Zaloguj
Reklama

Wewnątrzmaciczny system hormonalny

Autorzy: mgr Beata Surowiec
Wewnątrzmaciczny system hormonalny
Fot. panthermedia
(4)

Połączenie tradycyjnej wkładki wewnątrzmacicznej ze specjalnym systemem uwalniającym syntetyczny progesteron – lewonogestrel, dało możliwość stworzenia nowoczesnej metody antykoncepcyjnej, której skuteczność porównywalna jest z antykoncepcją doustną oraz sterylizacją.

Wpływ systemu na zmniejszenie krwawień miesiączkowych i innych dolegliwości sprawia, iż możliwe jest stosowanie tego typu wkładki nie tylko w celach antykoncepcyjnych, ale również terapeutycznych.

Reklama

Już od wielu lat antykoncepcja przestała być tematem tabu, a rozpowszechnianie informacji na temat coraz to nowszych i skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży sprawia, iż coraz więcej kobiet decyduje się na ich stosowanie. Przez długi czas najpopularniejszym sposobem unikania niepożądanej ciąży było stosowanie metod naturalnych, polegających na unikaniu współżycia w dni płodne.

Jak wiadomo, metody te, wymagają od kobiety bardzo dokładnej obserwacji własnego organizmu i umiejętności w rozróżnianiu objawów płodnej i niepłodnej fazy cyklu, a skuteczność jest o wiele niższa aniżeli metod mechanicznych czy hormonalnych. Obecnie wybór dostępnych środków antykoncepcyjnych na Polskim rynku jest naprawdę ogromny, co umożliwia dobranie odpowiedniej metody i środka do oczekiwań oraz stanu zdrowia kobiety.

fot. ojoimages

Jedną z nowoczesnych metod antykoncepcyjnych jest wewnątrzmaciczny system hormonalny IUS (Intra-Uterine System), będący połączeniem tradycyjnej wkładki wewnątrzmacicznej z systemem uwalniającym syntetyczny progesteron – lewonorgestrel (LNG).

Wkładka swoim kształtem przypomina literę T, a wykonana jest z polietylenu, będącego giętkim tworzywem sztucznym umożliwiającym elastyczne jej wyginanie, jednocześnie nie powodując odkształceń. Na jej podłużnym ramieniu znajduje się kapsuła z polidymetylosiloksanu, z której poprzez specjalną błonę ograniczającą, uwalniane jest 20 mikrogramów lewonorgestrelu na dobę, przez 5 lat. Po tym okresie skuteczność systemu znacznie spada i konieczna jest wymiana wkładki. Pionowe ramię wkładki zakończone jest nitkami wystającymi z szyjki macicy do pochwy.

Pojawienie się na rynku tego rodzaju wkładek uznane zostało za największy postęp w odwracalnej antykoncepcji od czasu wynalezienia klasycznej pigułki.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • 1) Antykoncepcja – pytania i odpowiedzi John Guillebaud Kraków 2005
    2) „Wady i zalety wkładki wewnątrzmacicznej uwalniającej lewonogestrel” Michael Zinger, Michael A. Thomas

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze