Porady specjalisty z kategorii: Pozostałe
Prolaktyna, jej rola i zmiany poziomu w organizmie człowieka
Prolaktyna zaliczana jest do hormonów peptydowych. Wytwarzana jest w przysadce mózgowej przez komórki- laktotrofy. Jej poziom może ulegać zmianom w organizmie kobiety ale także mężczyzny. Zbyt duże stężenie tego hormonu może świadczyć o poważnych chorobach. Bardzo ważną kwestią jest badanie poziomu prolaktyny przed zajściem w ciążę. Co wiemy o prolaktynie? Dlaczego poziom prolaktyny ulega zmianom?
Choroby weneryczne u mężczyzn
Chorobami wenerycznymi, nazywamy te, które przenoszone są drogą płciową. Jak pokazują statystki, co roku wzrasta liczba zarażonych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno stosunek analny jak i oralny wiążą się zawsze z ryzykiem zachorowania na choroby weneryczne.
Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
HIV, czyli ludzki wirus niedoboru odporności należy do rodziny retrowirusów i atakuje w przewadze limfocyty-T-pomocnicze. W chwili obecnej opisano dwa typy wirusa HIV tj. HIV-1 oraz HIV-2. Wirus ten odpowiedzialny jest za wywołanie AIDS, ma kulistą budowę, otoczony jest przez otoczkę lipidową, a co ważne zawiera liczne białka. Pod osłonką wirusa znajduje się kapsyd kryjący jego materiał genetyczny.Wirus HIV stanowi duży problem i zakażonych jest nim coraz więcej osób. W związku z powyższym wiedza na temat AIDS oraz wirusa HIV, sposobie zakażenia nim, wykrywania i leczenia powinna być cały czas uzupełniana i poszerzana. Cały czas bowiem wiele osób nie wie w jaki sposób dochodzi najczęściej do zakażenia wirusem HIV, jak postępować w przypadku podejrzenia takiego zakażenia, gdzie wykonać testy. Warto wspomnieć tutaj o tym, że problem ten dotyka także kobiet ciężarnych.W związku z tą sytuacja powstał tzw. Krajowy Program zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczaniu AIDS. Jest on dość obszerny i porusza wiele bardzo ważnych kwestii.Większość wytycznych tego programu realizowana jest w różnego rodzaju placówkach w tym w szpitalach, ośrodkach pomocy rodzinom czy domach pomocy społecznej.
Powrót do pracy po porodzie
Dla kobiet, które przed ciążą pracowały aktywnie zawodowo powrót do pracy nie stanowi większego problemu. Oczywiście początkowo czas aklimatyzacji będzie bardzo trudny, nie tylko ze względu na stres wynikający z nowych obowiązków, czy trudnej sytuacji na rynku, ale dlatego, że będziemy bardzo tęsknić za naszą pociechą. Co ważne będziemy się martwiły czy z naszym dzieckiem jest wszystko w porządku, czy zjadło obiadek, czy spało, nie jest zbyt grubo/cienko ubrane i czy ma aby na pewno właściwą opiekę?Ponieważ powrót do pracy bywa stresujący nie tylko dla mamy ale także dla naszego dziecka powinniśmy się do tego przygotować. Pamiętajmy o tym, że po urodzeniu dziecka jeśli oczywiście chcemy powinniśmy wrócić do pracy. Wynika to z faktu, że każda kobieta chce się czuć spełniona zawodowo. Decyzję o powrocie do pracy zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego bądź wcześniej podejmuje coraz więcej młodych mam. Jak przygotować siebie oraz swoja pociechę do naszego powrotu do pracy? Co zrobić by ciągle nie myśleć o dziecku?
- Reklama
Badanie cytologiczne i częstość jego wykonywania
Cytologia, inaczej badanie cytologiczne, jest jednym z podstawowych i kluczowych badań wykonywanych w ginekologii. W badaniu tym, oceniane są pod mikroskopem komórki nabłonka, pewnej części szyjki macicy.
Niepokalanek pospolity
Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest towarzyszem niemal każdej kobiety. Bolesne obrzmienie sutków,drażliwość i nerwowość może zacznie uprzykrzyć czas tuż przed nadejściem miesiączki. Jeśli dochodzi do tego niepokój, zmiany nastroju i obrzęki, czas ten staje się wyjątkowo trudny dla samej kobiety oraz osób z jej otoczenia.
Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego
Objawy Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego (ang.premenstrual syndrome, PMS) mogą rozpoczynać się u kobiet już w czasie owulacji jednak odczuwalne dla kobiety stają się na tydzień przed wystąpieniem miesiączki. Objawy ustępują kilka godzin po rozpoczęciu menstruacji.
Badania przesiewowe - co to jest?
Badania przesiewowe są to działania wykonywane u osób „zdrowych”, bez objawów choroby, których celem jest wykrycie i leczenie choroby w jej wczesnym stadium.
Retinopatia cukrzycowa - czy naprawdę jest groźna?
Cukrzyca to choroba, która może zmieniać życie pacjenta, nie tylko na co dzień. Jednym z niebezpieczeństw, jakie czyhają na diabetyków są późne powikłania cukrzycy. Należy do nich na przykład retinopatia cukrzycowa. Retinopatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, zarówno typu pierwszego, jak i drugiego.
Hipoglikemia w cukrzycy - objawy, diagnoza, leczenie
Hipoglikemia to dosłownie tłumacząc "niedobór glukozy we krwi". Każdy pacjent może inaczej doświadczać jej objawów. Dlatego, zwłaszcza na początku cukrzycowej drogi, powinno się monitorować stężenie glukozy we krwi przy każdej zmianie samopoczucia czy podejrzanych objawach.
- Reklama
Guz przysadki mózgowej - objawy, diagnoza, leczenie
Przysadka jest fasolowatym tworem o masie około 0.6 g znajdującym się w środkowym dole czaszki, w zagłębieniu kości klinowej, tzw. siodle tureckim. Jest zdecydowanie większa u kobiet.Pod określeniem guzy przysadki kryją się zarówno gruczolaki jak i złośliwe raki - na szczęście zdecydowanie rzadsze.Wśród gruczolaków najczęstszy jest tzw. prolactinoma – guz prolaktynowy - stanowiący około 40% wszystkich gruczolaków przysadki i wydzielający prolaktynę (PRL). Drugim co do częstości jest guz somatotropinowy wydzielający hormon wzrostu (GH), kolejne to guz kortykotropinowy (wydzielający ACTH), guz gonadotropinowy (wydzielający FSH i LH), guz tyreotropinowy (wydzielający TSH) i guzy mieszane.Biorąc pod uwagę wielkość gruczolaka rozróżniamy mikrogruczolaki gdy ich średnica jest <1cm i makrogruczolaki o średnicy >1cm.
Witamina K - jakie są preparaty do podawania doustnego?
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii, wszystkie niemowlęta karmione naturalnie w wieku od 2 tygodni do 3 miesięcy powinny otrzymywać dodatkowo witaminę K w postaci doustnej.
Faza lutealna - objawy, diagnoza, leczenie
Niewłaściwe funkcjonowanie ciałka żółtego, a także towarzyszący temu deficyt progesteronu przyczyniają się do zaburzeń fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. W przygotowanej poradzie pacjentki poznają objawy, a także sposoby leczenia tychże nieprawidłowości.
Znamię błękitne - objawy, diagnoza, leczenie
Jest to zazwyczaj obecny od urodzenia guzek o zabarwieniu niebieskim, najczęściej umiejscowiony na skórze kończyn dolnych.
Ból piersi - leczenie, objawy
Bóle jednej lub obydwu piersi związane lub nie z cyklem miesiączkowym.
Aktywność ruchowa po porodzie
Powrót do sprawności ruchowej sprzed ciąży.
Powrót miesiączki po porodzie
Pojawienie się pierwszego krwawienia miesiączkowego po porodzie.
Nadmierna potliwość po porodzie
Obfite pocenie się w okresie poporodowym oraz w połogu.
Blizna po cięciu cesarskim
Blizna powstała na powłokach brzusznych po cięciu cesarskim.
Poporodowy krwiak krocza - objawy, diagnoza, leczenie
Pojawienie się zasinienia lub krwiaka w okolicy sromu lub krocza po porodzie drogami natury.