Zaloguj
Reklama

Znieczulenie przy porodzie

Zastrzyk
Fot. ojoimages
Zastrzyk
(5)

Mamy, babcie, koleżanki straszą ogromnym bólem, towarzyszącym porodowi. Z drugiej strony, w mediach pojawiają się informacje o akcji rodzić po ludzku - bez bólu. Poniżej krótki poradnik, jakie rodzaje znieczulenia przysługują ciężarnym i o jakich warto podyskutować z lekarzem. 

Reklama

Poród bez znieczulenia czy ze znieczuleniem?

Istnieją kobiety, które pragną urodzić dziecko bez jakichkolwiek środków farmakologicznych. Chcą rodzić tak, jak było to przed wieloma laty, gdy rodziły ich babcie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że ból towarzyszący porodowi jest duży, często większy niż sobie wyobrażamy.Najwięcej pacjentek prosi o znieczulenie w momencie, gdy rozwarcie szyjki osiąga ok 3cm. Wtedy ból staje się bardzo silny, stąd prośba o znieczulenie. Znieczulenie można jednak zastosować nawet dopiero w II fazie porodu, gdy rozwarcie wynosi już 10 cm. Znieczulenie zaczyna działać po ok 15 minutach od podania!

Uwaga należy mieć na uwadze, że różne kobiety różnie reagują na podane znieczulenie, stąd czas jego działania może się skrócić/ wydłużyć. Anestezjolog, w miejscu w którym wkłuje się igłą znieczula skórę specjalną maścią, zawierającą środek przeciwbólowy. Następnie wykonuje wkłucie w okolicę lędźwiową. Igła zostaje wprowadzona do przestrzeni zewnątrzoponowej, między tzw. Wyrostkami kolczastymi kręgu lędźwiowego. Igłą wprowadza się cieniutki cewnik, którym będzie dozowany lek przeciwbólowy. Cewnik zaopatrzony jest w antybakteryjną błonkę, która ma chronić przed wnikaniem wirusów  i bakterii. Zastrzyk podaje się kobiecie, gdy leży w pozycji bocznej. Wiele kobiet obawia się, że igła trafi nie tam gdzie powinna, powodując np. uszkodzenie rdzenia kręgowego. Rdzeń kręgowy otoczony jest szeregim tzw. Opon, w tym tzw. Oponą twardą.

Znieczulenie zewnątrzoponowe podawane jest do najbardziej zewnętrznej opony otaczającej rdzeń.  Uwaga! Znieczulenie podawane jest do miejsca, gdzie w zasadzie kończy się już rdzeń kręgowy, więc praktycznie nie ma szansy na jego uszkodzenie! Niekiedy, może się jednak zdarzyć ze przekłuta zostanie opona twarda, co może skutkować kilkudniowymi zawrotami głowy. Niepożądane obawy wywołane podaniem znieczulenia dotykają obecnie 0,5-1 % kobiet.

fot. panthermedia

Inne rodzaje znieczuleń stosowanych w czasie porodu

Poza znieczuleniem zewnątrzoponowym, można stosować dożylne leki przeciwbólowe. Lekarz stosuje zazwyczaj leki z pochodnymi morfiny, które uśmierzają ból. Znieczuelnie działa rozkurczowo na macicę, co pozwala odpocząć rodzącej zwłaszcza w pierwszej fazie porodu. Niestety jako skutki uboczne wymienia się przenikanie leku przez łożysko, co skutkuje sennością dzieck,a utrudnionym odruchem ssania a czasem wymiotami i stanami depresyjnymi u kobiet.

Znieczulenie miejscowe krocza

Istnieje możliwość wykonania miejscowego znieczulenia krocza. Środek znieczulający wstrzykuje się w okolice nerwu sromowego, co znosi ból przy nacinaniu i szyciu krocza.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze