Zdrowie kobiety
Cykl miesiączkowy – poznaj fazy cyklu i związek między jego długością a tarczycą!
Cykl miesiączkowy to skomplikowany proces, który regularnie zachodzi w kobiecych organizmach. Przebieg cyklu zależny jest od różnych hormonów, ogólnie zaś jego istotą jest przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży. Ile trwa cykl miesiączkowy, jakie są jego fazy i kiedy w trakcie cyklu przypadają dni płodne?
Szczepionka HPV – kiedy należy ją zastosować i ile kosztuje?
Przenoszony drogą płciową wirus HPV to bardzo groźny patogen – powiązany on jest z takimi schorzeniami, jak m.in. rak szyjki macicy czy nowotwory odbytu i prącia. Szczęśliwie istnieje metoda, z której skorzystanie zmniejsza związane z tym drobnoustrojem ryzyko – mowa o szczepieniu. Kiedy warto skorzystać ze szczepionki HPV, czy istnieje ryzyko wystąpienia jakichś powikłań po szczepieniu i jaki jest koszt tej szczepionki?
Nie zawsze karmienie piersią jest możliwe – dlaczego tak się dzieje?
Problemy laktacyjne nie są rzadkością w początkowym okresie po narodzinach dziecka. Jest to trudny czas i dla matki, i dla dziecka, gdyż oboje muszą dostosować się do sytuacji oraz nauczyć wielu rzeczy. Zaburzenia karmienia piersią mogą mieć bardzo wiele przyczyn leżących zarówno po stronie matki, jak i po stronie dziecka.
Endometrioza – czym jest ta jednostka chorobowa i jak należy ją leczyć?
Według danych statystycznych endometrioza dotyka od 6 proc. do 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Pomimo to, że choroba ta staje się coraz bardziej powszechna, większość kobiet nadal pozostaje niezdiagnozowana. Czym jest endometrioza, jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Między innymi o tym przeczytasz w poniższym materiale.
- Reklama
Jakie mogą być przyczyny krótkich miesiączek?
Długość krwawienia miesiączkowego u różnych kobiet może być odmienna, typowo jednak miesiączka trwa przez 2 do 7 dni. Zdarza się jednak, że u pacjentki krwawienie trwa krócej niż dwie doby – taka sytuacja może pojawiać się sporadycznie i niekoniecznie musi stanowić powód do niepokoju, możliwe jest jednak i to, że skrócenie miesiączki związane jest z pojawieniem się u kobiety jakiegoś schorzenia. Kiedy więc pacjentka, u której miesiączka trwa krócej niż zwykle, zdecydowanie powinna skonsultować się z lekarzem?
Jak opóźnić miesiączkę i czy jest to bezpieczne?
Różne bywają powody, przez które pacjentki chciałyby opóźnić miesiączkę – czasami przyczyną jest nadchodzące, ważne dla nich wydarzenie, takie jak ślub, czasami zaś wymarzony wakacyjny wyjazd, podczas którego krwawienie miesiączkowe zdecydowanie nie jest mile widziane. Wykorzystać do opóźnienia miesiączki można różne środki, bo m.in. zarówno hormonalne środki antykoncepcyjne, jak i spiralę wewnątrzmaciczną. Pojawiać się tutaj może jednak pytanie – czy przesuwanie okresu jest bezpieczne?
Asymetria piersi
Asymetria piersi dotyczy większości kobiet. Objaw ten nie jest problemem natury zdrowotnej. Jednakże w przypadku, gdy asymetria jest duża bądź też szybko narasta, należy to zdiagnozować u specjalisty.
Mammografia pozwoli szacować ryzyko niewydolności serca u kobiet?
Mammografia jest badaniem, które odgrywa rolę przede wszystkim w diagnostyce zmian w obrębie piersi. Okazuje się jednak, że służyć ona może i do innych celów – badacze z University of California w San Diego przekonują, że wykonując mammografię, można ocenić nie tylko to, czy w piersiach pacjentki obecne są jakieś zmiany o potencjalnie nowotworowym charakterze, ale i to, czy jest ona obarczona ryzykiem wystąpienia niewydolności serca.
