Reklama:

Zmniejszanie otoczek sutkowych

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Zmniejszanie otoczek sutkowych

medforum

Samobadanie piersi u kobiet

Zabieg zmniejszania otoczek sutkowych jest zabiegiem z dziedziny medycyny estetycznej. Podobnie jak w przypadku innych operacji kosmetycznych, nie ma żadnych medycznych wskazań do wykonania tego typu interwencji chirurgicznej - zabieg przeprowadza się celem poprawienia wyglądu estetycznego kobiecych piersi. Chirurgiczna korekcja polega w tym przypadku konkretnie na zredukowaniu zewnętrznej okrągłej aureoli wokół sutka.

Reklama:

Przeprowadzenie zabiegu zmniejszenia otoczek sutka nie jest uwarunkowane wiekiem, jednakże może skutkować pojawieniem się w związku z tym problemów: operowanie pacjentek niedojrzałych (m.in. ze względów formalno - prawnych, nieukończony rozwój gruczołów piersiowych), pacjentek dojrzałych (zmiany mastopatyczne, które są rodzajem patologii w obrębie gruczołów sutkowych).

Przed operacją oprócz standardowych badań laboratoryjnych (m.in. morfologia), w niektórych przypadkach zleca się ponadto wykonanie USG (badania ultrasonograficznego) bądź mammografii piersi. 

Istnieje grupa kobiet, która nie zbyt nadaje się do tego typu operacji. Należą do niej panie:

  • z wyraźnymi zmianami mastopatycznymi,
  • o bardzo dużych piersiach,
  • po przeprowadzonych licznych nieudanych korekcjach w przeszłości.

Charakterystyka zabiegu

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa nie dłużej jak jedną godzinę. Przed zabiegiem lekarz zaznacza na skórze otoczek miejsca, które poddane zostaną interwencji chirurgicznej, w celu ułatwienia dokładnego wykonania zabiegu. Ponadto zrobiona zostaje dokumentacja fotograficzna.

W trakcie operacji chirurg dokonuje usunięcia nadmiaru tkanki z obwodu otoczki. Fragment skóry, który otacza brodawkę zostaje zlikwidowany. Następnie ta część, która pozostała jest naciągana do środka i zszywana za pomocą wchłanialnych szwów, aby uzyskać trwały efekt i tym samym nie dopuścić ponownemu rozciągnięciu się otoczek brodawki. Cięć dokonuje się w obrębie otoczki. Powstałe w wyniku operacji blizny z czasem stają się niemal niewidoczne. W sporadycznych przypadkach zakładany jest permanentny szew, umieszczony głęboko w tkance podskórnej. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do rozciągnięcia się otoczek sutka również po zagojeniu się rany.

Rekonwalescencja i efekty

Po zabiegu jak i w ciągu kolejnych kilku dni występuje niezbyt uciążliwy dyskomfort w postaci bólu (niweluje się go za pomocą przepisanych przez lekarza doustnych środków przeciwbólowych).

Pacjentka udaje się do domu jeszcze tego samego dnia, w którym miał miejsce zabieg. Do normalnego funkcjonowania wraca po okresie kilku dni.

Zmiana opatrunku następuje po upływie dwóch dni, natomiast szwy są zdejmowane po tygodniu od przeprowadzonej operacji.

Ważne! Długość okresu rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki.

Wskazania pooperacyjne:

  • unikanie wysiłku fizycznego (okres 7 dni po zabiegu),
  • rezygnacja z ciężkiego wysiłku fizycznego (okres 14 dni po zabiegu),
  • niewskazane jest korzystanie z sauny, gorących kąpieli, przebywania w wysokich temperaturach (okres 14 dni po zabiegu).

Ważne! Niektóre pacjentki mogą cierpieć na przejściowe zaburzenia czucia w obrębie otoczek. Symptom ten ustępuje w ciągu kilku tygodni od przebytego zabiegu.

Jak każdy zabieg operacyjny, tak i ten obarczony jest wystąpieniem powikłań:  

  • krwiak,
  • opóźniony proces gojenia,
  • infekcje,
  • powstanie przerośniętych blizn,
  • trwałe zaburzenia czucia w otoczkach.

W temacie efektów zabiegu zmniejszania otoczek sutkowych, to najlepsze rezultaty są u tych kobiet, które mają piersi małe oraz średniej wielkości i u których nie występują znaczne zmiany mastopatyczne.

To jak prezentują się otoczki brodawki przed zabiegiem, decyduje w znacznym stopniu o tym, jak będą one wyglądać po przeprowadzonej ingerencji chirurgicznej.

fot. panthermedia

Wynik zabiegu należy do trwałych. Jednakże na zmianę efektu estetycznego (zmiana aureoli otoczek sutkowych) w mniejszym bądź większym stopniu może wpłynąć:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • wahania hormonalne,
  • znaczny przyrost masy ciała,
  • operacje piersi.

Ważne! Kobieta poddająca się tego rodzaju zabiegowi powinna zdawać sobie sprawę, że niemożliwe jest osiągnięcie perfekcyjnego kształtu jak i idealnej symetrii otoczek.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Operacje i zabiegi

Dziwne zgrubienie na prąciu
Witam. Wyrosło mi coś na wzór pryszcza na penisie lecz nie da się tego wycisnąć jest to bardziej jak jakaś narośl pod skórą. Skóra nad tym jest twardsza oraz wypłukała pod naciskiem palców czuć coś t...
Wejście pochwy
Dzisiaj zauważyłam cis takiego. Czy to normalne czy coś jest nie tak?dodam że przy pieszczotach w tym miejscu pojawię się lekkie krwawienie
gość
Ginekolog
Zastanawiam się dlaczego od pewnego czasu mam brązową kreskę na brzuchu od pępka w dół a nie jestem w ciąży. Chociaż mąż kończył w 3 dniu cyklu. Cykle miesiaczkowe trwają 25 dni a sam okres 3 dni
Tkanka w środku pochwy- czy to normalne?
Witam, zaznaczyłam na czerwono miejsce. Myślę, że mam to od zawsze.. w dotyku jest jak narośl, ale nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych..czy to jest jakaś zmiana, czy może po prostu taka jest m...
gość
2 kreski na teście ciążowym w tym jedna bardzo jasna
Witam serdecznie mam 30lat zrobiłam testy ciążowe były w nich 2 kreski ciążowe w tym jedna bardzo słaba dziś w nocy przez chwilę zaczełam krwawić lecz okres dopiero mam dostać za 10 dni mam ból w dol...
zmiany na skórze między pochwą a odbytem
Wczoraj zauważyłam, że mam odbarwioną skórę między pochwą, a odbytem - tak jak na zdjęciach. Nie mam żadnych dolegliwości typu swędzenie, pieczenie, ani żadnych innych zmian w tym rejonie. Co to może...
Reklama:
Reklama: