Zdrowie intymne
Tematy tabu: seks podczas okresu
Wokół tematu seksu podczas okresu narosło wiele mitów i kontrowersji – uważa się go za niehigieniczny, a także zwiększający prawdopodobieństwo infekcji. Czy rzeczywiście seks w czasie miesiączki szkodzi?
Prawidłowe nawyki toaletowe
Załatwianie potrzeb fizjologicznych to temat tabu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wciąż niewystarczająca wiedza wśród kobiet – jak prawidłowo robić siusiu. A to, w jaki sposób korzysta się z toalety, ma ogromny wpływ na zdrowie, między innymi na mięśnie dna miednicy. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa toaleta? Oto kilka wskazówek.
Tyłozgięcie macicy
Tyłozgięcie macicy to dość groźnie brzmiący termin, tymczasem oznacza on zjawisko, które obecnie nie jest uznawane ani za chorobę, ani za jakiś stan patologiczny. Tyłozgięcie macicy nie wymaga leczenia, może jednak prowadzić do pewnych dolegliwości czy niewielkich trudności z zajściem w ciążę. O jakich problemach mowa, jak rozpoznawane jest tyłozgięcie macicy i czy może ono mieć jakiś wpływ na przebieg ciąży i porodu?
Jakie mogą być przyczyny pieczenia pochwy po stosunku?
Pieczenie pochwy po stosunku to dolegliwość spotykana stosunkowo często – dzieje się tak chociażby ze względu na to, że możliwe jest wyróżnienie dużej ilości potencjalnych przyczyn takiego problemu. Pojawiać się on może bowiem zarówno w związku z burzliwym przebiegiem zbliżenia, jak i grzybicą pochwy czy zakażeniem układu moczowego. Jakie jeszcze mogą być przyczyny pieczenia w pochwie po stosunku i kiedy objaw ten powinien zostać skonsultowany z lekarzem?
- Reklama
Rewitalizacja okolic intymnych kwasem hialuronowym
Zabieg odmładzania okolic intymnych kwasem hialuronowym jest bardzo popularny i przynosi doskonałe efekty: modeluje, napina skórę oraz zwiększa elastyczność okolic intymnych. Terapia służy zarówno młodym, jak i dojrzałym kobietom.
Pierwsze zbliżenie po porodzie – co należy wiedzieć?
Pierwszy stosunek po porodzie stanowi wyzwanie, zwłaszcza dla kobiety. To jej ciało daje sygnały, czy jest gotowa, by podjąć ponownie współżycie z partnerem, czy moment ten należy jeszcze odsunąć w czasie. Wiele czynników związanych zarówno z naturalnym procesem gojenia się tkanek, jak i poziomem hormonów ma wpływ na określenie momentu rozpoczęcia ponownego współżycia.
Higiena intymna latem
Higiena intymna jest bardzo ważną częścią codziennej pielęgnacji – latem wymaga szczególnej uwagi. Gdy temperatura jest wysoka i organizm się poci, okolice intymne stają się doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. Jak zatem dbać o ten newralgiczny obszar ciała latem? Podpowiadamy w artykule.
Zmiana diety może zmniejszyć ból podczas miesiączki
Miesiączka to stan, który każda z kobiet przechodzi inaczej. Niektóre z nich nie odczuwają żadnego bólu, dla innych z kolei objawy okresu są bardzo dotkliwie. Najnowsze badania sugerują wstępnie, że zmiana nawyków żywieniowych może pomóc pozbyć się niektórych dolegliwości.
Bakterie pomogą zapobiegać nawrotom bakteryjnej waginozy?
Bakteryjna waginoza to wyjątkowo często występująca jednostka – w niektórych rejonach świata stwierdzana jest ona u nawet 50% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Schorzenie można stosunkowo szybko wyleczyć, problemem jest jednak to, że ma ono tendencję do nawrotów – przeciwdziałać im można, jak przekonują badacze z University of California – San Francisco, dzięki wykorzystaniu preparatu zawierającego dobroczynne bakterie.
Kolposkopia – wskazania, przebieg
Kolposkopia jest jednym z najważniejszych (obok cytologii) badań układu rozrodczego kobiety. Jakie są wskazania do badania? Kto powinien się mu poddać?
- Reklama
Poznaj naturalne sposoby na podwyższenie poziomu libido!
Czy bez użycia środków farmakologicznych da się podnieść libido? Oczywiście, że tak! Przeczytaj, jak w sposób naturalny zwiększyć ochotę na seks.
Jak dbać o higienę przed i po seksie?
Niebagatelne znaczenie w profilaktyce zapalenia układu moczowego (ZUM) – szczególnie u kobiet – ma prawidłowa higiena przed i po seksie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinny wyglądać podstawowe zasady utrzymania czystości stref intymnych.
Swędzenie łechtaczki: co je powoduje?
Swędzenie łechtaczki może nastąpić w sytuacji wzrostu wrażliwości na podniecenie lub stymulację. Jednak utrzymujące się i powstające poza aktywnością seksualną może sygnalizować infekcję.
Upławy – przegląd produktów bez recepty, które mogą pomóc
Świąd, pieczenie, upławy… Nieprzyjemne skutki infekcji bakteryjnych i grzybiczych zna każda kobieta. Po jakie produkty lecznicze dostępne bez recepty sięgnąć? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Infekcje intymne – jak zapobiegać i leczyć?
Pieczenie, swędzenie, upławy, suchość, ból podczas stosunku to objawy znane większości kobiet. Szacuje się bowiem, że ponad 75% kobiet w ciągu swego życia doświadczyło dyskomfortu spowodowanego infekcją intymną. Jak jej zapobiegać? Jak łagodzić objawy, gdy już się zdarzy? Odpowiedzi poniżej.
Oglądaj swoje strefy intymne – profilaktyka chorób
Regularne obserwowanie intymnych części ciała może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na co zwrócić uwagę? Co powinno zaniepokoić w wyglądzie waginy?
Jak chronić miejsca intymne zimą?
Zima to pora roku, w której nasz organizm podatny jest na wszelkiego rodzaju infekcje. Niskie temperatury a przede wszystkim niedostosowanie odpowiedniego ubioru skutkuje wizytą u lekarza.
Antykoncepcja – korzyści i zagrożenia
Antykoncepcja jest nierozerwalnie związana z seksualnością człowieka, a w dzisiejszym świecie nabiera ogromnego znaczenia w kontekście planowania rodziny i przyszłości. Obok naturalnych, mocno ograniczonych metod antykoncepcji, dostępnych jest wiele „sztucznych” metod antykoncepcyjnych, począwszy od metod barierowych, przez plemnikobójcze środki chemiczne oraz po antykoncepcję hormonalną. Każda z metod ma swoje zalety i ograniczenia oraz wskazania i przeciwwskazania do jej zastosowania.
Ogólnopolska kampania edukacyjna "Świadome macierzyństwo. Ciąża i dziecko"
Wystartowała kampania edukacyjna wydawnictwa The Point - "Świadome macierzyństwo. Ciąża i dziecko". Całość ukazała się 14 września w prasie, jako tematyczny dodatek specjalny w Gazecie Wyborczej, w wersji online na wpunktozdrowiu.pl oraz wielu portalach i wydarzeniach podejmujących tematykę macierzyństwa.
Oznaczanie hemoglobiny glikowanej w szacowaniu ryzyka cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa stwarza zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. U ciężarnej zwiększa ono ryzyko m.in. chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. w przyszłości, z kolei u płodu nasila ono ryzyko, że przyjdzie on na świat z nadmierną masą ciała. To właśnie ze względu na takie zagrożenia wciąż poszukiwane są kolejne metody jak najwcześniejszego rozpoznawania cukrzycy ciążowej. Uczeni z National Institutes of Health przekonują, że szacowanie ryzyka wystąpienia tej choroby możliwe jest poprzez badanie stężenia we krwi hemoglobiny glikowanej.