Kiła – jakie powikłania niesie?
Kiłą nazywamy chorobę przenoszoną drogą płciową wywołaną przez krętka bladego. Zachorowanie podlega obowiązkowemu zgłoszeniu – odnotowuje się ich około 2/100000 mieszkańców, przy czym szacuje się, że zachorowalność jest w rzeczywistości 10-krotnie większa.
Startuje ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Kobiece zdrowie w centrum uwagi”
Już dziś, 10 czerwca startuje kampania prasowo-internetowa „Kobiece zdrowie w centrum uwagi”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions. Projekt powstał przy wsparciu merytorycznym wielu cenionych ekspertów, organizacji oraz fundacji.
- Reklama
Karmienie piersią zmniejsza obwód talii!
Badanie Pregnancy Outcomes and Community Health (POUCH) wykazało, że karmienie piersią przez ponad 6 miesięcy jest ściśle związane z mniejszym obwodem talii wśród kobiet po porodzie. Co więcej, stan ten może utrzymywać się nawet do dziesięciu lat po urodzeniu dziecka.
Włókniak wielkości pomarańczy – czego Polki nie wiedzą o mięśniakach macicy?
W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15% Polek za pierwszą pomoc uznaje internet . O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem – dr hab. Sławomirem Woźniakiem.
Kampania edukacyjna Wstydliwe Choroby – Pokonajmy Tabu
Dlaczego uznajemy wstydliwe choroby za tematy tabu? Jak rozwiązać problem wstydu i stygmatyzacji u pacjentów? Czy choroby mogą dotknąć każdego?
Kamica układu moczowego
Kamica moczowa to stan, w którym w nerkach albo w drogach moczowych zaczynają odkładać się złogi, składające się z prawidłowych lub patologicznych składników moczu.
Nowy test pozwoli wcześnie wykrywać raka jajnika?
Rak jajnika jest jednym z nowotworów, które wykrywane są zwykle dopiero w znacznym stadium zaawansowania – późne rozpoznanie choroby skutkuje zaś gorszymi rokowaniami cierpiących na tę jednostkę pacjentów. Z tego właśnie powodu wciąż poszukiwane są metody, które umożliwiłyby jak najwcześniejsze rozpoznawanie raka jajnika – o potencjalnej wspominają naukowcy z University of Adelaide oraz Griffith University.
Chirurgiczne leczenie endometriozy – co warto wiedzieć
Endometrioza jest chorobą, która dotyka ok 10 % kobiet, a wśród kobiet leczonych z powodu niepłodności diagnozowana jest nawet u 50 – 60 %. Istotą tego schorzenia jest występowanie komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy w innej lokalizacji niż jama macicy.
Rak piersi a masa ciała: nadwaga może zmniejszać ryzyko kobiecego nowotworu?!
Nadmierna masa ciała u kobiet w wieku pomenopauzalnym zwiększa ryzyko raka piersi – to wiadome jest już od pewnego czasu. Okazuje się jednak, że inaczej może być u młodszych kobiet, u których zbyt duża masa ciała może… zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego piersi. O tym, czym mogą być spowodowane tego rodzaju różnice, informują specjaliści z University of North Carolina Lineberger Comprehensive Cancer Center.
Choroba Guillaina-Barrégo – dlaczego jest groźna?
GBS – tajemnicza choroba o podłożu autoimmunologicznym, która sieje spustoszenie w organizmie. Jakie są jej przyczyny? Jak wygląda leczenie? Czy szanse wyzdrowienia są duże?
PMDD – czy jest groźne?
Czy słyszałaś o PMDD? Bóle przed i w trakcie miesiączki, znane w literaturze jako przedmiesiączkowe zaburzenia dysfotyczne, dotykają wielu kobiet. Niestety niewiele z nich wie, że może sobie pomóc i nie musi cierpieć!
Rak jajnika – jak można zapobiec chorobie?
Niestety nie ma stuprocentowych sposobów zapobiegania rozwojowi raka jajnika.