Artykuły z kategorii: Zdrowie kobiety
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) u kobiet
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba, która może występować u przedstawicieli obojga płci. U kobiet jej rozpoznawanie jest jednak bardzo ważne, ponieważ – szczególnie wtedy, gdy pacjentka nie wie o tym, że choruje – w trakcie porodu istnieje ryzyko zarażenia wirusem dziecka. Czym charakteryzuje się więc WZW C, jak można zarazić się wywołującym jednostkę wirusem i co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Zaburzenia miesiączkowania po COVID-19
COVID-19 to choroba, której objawy, jak i powikłania nieustannie są tak naprawdę dopiero odkrywane. O pewnych następstwach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wiadomo od dawna, o innych dopiero się dowiadujemy – tak jak chociażby doskonale znana jest możliwość występowania zaburzeń smaku i węchu po COVID-19, tak zdecydowanie mniej mówi się o możliwości występowania zaburzeń miesiączkowania po przebyciu tej infekcji.
Dieta 7 hormonów. Ulecz swój metabolizm i schudnij w 3 tygodnie
BESTSELLER „NEW YORK TIMESA”. PRZEŁOM W KOBIECEJ DIETETYCE HORMONALNEJ. Nie możesz schudnąć, choć masz wrażenie, że próbowałaś już wszystkiego? Stosowałaś każdy możliwy detoks, lecz twoja waga ani drgnie? Możesz to zmienić w bardzo prosty sposób – a przy okazji raz na zawsze pożegnać się z restrykcyjnymi dietami.
Ketony w moczu u ciężarnych – jak je intepretować?
O tym, czym są, jakie powinny być ich prawidłowe wartości oraz jak leczyć podwyższony poziom ketonów w moczu.
- Reklama
Cykl miesiączkowy – poznaj fazy cyklu i związek między jego długością a tarczycą!
Cykl miesiączkowy to skomplikowany proces, który regularnie zachodzi w kobiecych organizmach. Przebieg cyklu zależny jest od różnych hormonów, ogólnie zaś jego istotą jest przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży. Ile trwa cykl miesiączkowy, jakie są jego fazy i kiedy w trakcie cyklu przypadają dni płodne?
Endometrioza – czym jest ta jednostka chorobowa i jak należy ją leczyć?
Według danych statystycznych endometrioza dotyka od 6 proc. do 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Pomimo to, że choroba ta staje się coraz bardziej powszechna, większość kobiet nadal pozostaje niezdiagnozowana. Czym jest endometrioza, jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Między innymi o tym przeczytasz w poniższym materiale.
Szczepionka HPV – kiedy należy ją zastosować i ile kosztuje?
Przenoszony drogą płciową wirus HPV to bardzo groźny patogen – powiązany on jest z takimi schorzeniami, jak m.in. rak szyjki macicy czy nowotwory odbytu i prącia. Szczęśliwie istnieje metoda, z której skorzystanie zmniejsza związane z tym drobnoustrojem ryzyko – mowa o szczepieniu. Kiedy warto skorzystać ze szczepionki HPV, czy istnieje ryzyko wystąpienia jakichś powikłań po szczepieniu i jaki jest koszt tej szczepionki?
Włókniak wielkości pomarańczy – czego Polki nie wiedzą o mięśniakach macicy?
W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15% Polek za pierwszą pomoc uznaje internet . O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem – dr hab. Sławomirem Woźniakiem.
Chirurgiczne leczenie endometriozy – co warto wiedzieć
Endometrioza jest chorobą, która dotyka ok 10 % kobiet, a wśród kobiet leczonych z powodu niepłodności diagnozowana jest nawet u 50 – 60 %. Istotą tego schorzenia jest występowanie komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy w innej lokalizacji niż jama macicy.
Choroba Guillaina-Barrégo – dlaczego jest groźna?
GBS – tajemnicza choroba o podłożu autoimmunologicznym, która sieje spustoszenie w organizmie. Jakie są jej przyczyny? Jak wygląda leczenie? Czy szanse wyzdrowienia są duże?
- Reklama
Rak jajnika – jak można zapobiec chorobie?
Niestety nie ma stuprocentowych sposobów zapobiegania rozwojowi raka jajnika.
Kampania „Diagnostyka Jajnika”
Wpływ fizjoterapii uroginekologicznej na poprawę jakości życia seksualnego u pacjentek onkologicznych.
Zespół policystycznych jajników – czy jest to powód do zmartwień
Zazwyczaj nie dają o sobie znać. Funkcjonujesz normalnie, nie czujesz się inaczej. Najczęściej w trakcie rutynowej kontroli u lekarza okazuje się, że Twoje jajniki nie funkcjonują prawidłowo. Zespół policystycznych jajników dotyka wielu kobiet. Czy jest to powód do poważnych zmartwień?
Grzybica pochwy - objawy, rozpoznanie, leczenie
Infekcje grzybicze (kandydoza) to dość powszechna dolegliwość, która dotyka nawet 75% kobiet. Niewłaściwa higiena, zła dieta czy antybiotykoterapia to czynniki podnoszące ryzyko zachorowania oraz nawrotów choroby. Jak się przed nią bronić? I kiedy warto udać się do lekarza?
Plamienia międzymiesiączkowe: jakie mogą być ich przyczyny i kiedy udać się do lekarza?
Plamienie międzymiesiączkowe może być związane ze stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych, ale i z rozwinięciem się u pacjentki nowotworu narządów rozrodczych lub z zachorowaniem na którąś z chorób przenoszonych drogą płciową. Jakie mogą być inne przyczyny plamień międzymiesiączkowych? Kiedy plamienia międzymiesiączkowe powinny od razu skłonić pacjentkę do odwiedzenia lekarza, a kiedy możliwe jest tylko czujne obserwowanie swojego organizmu?
Alkoholizacja sromu i krocza w leczeniu dyspareunii
Alkoholizacja to zabieg uszkodzenia zwojów lub włókien nerwowych przewodzących bodźce bólowe z danych okolic anatomicznych na skutek podania roztworu alkoholu etylowego. Z założenia jest to jeden z możliwych sposobów walki z dyspareunią występującą zwłaszcza w przebiegu wulwodynii, czyli przewlekłego zespołu bólowego krocza o nieuchwytnej przyczynie. Warto jednak zaznaczyć, że znalezienie specjalisty zajmującego się tego typu terapią jest bardzo trudne, ponieważ metoda ta dopiero się rozwija, a jej skuteczność w leczeniu dyspareunii nie jest do końca poznana.
Dlaczego ginekologa powinny odwiedzać pacjentki w każdym wieku?
Ginekolog to lekarz zajmujący się problematyką żeńskich narządów rozrodczych, do którego powinny chodzić pacjentki w każdym wieku. Młodym kobietom może on np. doradzić wybór środka antykoncepcyjnego, pacjentkom w okresie okołomenopauzalnym ginekolog może z kolei zalecić środki łagodzące objawy przekwitania. Do ginekologa, wbrew powszechnemu mniemaniu, powinny również chodzić pacjentki po menopauzie – dlaczego istnieje taka potrzeba?
Zakażenia intymne – leczenie i zapobieganie
Zakażenia intymne najczęściej kojarzone są ze skutkiem kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami czy partnerkami. Nie jest to jednak ich jedyna przyczyna – zakażenia intymne mogą pojawić się na skutek przebytych chorób, niewłaściwej higieny czy …. korzystania z publicznej toalety.
Torbiel jajnika – czy jest się czego bać?
Kontrolne wizyty u ginekologa powinna odbywać każda kobieta, która rozpoczęła miesiączkować. Niestety, wiele kobiet zaniedbuje regularnych wizyt co często skutkuje późnym wykryciem schorzeń, które nie leczone mogą doprowadzić do problemów z płodnością. Wiele kobiet boryka się z torbielami jajników, które często rozwijają się bezobjawowo.
Waginoza - przyczyny, objawy, leczenie
Waginoza, czyli bakteryjne zapalenie pochwy jest schorzeniem o podłożu infekcyjnym. Innymi nazwami pod jakimi znana jest choroba to: gardenella vaginalis oraz BV. Ta bakteryjna przypadłość wywoływana jest rozrostem bakterii umiejscowionych w pochwie - spotykana głównie u kobiet aktywnych seksualnie, jest łatwa w leczeniu. Nieleczona może skutkować infekcją macicy, a nawet prowadzić do niepłodności.