Zaloguj
Reklama

Zatrucie ciążowe - czy jest niebezpieczne?

Badanie KTG u kobiet w ciąży
Fot. medforum
Badanie KTG u kobiet w ciąży
(0)

Niewielka ilość kobiet będących w ciąży wie, że może w tym okresie dojść do tzw. zatrucia ciążowego. Jest to zespół bardzo różnych objawów chorobowych, które indukowane są ciążą. Stan ten stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla matki jak i dla dziecka. Co wiemy o zatruciu ciążowym?

Reklama

Zatrucie ciążowe, ma swoją fachowa nazwę- gestoza. Dotyka ona najczęściej kobiet będących w ciąży po raz pierwszy. Nie znaczy to, że nie pojawia się u kobiet w kolejnych ciążach. Badania naukowe pokazują, że występuje ona częściej u kobiet z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Zatrucie ciążowe pojawia się najczęściej po 20tym tygodniu trwania ciąży.

Może ono prowadzić do:

  • śmierci matki,
  • obumierania płodu,
  • odklejenia się łożyska,
  • przedwczesnego porodu.

W chwili obecnej cały czas trwają badania, których celem jest poznanie przyczyn rozwoju zatrucia ciążowego. W chwili obecnej szczególną uwagę zwrócono na zmiany i zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne czy niewłaściwą dietę w okresie ciąży. Zatrucie ciążowe bardzo często pojawia się u kobiet, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby wątroby ale także choroby psychiczne.

Wśród objawów charakterystycznych dla zatrucia ciążowego są:

  1. Nadciśnienie tętnicze.
  2. Zbyt duża ilość białka w moczu.
  3. Obrzęki- głownie nóg. Pojawiają się w wyniku zatrzymania się wody w organizmi.
  4. Rzucawka.

Jeśli kobieta ciężarna zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy powinna jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Nie można czekać aż objawy ustąpią samoistnie.

Leczenie zatrucia ciążowego jest związane ze stopniem zaawansowania choroby. Im bardziej zaawansowany stan tym trudniejsze leczenie. W większości przypadków ciężarna kobieta wymaga hospitalizacji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze