Ciąża
Diagnostyka prenatalna – informacje dla pacjentek, część 2.
Dzięki rozpowszechnieniu nieinwazyjnych metod diagnostyki wad genetycznych płodu wielokrotnie możliwe jest uniknięcie badań inwazyjnych, obarczonych pewnym ryzykiem powikłań ciąży. Artykuł przedstawia dostępne metody badań, od których powinno się rozpocząć diagnostykę przedurodzeniową u każdej ciężarnej.
Ciąża ektopowa
Ciąża ektopowa zlokalizowana jest nieprawidłowo poza jamą macicy, bez szans na prawidłowy rozwój zarodka. Najczęściej lokalizuje się w jajowodzie, w części bańkowej. Do czynników ryzyka zalicza się przebyte stany zapalne miednicy małej czy leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu.
Poronienie samoistne - informacje dla pacjentek. Część 1 - przyczyny.
Artykuł wyjaśnia czym jest poronienie samoistne oraz przedstawia podstawowe czynniki mogące spowodować to powikłanie ciąży.
Trzy, dwa, jeden…Zostajesz Mamą!
To już końcówka ciąży- dziewiąty miesiąc ciąży to ostatni etap przed porodem. Twoje w pełni ukształtowane dziecko czeka na opuszczenie brzucha i pojawienie się na świecie.
- Reklama
Ósmy miesiąc ciąży, czyli do rozwiązania coraz bliżej
Zaczynasz odliczać tygodnie do końca ciąży? Pomimo, że ciąża już jest na końcówce, nie zapominaj o badaniach i odpowiedniej diecie!
Siódmy miesiąc ciąży, czyli do rozwiązania coraz bliżej
Jeszcze niespełna trzy miesiące i na świecie pojawi się Twoje dziecko. Jesteś ciekawa, jak teraz przebiega jego rozwój?
Szósty miesiąc ciąży w pigułce
Do porodu coraz bliżej. Już za trzy miesiące zostaniesz Mamą. Zastanawiasz się jak wygląda Twoje rozwijające się dziecko?
Co się dzieje z ciałem kobiety i dzieckiem w piątym miesiącu ciąży?
Brzuszek jest coraz wydatniejszy, ruchy dziecka coraz silniejsze. Jesteś już w połowie swoich zmagań z ciążą!
Czwarty miesiąc ciąży - co dzieje się w organizmie kobiety?
W czwarty miesiąc wkracza blisko 25 gramowe maleństwo. Czwarty miesiąc to czas intensywnego rozwoju dziecka. Dziecko słyszy i wydaje dźwięki, potrafi również ssać kciuk.
Trzeci miesiąc ciąży krok po kroku
Dziecko rozwija się coraz intensywniej w Twoim brzuchu. Wszystkie narządy są już w pełni ukształtowane!
- Reklama
Paciorkowiec w ciąży - niebezpieczeństwo dla dziecka
Obecność paciorkowców w organizmie matki w większości przypadków nie jest dla niej niebezpieczna. Niestety mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka.
Drugi miesiąc ciąży - zobacz co dzieje się z Twoim organizmem
To już pewne- za siedem miesięcy zostaniesz Mamą! Intensywne zmiany jakie zachodzą w Twoim organizmie nie omijają dziecka, które rozwija się w bardzo intensywnym tempie!
Jakie badania wykonać w czasie ciąży - krótki poradnik
Początek ciąży to czas intensywnych zmian. Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie - pamiętaj! Od stanu Twojego zdrowia, zależy stan zdrowia rozwijającego się dziecka!
Pierwsze cztery tygodnie ciąży - od zapłodnienia do nowego życia
Brak miesiączki okazał się….ciążą! Gratulacje - za dziewięć miesięcy zostaniesz Mamą! Czy zastanawiałaś się co dzieje się z zapłodnioną komórką jajową?
Ciąża krok po kroku - początek
Jesteś w ciąży? A może dopiero starasz się o dziecko? Nasz krótki poradnik przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy ciąży - począwszy od zapłodnienia, na porodzie kończąc.
Czy HIV może się przenieść na dziecko? Zjawisko transmisji wertykalnej
Transmisją wertykalną nazywamy zarażenia dziecka wirusem HIV przez matkę. Na szczęście istnieją sposoby dzięki którym można go uniknąć.
Branie leków na HIV w czasie ciąży
Wiele zainfekowanych kobiet planujących lub będących w ciąży z pewnością zadaje sobie pytanie o to, jak leki na HIV wpływają na zdrowie dziecka i czy należy je brać. Decyzja jest kwestią indywidualną, jednak należy mieć na uwadze fakt, że w wielu przypadkach lekarstwa zmniejszają ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko, a także mogą pomóc poprawić lub podtrzymać dobre zdrowie kobiety.
Czy mając HIV można urodzić zdrowe dziecko?
Wirusem HIV może zarazić się każdy z nas. Problem ten dotyczy nie tylko narkomanów, osób homoseksualnych ale także heteroseksualnych. Badania naukowe oraz dane statystyczne pokazują, że wiele kobiet będących w ciąży nie wie, że jest zarażnym wirusem HIV.
Zakażenie noworodka wirusem HIV
Nasza wiedza na temat wirusa HIV, sposobów zakażenia nim, wykrywania oraz leczenia cały czas poszerza się. W tym celu organizowane są kampanie, konferencje, a w przychodniach i szpitalach można znaleźć ulotki na temat tego wirusa. Mimo tego niewiele kobiet będących w ciąży robi badania w kierunku HIV, które to powinny być zlecane przez każdego lekarza- ginekologa.Najnowsze ustalenia informują, iż badanie przyszłych mam w kierunku zakażenia HIV, należy wykonać:po pierwsze do 10-go tygodnia ciąży a następniepomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży.Niewiele kobiet decyduje się na nie zakładając, że jest zdrowa. Pamiętajmy o tym, że nigdy nie możemy mieć na sto procent takiej pewności. Cały czas słyszymy także o zakażeniach wertykalnych HIV, które są główną przyczyną braku rozpoznania zakażenia HIV u matki dziecka. Na podstawie tych obserwacji oraz danych statystycznych każda kobieta ciężarna powinna mieć obowiązek diagnostyki w kierunku HIV.
Zaświadczenie lekarskie przepustką do otrzymania becikowego!
Kiedyś kobieta, która po urodzeniu dziecka chciała otrzymać „becikowe” nie musiała przedstawiać zaświadczeń lekarskich. Od 2009 roku sytuacja ta ulegał zmianie.