Zaloguj
Reklama

Zapalenie sromu

Autorzy: Autor: Wioleta Chodkowska
Źródło: Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Problemy trawienne
Fot. Pantherstock
Problemy trawienne
(2)

Prawidłowa skóra sromu jest oporna na inwazje większości mikroorganizmów saprofitycznych bytujących w tej okolicy. Zakażenia są najczęściej konsekwencją kontaktów płciowych lub infekcji występujących w układzie moczowym.

Reklama

Odporność skóry na zakażenia zwiększa się w przypadku zmian degeneracyjnych i atroficznych. Zakażenie może być również spowodowane florą swoistą lub nadwrażliwością na czynniki chemiczne. Typowe objawy to zaczerwienienie, obrzęk, podwyższona temperatura, pieczenie, ból oraz świąd.

Kłykciny kończyste

Brodawki mogą powstawać w dowolnym miejscu sromu. Ich wielkość może wynosić od 1 mm do 2 cm. Ich lokalizacja może sięgać aż do pochwy. Przyczyną jest zakażenie wirusem HPV, który przenoszony jest droga płciową. Choroba nie daje objawów przez kilka tygodni. U męskiego partnera można zaobserwować zmiany zapalne w obrębie członka. Brodawczaki mogą powiększać się w trakcie ciąży.

Wrzód miękki weneryczny

Powodowany jest przez paciorkowca i przenoszony drogą płciową. Na skórze sromu powstają bolesne owrzodzenia. Często obserwuje się współistniejące zapalenie węzłów chłonnych pachwinowych lub wtórne zakażenia.

Drożdżakowe zapalenie sromu

Choroba najczęściej dotyczy chorych z cukrzycą i glikozurią. Stan zapalny dotyczy całego sromu. Jest to częste zakażenie w okresie ciąży. Może dotyczyć też kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję lub leczonych antybiotykami. Pierwotnym miejscem zakażenia najczęściej jest pochwa. W leczeniu konieczne jest wyrównanie cukrzycy oraz leczenie zakażeń grzybiczych pochwy.
 fot. pantherstock
 

Rozrost płaskonabłonkowy sromu

Nie jest to stan przedrakowy. Przyczynę stanowi zbyt duża wrażliwość i narażenie tkanek sromu na czynniki drażniące. Skóra sromu w przypadku tej choroby pokryta jest białym, pogrubiałym i rogowaciejącym nabłonkiem. W wyniku drapania może powstać odczyn zapalny. Pacjentki skarżą się na bolesne oddawanie moczu.

Liszaj twardzinowy

Zmiany nie stanowią stanu przedrakowego i mogą występować w każdym wieku. Czynniki etiologiczne to autoagresja, czynniki zewnętrzne oraz genetyczne. Skóra staje się cienka, pergaminowa i ma perłową barwę. Choroba może obejmować cały srom oraz przechodzić na okolice krocza i okołoodbytniczą. Może dojść do zaniku warg sromowych większych, mniejszych oraz łechtaczki oraz zwężenia wejścia do pochwy.

Reklama
(2)
Komentarze