Wiadomości z kategorii: Poród
Środowisko pochwy a ryzyko porodu przedwczesnego
Poród przedwczesny, czyli mający miejsce zakończeniem 37. tygodnia ciąży, niesie wiele zagrożeń dla dziecka, którymi mogą być m.in. niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia widzenia czy zaburzenia oddychania. Stanowi on do tego jedną z najczęstszych przyczyn zgonów noworodków na świecie. Biorąc pod uwagę powyżej wymienione aspekty, nie budzi zapewne żadnego zdziwienia to, że naukowcy wciąż poszukują różnych czynników ryzyka porodu przedwczesnego. W ostatnim czasie prace skupione wokół tego zagadnienia prowadzili specjaliści z University of Pennsylvania School of Medicine.
Cięcie cesarskie a stan noworodka
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost liczby zakończeń porodów poprzez cięcie cesarskie na życzenie pacjentek. Procedura ta powinna być wykonana przy wystąpieniu wyraźnych wskazań medycznych, takich jak łożysko przodujące, przedwczesne jego oddzielenie, zakażenie HIV, nieprawidłowe położenie płodu czy zagrożenie życia matki. Coraz więcej kobiet obawia się jednak porodu siłami natury, często argumentując to troską o dobrostan dziecka. Czy rzeczywiście istnieją realne powody do obaw?
Najnowocześniejsze w Polsce Centrum Symulacji Położniczej już działa!
Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym powstało Centrum Symulacji Położniczych „Bezpieczny Poród”. Jego nadrzędnym celem jest poprawa opieki okołoporodowej, zwłaszcza w trudnych przypadkach. Przeznaczone jest do szkolenia lekarzy, położnych, pielęgniarek, innych przedstawicieli personelu medycznego i służb ratunkowych, a jego instruktorami są położnicy, perinatolodzy i neonatolodzy związani z Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM Sp. z o.o.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawą standardów okołoporodowych
Ministerstwo Zdrowia do końca 2018 roku planuje utworzyć nowe rozporządzenie, które ma określić standardy organizacyjne opieki zdrowotnej (w tym np. sposób organizacji pracy, relacje personel-kobieta rodząca, prawa kobiet rodzących).
- Reklama
Wpływ kobiecej flory bakteryjnej na ryzyko porodu przedwczesnego
Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, infekcje – wymienione stanowią jedynie wybrane przykłady czynników, które mogą zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Jest to stan, ku któremu trzeba przykładać dużą uwagę, ponieważ urodzenie przed czasem może prowadzić do konsekwencji utrzymujących się przez całe życie dziecka. Do nowych wniosków, dotyczących czynników ryzyka porodu przedwczesnego, doszli naukowcy z Filadelfii – doprowadziły do nich przeprowadzone przez tych naukowców badania flory bakteryjnej dróg rodnych ciężarnych kobiet.
Czy paciorkowiec w ciąży jest groźny dla dziecka?
Niewiele kobiet wie, że paciorkowiec zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży może być groźny dla dziecka.
Czym jest episiotomia?
Episiotomia to medyczna nazwa nacięcia krocza, która wykonywana jest pomiędzy pochwą a odbytem. Przebiega ona w kierunku skośnym lub środkowym (w zależności od warunków anatomicznych kobiety) a celem tego zabiegu jest zwiększenie wielkości otwarcia pochwy.
Trauma związana z porodem
Wiele kobiet nie wyobraża sobie porodu bez ogromnego bólu i cierpienia. Około 34 procent kobiet po porodzie wykazuje objawy charakterystyczne dla stresu pourazowego.
Najczęściej spotykane urazy struktur miednicy podczas porodu
Urazy porodowe struktur miednicy obejmują kilka obszarów od nerwów po struktury mięśniowe a także różnego rodzaju zmiany w obrębie tkanki łącznej. Poród drogami naturalnymi prowadzi bardzo często do uszkodzenia nerwu sromowego oraz dolnej części mięśnia dźwigacza odbytu.
Sposoby łagodzenia bólu podczas porodu
Coraz więcej kobiet zgłasza się do ginekologa z obawami związanymi z porodem. Wśród najczęściej wymienianych jest odczuwanie silnego bólu. Ból fizjologiczny podczas porodu związany jest z przemieszczaniem/przeciskaniem się dziecka przez kanał rodny jak również z koniecznością nacięcia krocza.
- Reklama
Ochrona kanału rodnego podczas porodu za pomocą żelu
Kanał rodny do przestrzeń, która stanowi drogę dla rodzącego się płodu. Tworzą go następujące elementy: trzon macicy, cieśń macicy, kanał szyjki macicy oraz pochwa. Podczas porodu kanał rodny narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia (pęknięcia krocza, konieczność nacięcia krocza), które są bolesne dla rodzącej kobiety. W związku z powyższym możliwe jest zastosowanie specjalnego żelu, który tworzy warstwę poślizgową w kanale rodnym.
Poród rodzinny - rola ojca
Obecnie coraz popularniejszy staje się poród rodzinny, w którym uczestniczy również ojciec.
Poród przedwczesny a padaczka
Ryzyko padaczki jest tym większe, w im wcześniejszym okresie ciąży następuje poród.