Wiadomości z kategorii: Zdrowie intymne
Terapie długodziałające szansą na poprawę komfortu życia pacjentów z HIV
Przyszłością leczenia zakażenia HIV są terapie długodziałające wydłużające odstępy miedzy kolejnymi dawkami – podkreśliła podczas konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii.
Kobiety, badajcie się profilaktycznie!
Nowotwór to najczęściej występująca choroba współczesnego świata. Końcem ubiegłego roku IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) opublikowała niepokojące dane z raportu. Wynika z niego, że w roku 2021 liczba zgonów z powodu raka wyniosła 10 milionów! Od wielu lat organizowane są dni walki z rakiem zachęcające do wykonywania profilaktycznych badań, które mogą uratować życie.
Rewolucja w leczeniu PCOS
Zespół policystycznych jajników jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń u kobiet w wieku rozrodczym. PCOS to choroba trwająca całe życie, która wymaga specjalistycznej wiedzy i skutecznego planu działania. Leczenie obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, dietę redukcyjną oraz rozwiązania farmakologiczne.
Jakie mogą być przyczyny pieczenia pochwy po stosunku?
Pieczenie pochwy po stosunku to dolegliwość spotykana stosunkowo często – dzieje się tak chociażby ze względu na to, że możliwe jest wyróżnienie dużej ilości potencjalnych przyczyn takiego problemu. Pojawiać się on może bowiem zarówno w związku z burzliwym przebiegiem zbliżenia, jak i grzybicą pochwy czy zakażeniem układu moczowego. Jakie jeszcze mogą być przyczyny pieczenia w pochwie po stosunku i kiedy objaw ten powinien zostać skonsultowany z lekarzem?
- Reklama
Pierwsze zbliżenie po porodzie – co należy wiedzieć?
Pierwszy stosunek po porodzie stanowi wyzwanie, zwłaszcza dla kobiety. To jej ciało daje sygnały, czy jest gotowa, by podjąć ponownie współżycie z partnerem, czy moment ten należy jeszcze odsunąć w czasie. Wiele czynników związanych zarówno z naturalnym procesem gojenia się tkanek, jak i poziomem hormonów ma wpływ na określenie momentu rozpoczęcia ponownego współżycia.
Bakterie pomogą zapobiegać nawrotom bakteryjnej waginozy?
Bakteryjna waginoza to wyjątkowo często występująca jednostka – w niektórych rejonach świata stwierdzana jest ona u nawet 50% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Schorzenie można stosunkowo szybko wyleczyć, problemem jest jednak to, że ma ono tendencję do nawrotów – przeciwdziałać im można, jak przekonują badacze z University of California – San Francisco, dzięki wykorzystaniu preparatu zawierającego dobroczynne bakterie.
Upławy – przegląd produktów bez recepty, które mogą pomóc
Świąd, pieczenie, upławy… Nieprzyjemne skutki infekcji bakteryjnych i grzybiczych zna każda kobieta. Po jakie produkty lecznicze dostępne bez recepty sięgnąć? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Infekcje intymne – jak zapobiegać i leczyć?
Pieczenie, swędzenie, upławy, suchość, ból podczas stosunku to objawy znane większości kobiet. Szacuje się bowiem, że ponad 75% kobiet w ciągu swego życia doświadczyło dyskomfortu spowodowanego infekcją intymną. Jak jej zapobiegać? Jak łagodzić objawy, gdy już się zdarzy? Odpowiedzi poniżej.
Jak chronić miejsca intymne zimą?
Zima to pora roku, w której nasz organizm podatny jest na wszelkiego rodzaju infekcje. Niskie temperatury a przede wszystkim niedostosowanie odpowiedniego ubioru skutkuje wizytą u lekarza.
Ogólnopolska kampania edukacyjna "Świadome macierzyństwo. Ciąża i dziecko"
Wystartowała kampania edukacyjna wydawnictwa The Point - "Świadome macierzyństwo. Ciąża i dziecko". Całość ukazała się 14 września w prasie, jako tematyczny dodatek specjalny w Gazecie Wyborczej, w wersji online na wpunktozdrowiu.pl oraz wielu portalach i wydarzeniach podejmujących tematykę macierzyństwa.
- Reklama
Oznaczanie hemoglobiny glikowanej w szacowaniu ryzyka cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa stwarza zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. U ciężarnej zwiększa ono ryzyko m.in. chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. w przyszłości, z kolei u płodu nasila ono ryzyko, że przyjdzie on na świat z nadmierną masą ciała. To właśnie ze względu na takie zagrożenia wciąż poszukiwane są kolejne metody jak najwcześniejszego rozpoznawania cukrzycy ciążowej. Uczeni z National Institutes of Health przekonują, że szacowanie ryzyka wystąpienia tej choroby możliwe jest poprzez badanie stężenia we krwi hemoglobiny glikowanej.
Spożywanie ryb i owoców morza w ciąży
Kobieta spodziewająca się dziecka nierzadko ma wiele rozterek – część z nich dotyczy tego, co można, a czego nie powinno się spożywać w ciąży. Tak jak ciężarne raczej nie zastanawiają się nad tym, czy mogą one jeść pieczywo lub warzywa, tak już dość często myślą one o tym, czy dozwolone jest w ich przypadku jedzenie ryb i owoców morza. Dla wielbicielek rybnych dań mamy dobrą wiadomość: w czasie ciąży mogą je one nadal spożywać, jednakże – dla bezpieczeństwa dziecka – konieczne jest przestrzeganie kilku zasad.
Grypa w ciąży - reakcja organizmu kobiety ciężarnej jest nasilona czy osłabiona?
Okres ciąży to szczególny czas w życiu nie tylko kobiety ale wszystkich osób ją otaczających. Przyszła mama chce by jej maluszek rozwijał się prawidłowo dlatego m.in.: odżywia się prawidłowo, dba o harmonię wewnętrzną, regularnie uczęszcza do ginekologa i stara się unikać wszelkich infekcji. Trudno jest niestety uniknąć wszelkich zagrożeń zwłaszcza w sezonie przeziębień oraz infekcji. Zwłaszcza wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet ciężarnych.
Startuje ogólnopolska kampania „Zdrowie intymne”
Zapraszamy do zapoznania się z kampanią edukacyjnej „Zdrowie intymne” wydawnictwa Medical Media Solutions, której jesteśmy Partnerem.
Wpływ otyłości na życie intymne i płodność
Konsekwencją otyłości jest nadmierna synteza androgenów w tkance tłuszczowej.
Infekcje intymne - niemiła pamiątka z wakacji
Wakacje to czas dalekich podróży i przelotnych romansów. Takie połączenie może pozostawić po sobie nieprzyjemne pamiątki w postaci chorób przenoszonych drogą płciową, szczególnie jeśli nie są zachowane podstawowe zasady profilaktyki.