Zaloguj
Reklama

Zdrowie kobiety

Przeglądaj w kategorii Zdrowie kobiety:
Reklama

Od wieków kobiece ciało i natura były tematem przewodnim obrazów, rzeźb, dzieł literackich i utworów muzycznych. Zachwycało i zastanawiało zarazem. Dzięki licznym badaniom prowadzonym od lat wiemy więcej o kobiecie niż kiedykolwiek wcześniej. Nauczmy się z tego korzystać!

Aby zrozumieć swój organizm i móc prawidłowo odczytać jego wskazówki  należy najpierw dokładnie poznać kobiecą fizjologię, czyli wszystko to, co może, ale nie musi pojawić się w zdrowym ciele np. różne odmiany prawidłowego cyklu miesiączkowego, zmiany zachodzące w organizmie  w okresie perimenopauzy. Systematyczna obserwacja własnego ciała pozwoli z łątwością oszacować dzień owulacji, dokładnie ustalić dni płodne oraz przewidzieć miesiączkę.
Oceniając cyklicznie śluz szyjkowy kobieta szybciej zauważy nieprawidłową wydzielinę z pochwy, sama rozpozna wczesne objawy zapalenia grzybiczego pochwy.

Zdrowie definiuję się jako stan fizycznego, psychicznego =emocjonalnego, społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności.

Na stan naszego zdrowia składa się wiele czynników takich jak  biologia, środowisko, styl życia, opieka zdrowotna. To my mamy wpływ na to co jemy, w jaki sposób spędzamy wolny czas. Samodzielnie  możemy wyeliminować wiele czynników ryzyka chorób przewlekłych, wystarczy chęć i codzienna dyscyplina.

Każda z nas wie, jak groźne jest palenie papierosów. Zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, czyli zawału serca, udaru mózgu, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest przeciwwskazaniem do stosowania dwuskładnikowej doustnej antykoncepcji hormonalnej (klasycznych tabletek antykoncepcyjnych) po 35 roku życia.

Palenie wyrobów tytoniowych jest bezwzględnie zakazane w ciąży. Substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym są udowodnionym kancerogenem - powodują nowotwory wielu narządów. Zwiększają również ryzyko niepłodności oraz niepowodzeń położniczych:  poronień, porodów przedwczesnych, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, przedwczesnego odpłynięcia płynu owodniowego, małej masy urodzeniowej noworodka, niskiej punktacji w skali Apgar, zgonu wewnątrzmacicznego płodu.

W tym dziale znajdziesz dodatkowo informacje o badaniach profilaktycznych takich jak badanie piersi, mammografia, cytologia - oraz badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy oraz o zasadach higieny intymnej.