po ginekologu to podstawa. Śmiało można nawet stwierdzić, że powinno się traktować w aspekcie priorytetu ważności tych dwóch specjalistów na równi. Zaburzenia hormonalne tarczycy mają także wpływ na płodność.


fot. panthermedia

Wyjaśnienie skrótów badań na tarczycę

TSH – jest to tyreotropina. Ten hormon produkuje przedni płat przysadki mózgowej. Bierze on udział w wydzielaniu T3 oraz T4. Gdy mamy zły wynik TSH to wykonywane są jeszcze dodatkowe badania wolnych hormonów tarczycy: FT3 oraz FT4.

FT3 – wolna trójjodotyronina

FT4 – wolna tyroksyna.

Wszystkie te parametry są od siebie ściśle zależne i lekarz endokrynolog oceni wynik i będzie mógł stwierdzić np. czy pacjentowi dolega nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Można sprawdzić także czy w tarczycy nie ma stanu zapalnego lub innych chorób.

Lekarze zazwyczaj zlecają jeszcze badanie anty-TPO oraz anty-TG. Poziom wapnia całkowitego także warto sprawdzić podczas diagnozowania chorób tarczycy.

Wykrycie chorób tarczycy ma bardzo ważne znaczenie w każdym wieku pacjenta. Jest to bardzo ważne zarówno u młodych osób, które wchodzą w okres dojrzewania, kobiet – szczególnie w wieku rozrodczym jak i osób starszych.
W artykule pojawiły się często informacje, że sprawdzanie poziomu hormonów tarczycy jest bardzo ważne u kobiet. Warto wspomnieć, że także panowie powinni nie zaniedbywać tego tematu. Nieleczona chora tarczyca może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Zbilansowana gospodarka hormonów tarczycy jest bardzo istotna u kobiet starających się o dziecko, a także przyszłych mam. Jeżeli leczymy się u endokrynologa, to koniecznie powinniśmy się terminowo pojawiać na wizytach lekarskich. Poziomy hormonów tarczycy mogą się ciągle zmieniać, szczególnie u osób, które mają zachwiania wyników - raz ku nadczynności tarczycy, a raz ku niedoczynności.

Lekarz endokrynolog w celu dalszej diagnostyki tarczycy zapewne podczas wizyty wykona USG gruczołu. Dzięki niemu można zobaczyć czy na tarczycy nie pojawiły się wola lub guzki. Zawsze powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza i regularnie badań tarczycę. Jeżeli na nią chorujemy to warto o tym wspomnieć także na wizytach lekarskich u innych specjalistów.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze