Zaloguj
Reklama

Zespół policystycznych jajników – czy jest to powód do zmartwień

Choroby szyjki macicy
Fot. panthermedia
Choroby szyjki macicy
(0)

Zazwyczaj nie dają o sobie znać. Funkcjonujesz normalnie, nie czujesz się inaczej. Najczęściej w trakcie rutynowej kontroli u lekarza okazuje się, że Twoje jajniki nie funkcjonują prawidłowo. Zespół policystycznych jajników dotyka wielu kobiet. Czy jest to powód do poważnych zmartwień?

Reklama

Jajniki – dlaczego są ważne

Jajniki zaliczane są do tzw. gonad żeńskich. Swoim wyglądem przypominają spłaszczoną elipsoidę. Są stosunkowo niewielkie – ich rozmiary rzadko przekraczają 5 cm x 3 cm x 1cm, osiągając wagę do ok. 8 gramów. Jajniki odpowiedzialne są za produkowanie komórek jajowych, biorących udział w zapłodnieniu, oraz wydzielaniu żeńskich hormonów płciowych, tj. estrogenów, progesteronu. W janikach dochodzi do dojrzewania pęcherzyka Graafa, który od rozpoczęcia pokwitania do menopauzy uwalniany jest raz na 28 dni. To właśnie w pęcherzyku Graafa znajduje się komórka jajowa, która – jeśli na swojej drodze napotka plemnik – może zostać zapłodniona, dając początek nowemu życiu. W sytuacji, gdy nie dojdzie do zapłodnienia, niezapłodniona komórka jajowa obumiera, śluzówka macicy złuszcza się i dochodzi do krwawienia miesięcznego. Niestety, zdarza się, że jajniki nie wykonują swoich funkcji prawidłowo, co prowadzi do licznych problemów zdrowotnych

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników znany jest również jako zespół wielotorbielowatych jajników. Choroba ma podłoże endokrynologiczne (hormonalne), zaś dane medyczne szacują, że zespołem policystycznych jajników dotkniętych jest nawet około 18% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Bez znaczenia ma rasa czy narodowość – kobiety z całego świata borykają się z problemem wielotorbielowatości, która w wielu przypadkach utrudnia zajście w ciążę. Pomimo intensywnego rozwoju medycyny i nauk biologicznych lekarze i naukowcy do dziś nie potrafią jednoznacznie wskazać, co jest przyczyną wystąpienia zespołu policystycznych jajników (PCOS). Pierwsze oficjalne informacje medyczne dotyczące PCOS pojawiły się na początku XX wieku, choć w literaturze można odnaleźć informację o mieszkance osiemnastowiecznych Włoch, u której wykryto „dziwne torbiele na jajnikach”, co może sugerować właśnie PCOS. 

Jak rozwija się choroba

Lekarze przypuszczają, że za rozwojem PCOS stoją … męskie hormony, zwłaszcza testosteron oraz zbyt wysoki poziom hormonu lutenizującego. Kolejnym „winowajcą” wskazywanym przez lekarzy jest również problem z wysokim stężeniem insuliny we krwi. Zarówno wspomniane hormony, jak i insulina nadmiernie pobudzają jajniki, stymulując rozwój PCOS. Kiedy mówi się, że pacjentka cierpi na zespół policystycznych jajników? Według wytycznych Narodowego Instytutu Zdrowia z USA pacjentka cierpi na PCOS, jeśli występują u niej co najmniej 2 z wymienionych objawów:

  • podwyższone stężenie androgenów, objawiające się np. nadmiernym owłosieniem,
  • nieregularne miesiączki,
  • wykryte na badaniu USG cysty i torbiele.

Na konferencji, która odbyła się w 2003 roku w Rotterdamie, lekarze wspólnie z naukowcami uszczegółowili kryteria proponowane przez Narodowy Instytut Zdrowia z USA, wskazując, że o zespole PCOS możemy mówić w momencie, gdy u pacjentki stwierdzono co najmniej 2 z wymienionych objawów:

  • brak owulacji (całkowity),
  • nieregularne miesiączki,
  • podwyższone stężenie androgenów, objawiające się np. nadmiernym owłosieniem,
  • jajniki o charakterze torbielowatym, gdzie występuje co najmniej 12 powiększonych pęcherzyków, a objętość jajników jest większa niż 10 cm3.

fot. panthermedia

Objawy chorobowe

Do niepokojących sygnałów, które mogą zaobserwować pacjentki, należą rzadkie i nieregularne cykle miesiączkowe lub wręcz przeciwnie – niezwykle intensywne krwawienia, problemy z zajściem w ciążę, hirsutyzm, otyłość w dolnej części tułowia, łysienie androgeniczne, problemy skórne (trądzik i łojotok), bezdech senny, bóle macicy. Zazwyczaj dopiero w trakcie dodatkowych, szczegółowych badań lekarskich u pacjentek z PCOS stwierdza się liczne torbiele w jajnikach, wysoki poziom insuliny, podwyższony poziom testosteronu, zaburzenia gospodarki lipidowej, podwyższony poziom prolaktyny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze