Zaloguj
Reklama

Ciąża

Szczepienia na HPV
Szczepienia na HPV
23 wątki

Szczepienia na HPV, zapobiega w dużej mierze rakowi szyjki macicy oraz innym schorzeniom. Zapraszam osoby które chcą dowiedzieć się czegoś więcej...

Infekcje grzybicze miejsc intymnych
Infekcje grzybicze miejsc intymnych
30 wątków

Grupa poświęcona jest tematyce związanej z infekcjami grzybiczymi miejsc intymnych u kobiet. Profilaktyka, rozpoznanie, leczenie.

Kobieta i zdrowie
Kobieta i zdrowie
1405 wątków

Zdrowa ciało i dusza to podstawa. Grupa dla wszystkich kobiet świadomych i dbających o zdrowie.

Nastolatki
Nastolatki
1234 wątki

Pierwsza wizyta u ginekologa, pierwsza miesiączka, to forum jest dla Ciebie...

Ciąża - czy to możliwe? Wszystko o...
Ciąża - czy to możliwe? Wszystko o...
12143 wątki

Wszystko na temat wspaniałego czasu oczekiwania na nowe życie.Zapraszam wszystkie kobiety, które starały się bądź starają o pociechę, aby napisały...

W tym rozdziale przeczytasz zarówno o fizjologii jak i patologii ciąży, porodu i połogu. Dowiesz się jakie są pierwsze objawy ciąży oraz kiedy zrobić test ciążowy z moczu, a kiedy koniecznie skontrolować poziom BhCG we krwi ( tzw. hormon ciążowy).
Wiele par zastanawia się jak najlepiej przygotować się do narodzin dziecka i w jaki sposób poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Odpowiedzi na te liczne pytania i wątpliwości znajdziecie w szkole rodzenia. Uzyskacie tam niezbędne informacje dotyczące fizjologii ciąży, porodu i połogu. Nauczycie się liczyć ruchy płodu,  różnicować skurcze przepowiadające poród od I fazy porodu. Weźmiecie udział w zajęciach praktycznych, nauka oddychania w trakcie porodu, współpraca z partnerem, wreszcie kąpanie i przewijanie noworodka. Nawiążecie ciekawe znajomości z  innymi przyszłymi rodzicami, a wymiana wrażeń i nowych doświadczeń emocjonalnie i społecznie przygotuje was na przylot bociana.

W Forum poznasz sformułowania dotyczące ciąży bliźniaczej i wielopłodowej, typów kosmówkowości i owodniowości. Zastanowimy się nad przyczynami niepowodzeń położniczych, wyjaśnimy wreszcie mylone terminy poronienia samoistnego, zatrzymanego, chybionego, kompletnego i niekompletnego.

Choroby przewlekłe  np. nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, cukrzyca często mogą wikłać ciążę. Pacjentki obciążone takim wywiadem powinny zostać odpowiednio przygotowane do próby zajścia w ciąże oraz podlegać częstej specjalistycznej kontroli lekarskiej w trakcie ciąży, porodu i połogu.

Karta ciąży to ważny dokument, w którym zawarte są dane personalne pacjentki oraz wyniki wszystkich zlecanych badań w trakcie ciąży. Badania, które każda ciężarna powinna mieć wykonane to: morfologia, badanie ogólne moczu, grupa krwi i obecność przeciwciał, VDRL, HIV, HCV, antygen HBS, Toxoplazmoza IgG i IgM, Różyczka IgG ew. IgM, cytologia, glukoza na czczo, test obciążenia glukoza 75g, czystość pochwy/posiew z pochwy, TSH, posiew z pochwy i odbytu na paciorkowce grupy B. Warto skontrolować miano przeciwciał IgG i IgM dla cytomegalii.

W karcie ciąży znajdziemy również informacje dotyczące przebytych ciąż i operacji oraz włączone leki w przebiegu obecnej ciąży: np. Luteinę w przypadku zagrażającego poronienia, Euthyrox w niedoczynności tarczycy czy Urosept lub Furagin w zapaleniu pęcherza moczowego / dróg moczowych.