Zaloguj
Reklama

W Klinice Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu przeprowadzono pierwszą wewnątrzmaciczną operację wady płodu.

Autorzy: Dr n. med. Piotr Bodzek
W Klinice Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu przeprowadzono pierwszą wewnątrzmaciczną operację wady płodu.
Fot. Pantherstock
(5)

Kamień milowy w leczeniu wad rozwojowych płodu - operacje wewnątrzmaciczne mozliwe już także w Polsce!

Reklama
W Klinice Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu Śląskiej Akademii Medycznej preprowadzono dnia 7 lutego 2005 pierwszą operację zamknięcie przepukliny rdzeniowej 29 tygodniowego płodu.
 
Zespół lekarski pod kierownictwem Prof Anity Olejek oraz  Prof Janusza Bohosiewicza przygotowywał się do przeprowadzenia tego zabiegu przez kilka dni, bowiem niezmiernie ważna była koordynacja zespołów lekarskich - ginekologów, chirurgów dziecięcych i anestezjologów.  Konieczne było specjalne przygotowanie Sali Operacyjnej i sprzętu operacyjnego i ultrasonograficznego - bezwzględna sterylność oraz właściwe ogrzanie.
 
Po odpowiednim przygotowaniu pola zabiegowego (intensywna tokoliza) i znieczuleniu pacjentki oraz płodu rozcięto powłoki brzuszne, wytoczono macicę i okryto ją ciepłytmi i mokrymi chustami - konieczne było zachowanie odpowiedniej wilgotności i temperatury tego narządu.
 
Następnie odciągnięto płyn owodniowy do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników i pod kontrolą USG rozcięto macicę na kilku-centymetrowym odcinku tak, aby odsłonić przepuklinę płodu.
 
W tym momencie do pracy przystąpili chirurdzy dziecięcy. Delikatnie zeszyli przepuklinę płodową. Część płodowa operacji była najważniejszym etapem i trwała około kwadransa.
 
Następnie do operacji ponownie przystąpili ginekolodzy, którzy zeszyli uprzednio rozciętą macicę, uzupełnili płyn owodniowy i zeszyli powłoki brzuszne.
Pacjentka została umieszczona na Sali Intensywnego Nadzoru, gdzie lekarze anestezjolodzy, ginekolodzy oraz pielęgniarki i położne troszczyli się o dobry stan matki i płodu.
 
W Klinice Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu Śląskiej Akademii Medycznej przeprowadzane są zabiegi leczenia niektórych wad rozwojowych płodu także metodą bez otwarcia macicy. Ten pionierski w naszym kraju zabieg poszerzył mozliwości terapeutyczne Kliniki. "Teraz, gdy mamy techniczne mozliwości leczenia wad płodu in utero i doświadczony zespół lekarski w tym zakresie zapraszamy pacjentki z całego kraju" - powiedziała Prof Anita Olejek, Kierownik Kliniki.
Pacjentki z wadami płodu mogą zgłaszać się do Przyklinicznej Poradni Patologii Ciąży po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu wizyty nr telefonu (32) 7861-409.
 
Więcej informacji i fotografii z tego unikalnego zabiegu znajdziecie Państwo na stronie internetowej Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu pod adresem www.ginbytom.slam.katowice.pl
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie).

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze