Zdrowie kobiety
Szczepienia przeciwko HPV: szersza ochrona to najlepsza inwestycja w zdrowie
Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego), zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, stanowią skuteczną ochronę przed nowotworami, które on wywołuje, a nie jest to jedynie rak szyjki macicy, ale też m.in. nowotwory sromu, pochwy, odbytu, gardła czy krtani – uważają eksperci z Polski i Litwy. W ich opinii najlepszą ochronę zapewnia szczepionka o najszerszym spektrum działania – dziewięciowalentna.
Zastosowanie preparatów zawierających fosfolipidy błonowe w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby
Fosfolipidy błonowe, są w dzisiejszych czasach składnikiem bardzo wielu leków i suplementów diety, które mogą być stosowane przez pacjentów w przypadku problemów z wątrobą.
Zakrzepica i zator płucny – czym są i co je powoduje?
Czym jest zakrzepica? Jaki ma wpływ na organizm człowieka? Co może predysponować do wystąpienia zakrzepicy? Zakrzepica to inaczej żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, do której należy zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna. Do wystąpienia zakrzepicy (powstania zakrzepu w naczyniu uniemożliwiające przepływ krwi) dochodzi poprzez wolniejszy przepływ krwi (np. podczas ucisku na żyłę lub poprzez długotrwałe unieruchomienie), uszkodzenie ściany naczynia oraz zwiększenie aktywności czynników krzepnięcia krwi.
14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna
Wydawnictwo Medforum przejęło organizację 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej. Konferencja będzie poświęcona przede wszystkim psychoonkologii w okresie pandemii COVID - 19. Konferencją odbędzie sie w dniach od 4 do 5 marca 2022 roku.
- Reklama
Endometrioza u nastolatek: jakie objawy mogą o niej świadczyć?
Endometrioza najczęściej rozpoznawana jest u kobiet będących w 3. i 4. dekadzie życia, w praktyce jednak choroba może rozwinąć się u pacjentek zdecydowanie wcześniej – jak najbardziej możliwe jest bowiem wystąpienie jej już w wieku nastoletnim. Jakie więc objawy mogą sugerować endometriozę u nastolatek?
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) u kobiet
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba, która może występować u przedstawicieli obojga płci. U kobiet jej rozpoznawanie jest jednak bardzo ważne, ponieważ – szczególnie wtedy, gdy pacjentka nie wie o tym, że choruje – w trakcie porodu istnieje ryzyko zarażenia wirusem dziecka. Czym charakteryzuje się więc WZW C, jak można zarazić się wywołującym jednostkę wirusem i co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Mocny ból podczas miesiączkowania – przyczyny i sposoby na jego złagodzenie
To, że kobiety podczas miesiączki zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, nikogo raczej nie dziwi. U części pacjentek dochodzi jednak do tak nasilonego bólu towarzyszącego comiesięcznym krwawieniom, że wręcz nie są one w stanie zwyczajnie funkcjonować. Jakie mogą być przyczyny mocnego bólu podczas miesiączkowania i co można zrobić, aby go złagodzić?
Czy istnieje korelacja pomiędzy dietą a ryzykiem raka szyjki macicy?
Według danych statystycznych rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów ginekologicznych. Nowoczesne metody leczenia dają szansę na całkowitą remisję pod warunkiem wczesnego wykrycia go. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wiedza na temat tego, jak kobieta powinna dbać o siebie, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Zaburzenia miesiączkowania po COVID-19
COVID-19 to choroba, której objawy, jak i powikłania nieustannie są tak naprawdę dopiero odkrywane. O pewnych następstwach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wiadomo od dawna, o innych dopiero się dowiadujemy – tak jak chociażby doskonale znana jest możliwość występowania zaburzeń smaku i węchu po COVID-19, tak zdecydowanie mniej mówi się o możliwości występowania zaburzeń miesiączkowania po przebyciu tej infekcji.
Wirus HPV a rak jajnika: czy patogen sprzyja temu nowotworowi?
Wirus HPV to bardzo groźny drobnoustrój – może on bytować w ludzkim organizmie przez wiele lat, nie dając przy tym żadnych objawów, a jednocześnie odgrywa on istotną rolę w patogenezie poważnego nowotworu, jakim jest rak szyjki macicy. Nie jest to jednak jedyny możliwy nowotwór żeńskich narządów rozrodczych – u pacjentek występować może również chociażby rak jajnika. Czy w przypadku wspomnianego wyżej nowotworu wirus HPV również ma jakieś znaczenie w jego występowaniu?
- Reklama
Dieta 7 hormonów. Ulecz swój metabolizm i schudnij w 3 tygodnie
BESTSELLER „NEW YORK TIMESA”. PRZEŁOM W KOBIECEJ DIETETYCE HORMONALNEJ. Nie możesz schudnąć, choć masz wrażenie, że próbowałaś już wszystkiego? Stosowałaś każdy możliwy detoks, lecz twoja waga ani drgnie? Możesz to zmienić w bardzo prosty sposób – a przy okazji raz na zawsze pożegnać się z restrykcyjnymi dietami.
Ketony w moczu u ciężarnych – jak je intepretować?
O tym, czym są, jakie powinny być ich prawidłowe wartości oraz jak leczyć podwyższony poziom ketonów w moczu.
Cykl miesiączkowy – poznaj fazy cyklu i związek między jego długością a tarczycą!
Cykl miesiączkowy to skomplikowany proces, który regularnie zachodzi w kobiecych organizmach. Przebieg cyklu zależny jest od różnych hormonów, ogólnie zaś jego istotą jest przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży. Ile trwa cykl miesiączkowy, jakie są jego fazy i kiedy w trakcie cyklu przypadają dni płodne?
Endometrioza – czym jest ta jednostka chorobowa i jak należy ją leczyć?
Według danych statystycznych endometrioza dotyka od 6 proc. do 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Pomimo to, że choroba ta staje się coraz bardziej powszechna, większość kobiet nadal pozostaje niezdiagnozowana. Czym jest endometrioza, jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Między innymi o tym przeczytasz w poniższym materiale.
Nie zawsze karmienie piersią jest możliwe – dlaczego tak się dzieje?
Problemy laktacyjne nie są rzadkością w początkowym okresie po narodzinach dziecka. Jest to trudny czas i dla matki, i dla dziecka, gdyż oboje muszą dostosować się do sytuacji oraz nauczyć wielu rzeczy. Zaburzenia karmienia piersią mogą mieć bardzo wiele przyczyn leżących zarówno po stronie matki, jak i po stronie dziecka.
Szczepionka HPV – kiedy należy ją zastosować i ile kosztuje?
Przenoszony drogą płciową wirus HPV to bardzo groźny patogen – powiązany on jest z takimi schorzeniami, jak m.in. rak szyjki macicy czy nowotwory odbytu i prącia. Szczęśliwie istnieje metoda, z której skorzystanie zmniejsza związane z tym drobnoustrojem ryzyko – mowa o szczepieniu. Kiedy warto skorzystać ze szczepionki HPV, czy istnieje ryzyko wystąpienia jakichś powikłań po szczepieniu i jaki jest koszt tej szczepionki?
Jakie mogą być przyczyny krótkich miesiączek?
Długość krwawienia miesiączkowego u różnych kobiet może być odmienna, typowo jednak miesiączka trwa przez 2 do 7 dni. Zdarza się jednak, że u pacjentki krwawienie trwa krócej niż dwie doby – taka sytuacja może pojawiać się sporadycznie i niekoniecznie musi stanowić powód do niepokoju, możliwe jest jednak i to, że skrócenie miesiączki związane jest z pojawieniem się u kobiety jakiegoś schorzenia. Kiedy więc pacjentka, u której miesiączka trwa krócej niż zwykle, zdecydowanie powinna skonsultować się z lekarzem?
Jak opóźnić miesiączkę i czy jest to bezpieczne?
Różne bywają powody, przez które pacjentki chciałyby opóźnić miesiączkę – czasami przyczyną jest nadchodzące, ważne dla nich wydarzenie, takie jak ślub, czasami zaś wymarzony wakacyjny wyjazd, podczas którego krwawienie miesiączkowe zdecydowanie nie jest mile widziane. Wykorzystać do opóźnienia miesiączki można różne środki, bo m.in. zarówno hormonalne środki antykoncepcyjne, jak i spiralę wewnątrzmaciczną. Pojawiać się tutaj może jednak pytanie – czy przesuwanie okresu jest bezpieczne?
Asymetria piersi
Asymetria piersi dotyczy większości kobiet. Objaw ten nie jest problemem natury zdrowotnej. Jednakże w przypadku, gdy asymetria jest duża bądź też szybko narasta, należy to zdiagnozować u specjalisty.
Mammografia pozwoli szacować ryzyko niewydolności serca u kobiet?
Mammografia jest badaniem, które odgrywa rolę przede wszystkim w diagnostyce zmian w obrębie piersi. Okazuje się jednak, że służyć ona może i do innych celów – badacze z University of California w San Diego przekonują, że wykonując mammografię, można ocenić nie tylko to, czy w piersiach pacjentki obecne są jakieś zmiany o potencjalnie nowotworowym charakterze, ale i to, czy jest ona obarczona ryzykiem wystąpienia niewydolności serca.