Zaloguj
Reklama

Waginoza - przyczyny, objawy, leczenie

Waginoza - przyczyny, objawy, leczenie
Fot. pantherstock
(4)

Waginoza, czyli bakteryjne zapalenie pochwy jest schorzeniem o podłożu infekcyjnym. Innymi nazwami pod jakimi znana jest choroba to: gardenella vaginalis oraz BV. Ta bakteryjna przypadłość wywoływana jest rozrostem bakterii umiejscowionych w pochwie - spotykana głównie u kobiet aktywnych seksualnie, jest łatwa w leczeniu. Nieleczona może skutkować infekcją macicy, a nawet prowadzić do niepłodności.

Reklama

Objawy i leczenie

Do najbardziej popularnych symptomów chorobowych należą obfite upławy o przykrym zapachu (zbliżonym do rybnego) oraz biało - szarej barwie (czasem kolor jest żółty).
Wiele kobiet ponadto uskarża się na ból, swędzenie i pieczenie zlokalizowane w obszarze cewki moczowej oraz pochwy.
Ważne! Zapalenie pochwy może przebiegać bezobjawowo - 50% pacjentek nie zgłasza żadnych niepokojących symptomów chorobowych.

Waginoza nie należy do chorób, które w następstwie wywołują powikłania. Z reguły zaburzenia mikroflory są łagodne i niegroźne. Jednakże jak w przypadku każdego schorzenia mogą pojawić się komplikacje.

 1. Gdy zakażenie pochwy pojawi się w trakcie trwania ciąży może dojść do poronienia, wcześniejszego porodu, infekcji macicy po porodzie.
 2. Gdy istnieje narażenie zakażeniem chorobą przenoszoną drogą płciową (m.in. HIV), może to wpłynąć na zwiększenie prawdopodobieństwa „złapania” waginozy.

Ważne! W żadnym przypadku nie powinno się leczyć samemu, tylko udać do specjalisty ginekologa.

Procedura diagnozy:

 1. Przeprowadzenie wywiadu lekarskiego.
 2. Badanie ginekologiczne.
 3. Badania laboratoryjne, do których należą:
 • posiew wydzieliny z określeniem antybiogramu. W badaniu tego typu ocenia się także obecność pałeczek kwasu mlekowego;
 • oznaczenie pH pochwy;
 • ocena preparatów mikroskopowych (stwierdzenie clue cells oraz oznaczenie wskaźnika Nugneta);
 • hodowla gardenella vaginalis;
 • badanie stężeń amin aromatycznych;
 • testy oparte na wykrywaniu materiału genetycznego bakterii gardenella vaginalis za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR).

Po zdiagnozowaniu waginozy stosuje się leki: metronidazol oraz klindamycynę. Oba medykamenty używa się miejscowo (krem, żel, maść) bądź doustnie (zalecane w przypadku bardziej nasilonych objawów). W przypadku metronidazolu w tabletkach, kuracja trwa 7 dni. Przy zastosowaniu odpowiednika w kremie (dopochwowo przez okres 5 dni).
W trakcie kuracji nie wolno spożywać alkoholu - mogą bowiem wystąpić objawy niepożądane (m.in. mdłości, wymioty, zaczerwienienie skóry twarzy, ból w klatce piersiowej).
Klindamycynę (w tabletkach bądź kremie) także stosuje się przez okres 7 dni. Gdy objawy chorobowe ustępują, nie ma konieczności ponownej wizyty u lekarza.

Leczenie ma na celu przywrócenie stabilnej mikroflory bakteryjnej. W trakcie terapii można stosować również preparat probiotyczny równolegle z antybiotykiem bądź po zakończeniu jego podawania - w przypadku, gdy szczepy zawarte w preparacie probiotycznym nie są oporne na dany antybiotyk.    


fot. panthermedia

Ważne! Nieleczona gardenella vaginalis może skutkować: zapalaniem narządów miednicy mniejszej, zapaleniem błony śluzowej macicy, przydatków (m.in. jajników, jajowodów), a także zapaleniem otrzewnej. W następstwie może to doprowadzić do niepłodności.

Profilaktyka - jak zapobiegać waginozie

Nie ma skutecznego sposobu, który chroniłby przed nawrotem schorzenia. Istnieje jednak kilka zaleceń, które skutecznie zmniejszają ryzyko nawrotu bakteryjnego zapalenia pochwy:

 • nie powinno się przeprowadzać nadmiernej irygacji pochwy (czynność ta może powodować zachwianie naturalnej flory bakteryjnej i stwarzać obszar do rozwoju patogennych bakterii);
 • przyjęcie całej zalecanej dawki lekarstwa w czasie leczenia waginozy (w żadnym razie nie należy odstawiać lekarstwa po kilku dawkach, gdy objawy ustąpią);
 • ograniczenie partnerów seksualnych;
 • stosowanie preparatów estrogenowo - progesteronowych (wspomagają powrót do naturalnej flory);
 • stosowanie probiotyków ginekologicznych (sprzyjają utrzymaniu prawidłowego środowiska pochwy).

Ważne! Waginoza należy do chorób, które wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Równie istotne jest ograniczanie czynników mogących spowodować rozwój schorzenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze