Zaloguj
Reklama

Zmiany ustrojowe w przebiegu ciąży

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Szczęśliwa para oczekująca dziecka
Fot. medforum
Szczęśliwa para oczekująca dziecka
(0)

Każda kobieta podczas ciąży doświadcza wielu zmian jakie zachodzą w jej organizmie. Zmiany dotyczą praktycznie wszystkich układów i narządów. Duże zmiany zachodzą w obrębie gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także w sferze emocjonalnej.

Reklama

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, który wiąże się z pewnymi zmianami jakie zachodzą w organizmie.
Największe zmiany dotyczą układu krążenia, w związku ze wzrostem objętości krwi krążącej. Całkowita objętość zwiększa się nawet o 50 procent, a ponieważ masa erytrocytarna zwiększa się tylko o 20 procent, typowa dla ciąży jest fizjologiczna niedokrwistość ciężarnych. Stężenie hemoglobiny spada zwykle do 12 g/dl w 34 tygodniu ciąży.
Częstość pracy serca ulega przyspieszeniu, wskutek działania progesteronu naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a tym samym dochodzi do niewielkiego spadku ciśnienia tętniczego. W większości narządów dochodzi do zwiększenia przepływu krwi. Zmiany dotyczą również układu oddechowego. Przede wszystkim powiększająca się macica unosi się ku górze, przez co kobieta może odczuwać, szczególnie pod koniec ciąży duszność.

W układzie pokarmowym również zachodzą pewne zmiany. Przede wszystkim dochodzi do spowolnienia motoryki przewodu pokarmowego oraz zaburzenia czynności zwieracza przełyku. Jest to przyczyna zalegania treści pokarmowej w jelitach – zaparć oraz refluksu żołądkowego, który objawia się „zgagą”.
Ze względu na zwiększony przepływ krwi przez nerki oraz relaksacje mięśni pęcherza moczowego typowe jest częste parcie na mocz oraz częste oddawanie moczu - niestety kobiety ciężarne narażone są w nieco większym stopniu na infekcje dróg moczowych.

Jeśli chodzi o gruczoły wydzielania wewnętrznego zmiany w ich funkcjonowaniu wpływają na pracę wszystkich narządów ciężarnej. W czasie ciąży zmienia się wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, tarczycy i kory nadnerczy. Metabolizm ulega przyspieszeniu, wzrasta masa ciała, średnio przyrost masy ciała wynosi około 12 kilogramów.
Ponadto zmiana w funkcjonowaniu układu wewnątrzwydzielniczego wpływa na stan emocjonalny ciężarnych przez co kobiety często doświadczają „huśtawki” emocjonalnej.
Skóra również może podlegać pewnym zmianom, czasami pojawiają się rozstępy oraz obszary zwiększonej pigmentacji skóry.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Położnictwo i ginekologia,Grzegorz Bręborowicz, PZWL,2008

Reklama
(0)
Komentarze