Zaloguj
Reklama

Żele i płyny do higieny intymnej - czym się kierować podczas zakupów?

Autorzy: Anna Piotrowska
Zakupy kosmetyków
Fot. panthermedia
Zakupy kosmetyków
(4)

Dbałość o sfery intymne kobiety jest ważniejsza niż pielęgnacja twarzy, ciała, włosów. Kobiety jednak nieraz o tym zapominają godzinami spędzając przed lustrem robiąc perfekcyjny makijaż czy fryzurę.

Reklama

Aby utrzymać w dobrej kondycji nasze narządy rozrodcze należy stosować się do ogólnych zasad higieny. Zaleca się także stosowanie pianek, żeli, płynów, oliwek, które są dostępne na rynku.

Jednym z najlepszych preparatów są płyny do higieny intymnej, które pozwalają na utrzymanie na odpowiednim poziomie pH pochwy jak również chronią jej florę bakteryjną. Na rynku można też spotkać specjalne płyny dla kobiet w ciąży i po porodzie.

Płyn do higieny intymnej oparty jest na działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym - składa się ze środków: saponiny i betaniny. Składnikiem płynu jest również kwas mlekowy, który pełni rolę łagodnego środka zakwaszającego, zmniejszając dzięki temu ryzyko powstawania infekcji.

U kobiet w ciąży stosowanie preparatów do higieny intymnej również jest niezwykle ważne. Kobieta w ciąży jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju infekcje pochwy, może to doprowadzić nawet do poronień i przedwczesnych porodów.

 

fot. ojoimages

Ważne jest również korzystanie z płynów po porodzie, gdzie występują podrażnienia i rany zwłaszcza po nacięciu krocza. Stosując płyny lub żele nie należy używać do przemywania gąbek i myjek, gdyż  gromadzą one bakterie.

Podstawowe zasady higieny intymnej:

  1. Podmywaj się dwa razy dziennie płynami do higieny intymnej, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego. Nie stosuj gąbek i myjek. Po umyciu należy starannie osuszyć krocze.
  2. Jeżeli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne lub przeszłaś kurację antybiotykową warto zaaplikować kapsułki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego.
  3. Korzystaj z wkładek higienicznych i często je zmieniaj.
  4. Podczas miesiączki często zmieniaj podpaski i tampony. Nie stosuj podpasek zapachowych gdyż mogą podrażnić śluzówkę pochwy.
  5. Jeżeli chodzisz na basen na czas pływania warto założyć tampon, a następnie go usunąć.
  6. Nie noś bielizny ze sztucznych włókien.

Tradycyjne mydła i żele wysuszają skórę, a tym samym śluzówkę okolic intymnych niszcząc mikroflorę w tych sferach. Warto zatem zaopatrzyć się w płyny do higieny intymnej.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) mgr M.Łapczyńska; Jaki płyn do higieny intymnej?

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze