Reklama:

Wewnątrzmaciczny system hormonalny

mgr Beata Surowiec

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Wewnątrzmaciczny system hormonalny

panthermedia

Kobieta w kapeluszu

Połączenie tradycyjnej wkładki wewnątrzmacicznej ze specjalnym systemem uwalniającym syntetyczny progesteron – lewonogestrel, dało możliwość stworzenia nowoczesnej metody antykoncepcyjnej, której skuteczność porównywalna jest z antykoncepcją doustną oraz sterylizacją.

Wpływ systemu na zmniejszenie krwawień miesiączkowych i innych dolegliwości sprawia, iż możliwe jest stosowanie tego typu wkładki nie tylko w celach antykoncepcyjnych, ale również terapeutycznych.

Reklama:

Działanie systemu jest działaniem miejscowym, a nie ogólnoustrojowym. Z umieszczonego na ramieniu wkładki zbiornika zawierającego hormon, zostaje on cyklicznie uwalniany bezpośrednio do śluzówki jamy macicy. Działa on wyłącznie w miejscu podania i powoduje, że śluzówka macicy przestaje reagować na estrogeny prowadząc do jej zmian zanikowych. Obserwuje się również jałowe zapalenie endometrium, co może niekorzystnie wpływać na plemniki. Poza tym hormon ten wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym, zmniejszając jego przepuszczalność dla plemników oraz w płynie maciczno-jajowodowym, co wywołuje zaburzenia prawidłowej ich migracji.

Działanie hormonu  powoduje zgrubienie śluzówki szyjki macicy, zmienia morfologię błony śluzowej macicy, zapobiega jej rozrastaniu się, a także zmniejsza w niej ilość receptorów estrogenowych oraz progesteronowych. Pobudza także produkcję glikodeliny A w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, która utrudnia połączenie plemnika z komórką jajową.

U większości kobiet stosujących wewnątrzmaciczny system hormonalny czynność jajników zostaje zachowana, w związku z czym dochodzi do jajeczkowania, jednak zmiany miejscowe wywołane przez uwalniany lewonorgestrel utrudniają zapłodnienie i uniemożliwiają ewentualną implantację.

fot. ojoimages

Największą zaletą tego systemu jest jego bardzo wysoka skuteczność, która jest porównywalna z doustną antykoncepcją hormonalną (DTA) oraz sterylizacją. Wskaźnik Pearla (liczba niepożądanych ciąż/100 kobiet stosujących tę metodę) dla IUS wynosi 0,1 – 0,2. Zmniejszenie działania antykoncepcyjnego systemu, w wyniku którego doszło do ciąży, było wywołane najczęściej przemieszczeniem się wkładki w jamie macicy lub jej niezauważone wypadnięcie. Podejrzenie zmiany ułożenia wkładki powinny nasuwać niewyczuwanie nitek w pochwie lub też pojawienie się krwawień, szczególnie w pierwszym roku jej stosowania, przypominających krwawienia z okresu przed założeniem wkładki.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż powrót płodności po usunięciu wkładki następuje niemalże natychmiast, a odwracalność metody jest całkowita. Czynność gonad oraz zmiany w narządzie rodnym wywołane wkładką, po jej usunięciu szybko powracają do stanu fizjologicznego. Można ją usunąć w dowolnym momencie i nie ma potrzeby czekania do momentu zakończenia jej działania. Nie powinno się jej jednak użytkować dłużej niż 5 lat, gdyż grozi to nie tylko obniżeniem skuteczności antykoncepcyjnej, ale przede wszystkim ryzykiem wrośnięcia wkładki w mięsień macicy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Antykoncepcja

Proszę o pomoc
Dzień dobry wszystkim chciałabym się dopytać co może być przyczyną takich objawów : Mam nieregularna miesiączkę ( cykl wacha się od 45 dni do nawet 90 ) Nie mam objawów owulacji, brak śluzu płodn...
czy to liszaj? 2024!
Cześć kochani. Ponawiam niestety temat tego świństwa, a wiec tak zaczne od poczatku. Od kilku tygodni mialam swiad pochwy, sluz sie zmienil zrobil sie wodnisty i jego zapach byl dziwny. Bylam u pani ...
Ostatnie dwie tabletki wzięte 30 minut później
Cześć mam pytanie ostatnio miałam mały problem z opóźnieniem tabletek o 30 minut przez ostatnie 2 dni czy to ma jakiś wpływ na działanie?
Wystająca skóra pod językiem
Czy te wystające części skóry pod językiem są normalne?
miesiączka
Witam mam 21 lat. Chciałabym zapytać czy średnia długość cyklu wynosząca 40 dni jest czymś normalnym? Długość miesiączki to zawsze 6 dni. W dwóch pierwszych dniach zawsze odczuwam ból ale ustępuje on...
Krwawienie z odstawienia
Hej, wczoraj wieczorem(piątek) wzięłam ostatnią tabletkę z blistra. Dzisiaj sobota rano zauważyłam na bieliźnie plamy krwi. Czy to możliwe że jest to już krwawienie z odstawienia? Przyznam szczerze, ...
Reklama:
Reklama: