Zaloguj
Reklama

Ziarnica złośliwa w ciąży – informacje dla pacjentek

Autorzy: Dr Sylwia Kellas-Ślęczka
Ziarnica złośliwa w ciąży – informacje dla pacjentek
Fot. ojoimages
(0)

Ziarnica złośliwa należy do grupy chorób nowotworowych wywodzących się z układu chłonnego nazywanych chłoniakami złośliwymi. Ziarnica złośliwa nazywana jest także chorobą Hodgkina lub Lymphogranulomatosis maligna (LGM).

Reklama

Przyczyna rozwoju ziarnicy

Nadal nie jest jasna przyczyna rozwoju ziarnicy, ale przypuszcza się, że może mieć związek z infekcją wirusową. Choroba Hodgkina pojawia się najczęściej u osób młodych między 20 a 40 rokiem życia, a w ciągu ostatnich obserwuje się wzrost liczby zachorowań. Częściej występuje u kobiet, może także współwystępować z ciążą.

Choroba zaczyna się początkowo mało charakterystycznymi objawami. Zwykle jednym z pierwszych objawów jest nawracająca gorączka na przemian ze stanami z prawidłową temperaturą ciała. Objawami, które mogą wskazywać na ziarnicę złośliwą są pojawiające się w nocy, obfite poty. U chorego dochodzi do spadku masy ciała, nasilającego się osłabienia. Pojawiają się bóle kości oraz świąd skóry. Najczęściej węzły chłonne w okolicy szyi, nad obojczykami i w dołach pachowych ulegają powiększeniu. Są twarde i niebolesne przy dotyku. Zmiany w innych narządach pojawiają się stosunkowo późno. W rozpoznaniu choroby pomagają badania laboratoryjne oraz badanie histopatologiczne węzła chłonnego.

Przebieg choroby

Choroba Hodgkina przebiega etapami i wg tych etapów dzieli się ja na cztery stopnie zaawansowania klinicznego od I do IV. W stopniu I-szym choroba zajmuje tylko jedną grupę węzłów chłonnych, w stopniu II-gim obejmuje dwie lub więcej grup węzłów chłonnych powyżej lub poniżej przepony, w stopniu III-cim objęte są węzły chłonne po obu stronach przepony, a w stopniu IV-tym zajęte są węzły chłonne, szpik kostny i narządy wewnętrzne. Każdemu ze stopni mogą towarzyszyć także objawy ogólne.

Ciąża a rozwój ziarnicy złośliwej

Ciąża nie wydaje się wpływać na rozwój ziarnicy złośliwej, ani pogarszać rokowania co do wyleczenia.W przypadku poszczególnych stopni zaawansowania klinicznego nie stwierdzono istotnej różnicy w przeżywalności kobiet ciężarnych i nieciężarnych.

U ciężarnych, u których podejrzewamy chorobę Hodgkina nie można wykonywać pewnych badań np.: tomografii komputerowej oraz badań izotopowych. W czasie ciąży podczas diagnostyki należy zebrać dokładny wywiad, przeprowadzić szczegółowe badanie fizykalne oraz wykonać badania krwi. Dozwolona jest biopsja szpiku kostnego, prześwietlenie klatki piersiowej z osłoną na brzuch, badanie USG a także w pewnych okolicznościach rezonans magnetyczny.

Leczenie

Rodzaj leczenia, czasu jego rozpoczęcia a także dalsze postępowanie z ciążą są dostosowywane indywidualnie dla każdej chorej.

Leczenie choroby Hodgkina jest związane z radioterapią oraz chemioterapią i zależy od zaawansowania choroby. U pacjentek w ciąży leczenie jest ustalane w zależności od zaawansowania choroby oraz wieku ciąży. Większość pacjentek z tą chorobą trafia do lekarza we wczesnym jej etapie i dlatego możliwe jest całkowite wyleczenie.

Proponuje się, aby unikać chemioterapii podczas pierwszych 12-16 tygodni ciąży, a radioterapię pozostawia się na okres po porodzie. Na podstawie obserwacji wydaje się, że chemioterapia nie zwiększa ryzyka rozwoju nowotworów u dzieci, które w życiu płodowym były jej poddane.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze